Specjalny pokaz filmu „Broad Peak” w Katowicach. Do kina „Światowid” zaproszeni zostali Leszek Dawid oraz Ireneusz Czop

W najbliższy wtorek, 20 września, w katowickim kinie „Światowid” odbędzie się specjalny pokaz filmu „Broad Peak” z udziałem jego reżysera – Leszka Dawida oraz Ireneusza Czopa, odtwórcy roli Macieja Berbeki. Film miał swoją oficjalną premierę w minioną środę.

mat. pras.
Broad Peak

Wyprodukowany przez platformę Netflix „Broad Peak” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, zdobywcy pięciu ośmiotysięczników (w tych trzech zimą) oraz ratownika TOPR-u. Berbeka zginął w marcu 2013 r. na zboczach Broad Peaku w Karakorum – góry, do której pierwszego zimowego zdobycia ćwierć wieku wcześniej zabrakło mu 23 metrów. Po latach do powrotu na Broad Peak namówił go Krzysztof Wielicki, lider zimowej wyprawy, która na przełomie 2012 i 2013 r. ruszyła w Karakorum. W jej skład wchodzili młodzi alpiniści z naszego regionu – pochodzący z Tychów Adam Bielecki i Artur Małek, a także pochodzący z Dąbrowy Górniczej Tomasz Kowalski. 5 marca 2013 cała czwórka, jako pierwsi ludzie w historii, weszła na szczyt Broad Peaku. Sukces zamienił się jednak w tragedię, gdyż w drodze powrotnej zginął Tomasz Kowalski oraz właśnie Maciej Berbeka.

W reżyserowanym przez Leszka Dawida (twórcy „Jesteś Bogiem” i „Ki”) filmie w rolę Macieja Berbeki wcielił się Ireneusz Czop, zaś postać jego żony Ewy zagrała Maja Ostaszewska. Jako Krzysztof Wielicki wystąpił Łukasz Simlat, jako Adam Bielecki – Dawid Ogrodnik, jako Tomek Kowalski – Maciej Raniszewski, jako Artur Małek – Maciej Kulig, jako Andrzej Zawada – Tomasz Sapryk, a jako Alek Lwow (wspinaczkowy partner Berbeki z czasów jego pierwszej zimowej wyprawy na Broad Peak) – Piotr Głowacki. Spotkanie w „Światowidzie” poprowadzi Ewa Niewiadomska. Początek godzina – 19.

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon