Solidarność krytykuje PGG za kolejną podwyżkę cen węgla dla indywidualnych klientów

Śląsko-dąbrowska „Solidarność” oraz Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „S” Polskiej Grupy Górniczej sprzeciwiają się wdrażanym przez ten koncern podwyżkom węgla opałowego dla odbiorców indywidualnych. Zdaniem związkowców sprzedaż surowca gospodarstwom domowym jest ostatnim miejscem, w którym PGG powinna szukać dodatkowych przychodów.

Patryk Osadnik
Negocjacje pgg

Za tonę ekogroszku nie mniej niż 1520 złotych, za tonę kostki, czy orzecha ponad 1400 zł. Takie stawki obowiązują dziś w internetowym sklepie Polskiej Grupy Górniczej. To znacznie drożej aniżeli jeszcze kilka miesięcy temu, choć i tak znacznie taniej od tego, czego za węgiel oczekują handlarze na wolnym rynku. Nowe stawki idealnie wpisują się w prognozę posła PiS Krzysztofa Tchórzewskiego (typowanego na nowego wiceministra od górnictwa), który w czerwcu twierdził, że jesienią węgiel będzie kosztował w granicach 1,5-2 tys. zł. Przy czym nie wspominał o tym, że będą to stawki w „promocji” organizowanej przez spółkę skarbu państwa.

Dlaczego droższy węgiel?

Nowe stawki to efekt dwóch podwyżek wprowadzonych w krótkim czasie przez PGG. Spółka tłumaczy je wyższymi kosztami operacyjnymi zakupu energii, stali, materiałów i usług niezbędnych do bieżącej produkcji, ale też koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków na inwestycje (2 mld zł więcej w stosunku do wcześniejszych planów), co ma pozwolić na zwiększenie w przyszłym roku wydobycia.

"Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż rok wcześniej). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa, a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe" - spółka tłumaczy w oświadczeniu.

Nie przemawia to jednak do związkowców.

"Uzasadnione oburzenie społeczne"

– Jednoznacznie negatywnie oceniamy fakt, że cena węgla opałowego oferowanego przez PGG klientom indywidualnym wzrosła dwa razy w ciągu niespełna miesiąca. Podwyżki cen uderzyły w dużej mierze w wieloletnich, lojalnych klientów PGG. Należy również wskazać, że znaczna cześć osób ogrzewających swoje domy węglem należy do grupy najgorzej sytuowanych gospodarstw domowych – czytamy w piśmie podpisanym przez Dominika Kolorza, szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” oraz Bogusława Hutka, przewodniczącego związku w PGG.

Zdaniem związkowców PGG jako największy producent węgla kamiennego w kraju pełni w dobie obecnego kryzysu szczególną rolę, a to oznacza, że jej dążenie do osiągania jak najlepszych wyników finansowych należy pogodzić ze społeczną odpowiedzialnością.

– Zdajemy sobie sprawę z faktu, że węgiel opałowy sprzedawany przez PGG jest nadal o połowę tańszy od surowca dostępnego na prywatnych składach. Bezdyskusyjnym faktem jest również to, że spółka potrzebuje środków, na finansowanie inwestycji niezbędnych w zwiększenie wydobycia. Jednakże w obecnych, kryzysowych realiach segment klientów indywidualnych powinien być ostatnim, w którym należy szukać dodatkowych przychodów – napisali związkowcy ostrzegając, że ewentualne kolejne podwyżki mogą wywołać „w pełni uzasadnione oburzenie społeczne” oraz nieodwracalne szkody dla reputacji PGG.
Tchórzewski Krzysztof

Może Cię zainteresować:

Tchórzewski zamiast Pyzika? Dominik Kolorz i Jerzy Markowski komentują roszady w rządzie

Autor: Michał Wroński

24/08/2022

Kolejka po wegiel przy KWK Ruda

Może Cię zainteresować:

Handlarze węgla całymi dniami wyczekują przed kopalnią, by kupić kilka ton

Autor: Michał Wroński

21/07/2022

PGG Szyb Kopalnia Ruda Bielszowice

Może Cię zainteresować:

Polska Grupa Górnicza planuje w 2023 r. zwiększyć wydobycie. I stąd rosną ceny węgla. W internetowym sklepie PGG wzrosły już o ok. 20 proc.

Autor: Michał Wroński

09/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon