Spółdzielnie domagają się dopłat do centralnego ogrzewania. Napisały petycję do ministerstwa

Hutniczo-Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa przesłała do mieszkańców informacje w sprawie rekompensaty kosztów centralnego ogrzewania. Zarządcy nieruchomości przygotowali petycję, którą zamierzają wysłać do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Domagają się 1000 złotych od każdego lokalu mieszkaniowego.

Patryk Osadnik
Nikiszowiec

Mieszkańcy m.in. katowickiego Nikiszowca znaleźli w swoich skrzynkach informacje z Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wraz z innymi zarządcami nieruchomości zamierza wystąpić do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyznanie dopłat do kosztów centralnego ogrzewania. Chodzi o 1000 złotych od każdego lokalu mieszkaniowego w budynkach wielorodzinnych.

- Uważamy, że odbiorcy ciepła sieciowego są pokrzywdzeni w stosunku do innych, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich lub preferencyjnych cen, a ponoszone przez państwa koszty na ogrzewanie lokali są niewspółmiernie wysokie w stosunku do lokatorów korzystających z innych źródeł ciepła – ocenił w piśmie Adam Bomba, prezes HGSM.

- W najbliższym czasie dozorcy lub kurierzy HGSM będą odwiedzać mieszkańców z prośbą o podpisanie się pod petycją - dodał.

Sklep pgg 5 ton na osobe

Może Cię zainteresować:

Proszę państwa, 6 marca skończył się w Polsce kryzys węglowy. PGG zwiększa limity w e-sklepie

Autor: Michał Wroński

06/03/2023

"Efekt ulgi w kosztach ogrzewania jest fikcją"

Zgodnie z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, od 1 lutego do 31 grudnia 2023 roku maksymalna cena za dostawę ciepła sieciowego nie może przekraczać 140 proc. ceny z września 2022 roku. Wcześniej odbiorców miał chronić tzw. mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą.

Zdaniem spółdzielni mieszkaniowych i innych zarządców nieruchomości, przedstawionym w petycji, ulgi są fikcją i nijak mają się do rzeczywistych potrzeb, dlatego domagają się oni 1000 złotych rekompensaty od każdego lokalu mieszkaniowego z centralnym ogrzewaniem.

- Aktualny sposób obciążania kosztami centralnego ogrzewania odbiorców ciepła sieciowego jest nie do zaakceptowania, szczególnie w sytuacji, gdy nie otrzymują oni żadnych bezpośrednich rekompensat, w przeciwieństwie do użytkowników kotłowni gazowych, korzystających z preferencyjnych cen gazu ziemnego na potrzeby mieszkaniowe, a pułap rekompensowanych cen ustawowych jest tak wysoki, że zamierzony efekt ulgi w kosztach ogrzewania jest fikcją - wskazano w petycji.

Zarządcy nieruchomości chcieliby, aby rekompensaty trafiły na wskazane przez nich konta, a później zostały uwzględnione w rocznym rozliczeniu zaliczek kosztów centralnego ogrzewania.

Marek Wesoły

Może Cię zainteresować:

Trzeba zaktualizować zapisy umowy społecznej: mówi Marek Wesoły. Nowy wiceminister od górnictwa przeciwko dyrektywie metanowej

Autor: Michał Wroński

07/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon