Miał być koncert w hołdzie liderowi grupy Kat. Skończyło się awanturą i walką na oświadczenia

Na wrzesień w Bytomiu zaplanowano Metal Doctrine Festival. Koncert miał być poświęcony pamięci Romana Kostrzewskiego, który zmarł cztery miesiące temu. Mają tam wystąpić m.in. muzycy zespołu Kat & Roman Kostrzewski. Jednak nie wszyscy i… rozpoczęła się walka na oświadczenia.

fot. FB/Kat & Roman Kostrzewski
Roman Kostrzewski

Czwarta edycja Metal Doctrine Festival ma się odbyć w Bytomiu 3 września 2022 r. Zaplanowano ją jako koncert "W hołdzie Romanowi Kostrzewskiemu". Mają tam wystąpić muzycy zespołu Kat & Roman Kostrzewski: Krzysztof Pistelok, Michał Laksa, Ireneusz Loth, Piotr Radecki i Paweł Pasek. Będą też goście, m.in.: Anja Orthodox, Tomasz „Titus” Pukacki czy Michał Stawiński. Zabraknie jednak dwóch muzyków zespołu - gitarzysty Jacka Hiro i perkusisty Jacka Nowaka. I tu zaczyna się internetowa awantura z prawami do pamięci o Kostrzewskim w tle.

"Ta forma koncertu jest złamaniem naszych ustaleń"

Na oficjalnym profilu zespołu Kat & Roman Kostrzewski swoje oświadczenie złożył Jacek Hiro. Jak twierdzi gitarzysta tak on, jaki i perkusista Jacek Nowak, od początku nie mieli zamiaru uczestniczyć w tym wydarzeniu „w formie, jaką zaproponowali organizatorzy wraz z Krisem i Laksikiem”.

- Niedługo po śmierci Romka spotkaliśmy się, żeby przedyskutować dalsze działania i mimo, że nie zgadzaliśmy się w kilku kwestiach to wydawało się, że doszliśmy do jakiegoś porozumienia. Ta forma koncertu jest złamaniem naszych ustaleń – zaznacza Hiro.

Gitarzysta dodał, że „robienie czegoś takiego wbrew pogrążonym w żałobie córce Romka i jego partnerce jest słabe”. Patrycja Kułak, partnerka Romana Kostrzewskiego, we własnym oświadczeniu, dodała, że „osobą którą Roman wskazał jako kontynuatora jego działań muzycznych i prowadzenia zespołu jest Jacek Hiro”, a podczas organizacji koncertu pominięto „najważniejsze osoby”.

Ostatecznie nie będzie to koncert „W Hołdzie Romanowi Kostrzewskiemu”

Do sprawy odniosła się również córka Romana Kostrzewskiego, Natalia Kostrzewska, która napisała, że „nie było zgody na nazwanie koncertu hołdem Romka jeśli chłopaki nie zagrają w pełnym składzie”. Później dodała, że skontaktowali się z nią organizatorzy i zobowiązali się do usunięcia informacji, że to koncert „W hołdzie Romanowi Kostrzewskiemu” i poprawienia „muzycy zespołu Kat & Roman Kostrzewski” na „byli muzycy zespołu Kat & Roman Kostrzewski”. Tytuł koncertu poprawiono.

Perkusista Jacek Nowak, we własnym oświadczeniu, zaznaczył m.in., że „wolą Romka było abyśmy grali dalej. Nie jako K&RK, ale jako kolektyw który może razem kontynuować pewną stylistykę”. Dodał, że wygląda na to, że Michał Laksa i Krzysztof Pistelok „kierują sie tylko względami finansowymi”.

„Nigdy nie sprzeniewierzyliśmy się ideom Romana”

W końcu wspólne oświadczenie wydali Krzysztof Pistelok i Michał Laksa i zostało ono zatytułowane jako „Oświadczenie członków zespołu Kat & Roman Kostrzewski”. Czytamy tam m.in., że „ostatnie dni są dla członków zespołu bardzo trudne ze względu na ogromną falę hejtu „wylanego” przez Jacka Hiro (staż w zespole zaledwie 6 lat) i Jacka Nowaka (staż w zespole 3 lata) oraz przez część rodziny Romana”.

- Nigdy nie sprzeniewierzyliśmy się ideom Romana. Chcemy dalej kontynuować Jego Dzieło, dlatego też Prosimy Was serdecznie o wyrobienie sobie własnego poglądu na temat tej bolesnej sprawy, bowiem szkalowanie wieloletnich muzyków zespołu Romana zasługuje na potępienie – czytamy w oświadczeniu.

Michał Laksa i Krzysztof Pistelok zaznaczyli, że byli w zespole od samego początku i stwierdzili, że „całe życie Romka, jak i on sam jako Twórca zasługuje na kontynuację jego dzieła i obranego przez niego i zespół Kat & Roman Kostrzewski kierunku”.

Podsumowując: Metal Doctrine Festival odbędzie się we wrześniu w Bytomiu (w budynku zabytkowej poczty przy ul. Piekarskiej). Z plakatów zniknęło jednak motto "W hołdzie Romanowi Kostrzewskiemu". Członkowie Kata wystąpią jako "byli muzycy Kat & Roman Kostrzewski". Zapowiadany skład grupy to: Ireneusz Loth, Michał Laksa, Krzysztof Pistelok, Piotr Radecki i Paweł Pasek.

AKTUALIZACJA:

Kolejna zmiana w sprawie koncertu, który miał być poświęcony pamięci Romana Kostrzewskiego. We wtorek, 28 czerwca, po godz. 17.00 na profilu zespołu Kat & Roman Kostrzewski opublikowano oświadczenie organizatorów Metal Doctrine Festival.

Napisali tam m.in., że do dnia ogłoszenia czwartej edycji festiwalu nie mieli wiedzy na temat tak dużych sporów pomiędzy byłymi członkami zespołu. Dodali, że wydawało im się, że "zespół ma swoje sprawy poukładane" i dostali "zielone światło" na ogłoszenie koncertu.

- Jest nam niezmiernie przykro z powodu obrotu jakie sprawy wbrew naszym intencjom przybrały; dlatego mając na uwadze przede wszystkim dobro pogrążonych w smutku bliskich Romana - niniejszym odwołujemy koncert projektu „W hołdzie dla Romana Kostrzewskiego - byli muzycy zespołu Kat & Roman Kostrzewski” w ramach festivalu Metal Doctrine IV - czytamy w oświadczeniu.

Organizatorzy festiwalu podkreślili, że nie są stroną w tym konflikcie i nie będą wspierać koncertu, który miałby komukolwiek sprawić przykrość, tym bardziej bliskim Romana Kostrzewskiego.

Nergal i Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

Był ikoną polskiego metalu i wyjątkowym człowiekiem – gwiazdy metalu wspominają Romana Kostrzewskiego

Autor: Maciej Poloczek

18/02/2022

Roman Kostrzewski pogrzeb Bytom

Może Cię zainteresować:

Pogrzeb Romana Kostrzewskiego, lidera zespołu Kat, odbył się w Bytomiu. [ZDJĘCIA,WIDEO]

Autor: Maciej Poloczek

18/02/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon