Spacer po Katowicach śladami Natalii Piekarskiej-Ponety, która sprzeciwiła się zmianie nazwy Katowice na Stalinogród

W naszym cyklu "Spacer po Katowicach śladami..." tym razem zapraszamy na wideo wycieczkę pokazującą miejsca w Katowicach związane z osobą Natalii Piekarskiej-Ponety, Honorowej Obywatelki Katowic.

Natalia piekarska poneta

Natalia Piekarska-Poneta była opisarką, pedagogiem. Zasłynęła jako jedna z trzech licealistek, które publicznie sprzeciwiły się w 1953 roku zmianie nazwy Katowic na Stalinogród.

Natalia Piekarska-Poneta urodziła się w 1937 roku w Jeleśni koło Żywca, ale w 1945 roku przyjechała z rodziną do Katowic, gdzie spędziła dzieciństwo. Uczęszczała do liceum w Chorzowie. Jej młodość przypadła na lata stalinizmu.

Po śmierci Józefa Stalina 5 marca 1953 roku komunistyczni działacze, na czele z Bolesławem Bierutem, postanowili upamiętnić dyktatora zmieniając nazwę miasta Katowice na Stalinogród, a województwa katowickiego na stalinogrodzkie. Przekonywali, że to „na życzenie mieszkańców Katowic”, co było nieprawdą. Rada Państwa uchwaliła dekret o zmianie nazwy Katowic dwa dni po śmierci Stalina. Oficjalnie zatwierdził ją Sejm 28 kwietnia 1953 r.

Tej zmianie sprzeciwiły się trzy licealistki: Natalia Piekarska, Barbara Galas i Zofia Klimonda. Na własną rękę przygotowały i kolportowały ulotki z hasłami antykomunistycznymi. Na ścianach budynków malowały hasła przeciwstawiające się komunizmowi. Przyklejały plakaty nawet na drzwiach siedziby Urzędu Bezpieczeństwa.

Youtube 1920x1080 kopia 11

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami aktora Franciszka Pieczki. Plac Grunwaldzki, KWK Wieczorek, Giszowiec, Teatr Śląski, Kinoteatr Rialto

Autor: Katarzyna Pachelska

23/09/2023

Youtube 1920x1080 kopia6

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Grzegorza Fitelberga, muzyka, dyrygenta, dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023

Spacer ślądami Kilara plansza

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Wojciecha Kilara, wybitnego kompozytora

Autor: Katarzyna Pachelska

17/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon