Sosnowiec to ziemia obiecana? Teatr Zagłębia próbuje przekonać o tym widzów najbliższą premierą… w banku!

Premierę „Ziemi obiecanej” na motywach powieści Władysława Reymonta, którego rok właśnie obchodzimy, zaplanowano już na najbliższą sobotę, 14 czerwca 2025 roku. Tym razem Teatr Zagłębia w Sosnowcu zaprasza widzów nie do swojej siedziby, ale do budynku… dawnego Banku Polskiego. To pierwsze przedstawienie poza własną sceną – i są ku temu powody.

Sosnowiec jako ziemia obiecana wita reklamą spektaklu Teatru Zagłębia już na peronie dworca kolejowego Sosnowiec Główny. Pomysł wydaje się nawiązywać do czasów reymontowskich i rodzącego się na ziemiach polskich kapitalizmu, kiedy kolej była głównym środkiem transportu na dalekich trasach i nią przybywali młodzi ludzie do miast, w których liczyli znaleźć miejsce wielkiej szansy na duże i mniejsze pieniądze – swoją ziemię obiecaną.

Sosnowiec. Dworzec kolejowy Sosnowiec Główny. Reklama spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianej przez „Teatr Zagłębia”. 12 czerwca 2025.
Sosnowiec. Dworzec kolejowy Sosnowiec Główny. Reklama spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianej przez „Teatr Zagłębia”. 12 czerwca 2025.

„Ziemia obiecana” według Stanisława Reymonta na scenie… banku

Twórcy sosnowieckiej „Ziemi obiecanej” zrezygnowali z tradycyjnych ram teatralnych. Spektakl będzie wystawiany nie na rodzimej scenie teatru, lecz w specjalnie przystosowanym wnętrzu zabytkowego banku sprzed ponad wieku – w miejscu, które niegdyś symbolizowało gromadzenie kapitału. Taki zabieg ma zarówno wymiar symboliczny, jak i praktyczny. Wkrótce bowiem rozpocznie się przebudowa budynku „Teatru Zagłębia” i na jej czas przedstawienia będą się odbywały poza nim. Pierwsza premiera na „obcej” scenie akurat tego tytułu to zatem nie tylko scenografia – to także symbol.

„Jedna z najważniejszych, współczesnych reżyserek teatralnych, razem ze znanym zagłębiowskiej publiczności dramaturgiem Tomaszem Śpiewakiem (m. in. słynny „Korzeniec” czy „Koń, kobieta i kanarek”) ziemię obiecaną odkrywają w Sosnowcu, mieście o historii zaskakująco podobnej do historii Łodzi. Jednak ich „Ziemia obiecana” nie jest opowieścią o przeszłości. To, znów, realistyczny portret świata na progu rewolucji – ale rewolucji jak najbardziej współczesnej, której nośnikiem są już nie fabryki a nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja. Spektakl stawia pytania o przyszłość pracy, o wiecznie żywe napięcia kapitalizmu, brutalność jego reguł oraz nierówności ale też o wciąż aktualne mechanizmy dążenia do sukcesu. Bohaterowie tej „Ziemi obiecanej” nie różnią się bowiem zasadniczo od tych Reymonta i Wajdy: nadal kalkulują, kochają, zdradzają, ryzykują wszystko – tylko w innym kostiumie epoki. „Ziemia obiecana” to realistyczny portret świata na progu rewolucji. Rewolucji gospodarczej, przemysłowej ale też rewolucji modeli relacji międzyludzkich. Taka była „Ziemia obiecana” Reymonta, taka była Wajdy – i taka jest Mai Kleczewskiej.” — czytamy w zapowiedzi premiery.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. Przed premierą spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianego przez „Teatr Zagłębia”. 16 maja 2025.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. Przed premierą spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianego przez „Teatr Zagłębia”. 16 maja 2025.

„Teatr Zagłębia” w Sosnowcu obchodzi Rok Reymontowski poza swą siedzibą

2025 to Rok Władysława Stanisława Reymonta. „Teatr Zagłębia” w Sosnowcu sięgnął po to z dzieł noblisty, które opowiada o narodzinach przemysłowego miasta i początkach kapitalizmu na ziemiach polskich. Według twórców powieść, której akcja rozgrywa się w Łodzi, opowiada historię bliźniaczo podobną do historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego, uniwersalną w swym wyrazie. Ich zdaniem dziś znów jesteśmy w momencie zmian i kształtowania się nowego porządku świata, a niektóre diagnozy i przeczucia autora zadziwiają swą aktualnością.

„Do pracy nad nową inscenizacją dzieła Reymonta zaprosiliśmy artystkę, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Maja Kleczewska, znana z odważnych interpretacji polskiej i światowej klasyki literatury, wraz z gronem wybitnych współpracowników, w nietypowej, zrewitalizowanej przestrzeni starego banku, stworzy współczesną opowieść o wyzwaniach, jakie stawia przed mieszkańcami, kiedyś mocno uprzemysłowionych terenów, dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość” — mówi Jacek Jabrzyk – Zastępca Dyrektorki „Teatru Zagłębia” do Spraw Artystycznych.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. 12 czerwca 2025.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. 12 czerwca 2025.

Za tekst i dramaturgię odpowiada Tomasz Śpiewak. Twórca także podkreśla, że powieść Reymonta to nie tylko świetny, ale i bardzo aktualny tekst. Dla dramaturga jednym z najważniejszych problemów, jakie porusza spektakl, są emocjonalna i psychologiczna cena, jaką płaci się za zmiany społeczne, niezależnie od statusu społecznego.

Podczas pokazu przedpremierowego mieliśmy okazję obejrzeć fragmenty przedstawienia, które zwiastują jego nieszablonowość i dość odważne eksperymentowanie z konwencją. I tak na przykład klasyczny balet Piotra Czajkowskiego tańczą… tancerze w strojach tancerek. Zaś marząca o karierze artystka, śpiewa utwór „S.O.S.” z repertuaru Kaliny Jędrusik, którego ani Reymont, ani pionierzy kapitalizmu w Sosnowcu –znać nie mogli, zaś z dzisiejszego punktu widzenia – piosenka niemal zapomniana.

Sosnowiec. „Bank Sztuki”. Przedpremiera spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianego przez „Teatr Zagłębia”. 12 czerwca 2025.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. Przedpremiera spektaklu „Ziemia obiecana”, wystawianego przez „Teatr Zagłębia”. 12 czerwca 2025.

Premiera rozłożona na dwa dni i trzy przedstawienia

Premiera „Ziemi obiecanej” już w najbliższą sobotę, 14 czerwca 2025 roku o godzinie 18:00 na scenie „Banku Sztuki” przy ulicy Stanisława Małachowskiego 7 w Sosnowcu. W niedzielę, 15 czerwca, zaplanowano dwa przedstawienia tytułu – o godzinie 16:00 oraz o godzinie 19:00. Na czerwiec przewidziano jeszcze sześć wystawień. Lipiec i sierpień to czas przerwy wakacyjnej dla sosnowieckiej sceny, lecz „Ziemia obiecana” wróci już we wrześniu.

„Możliwość wystawienia sztuki właśnie tutaj to efekt współpracy teatru z prywatnym podmiotem, który jest właścicielem „Banku Sztuki”. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi, gdyż dzięki temu – podczas zbliżającej się przebudowy naszej siedziby – teatr będzie cały czas działał. Planujemy współpracę z kolejnym podmiotem – rozmowy trwają. Zapraszamy naszych widzów i przypominamy, że widownia mieści zaledwie 100 osób i mimo wystawiania przedstawienia nawet dwa razy dziennie, może się okazać, że nie dla wszystkich chętnych wystarczy miejsc. Zachęcamy do rezerwacji biletów wcześniej.” — mówi Iwona Woźniak – Dyrektorka „Teatru Zagłębia” w Sosnowcu.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. 12 czerwca 2025.
Sosnowiec. „Bank Sztuki”. 12 czerwca 2025.

Bilety można zarezerwować poprzez stronę teatru.

O nadchodzącej przebudowie sosnowieckiej sceny informowaliśmy szeroko tutaj.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Wizualizacja przebudowy siedziby wraz z rozbudową o budynek nowej sceny.

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: kolejne podejście do rozbudowy Teatru Zagłębia. Inwestycja kosztować będzie 100 milionów złotych. Co najmniej

Autor: Robert Lechowski

07/01/2025

Trwają przygotowania do premiery Halki w Operze Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Jubileuszowa "Halka" z okazji 80-lecia Opery Śląskiej w Bytomiu. Premiera już 14 czerwca

Autor: Redakcja

12/06/2025

Jubileuszowy Piknik Operowy

Może Cię zainteresować:

Kolorowy korowód przeszedł przez Bytom. Opera Śląska świętuje 80-lecie

Autor: Daniel Lekszycki

08/06/2025

Mianujom mnie hanka

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: "Hanka" jest zachętą do zrozumienia Śląska. Co po niej? Omobójstwo? Ciekaw jestem kolejnych reinterpretacji śląskiego logosu

Autor: Zbigniew Rokita

09/02/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama