Sporoń i Dziuk z najlepszymi wynikami w powiecie tarnogórskim. Zakopią wojenny topór? Tę dwójkę łączy niełatwa i burzliwa przeszłość

W wyborach do Rady Powiatu Tarnogórskiego najlepsze indywidualne wyniki otrzymali Michał Sporoń (KO) i Barbara Dziuk (PiS). Pewnym zbiegiem okoliczności, tę dwójkę łączy niełatwa i burzliwa przeszłość. Czy teraz będą współpracować w Radzie Powiatu?

Sporon dziuk

W powiecie tarnogórskim koalicja raczej ta sama, chociaż z innym układem sił

W Radzie Powiatu Tarnogórskiego zmienił się układ sił. Tym razem to nie Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego, ale Koalicja Obywatelska wygrała wybory. Pomimo koalicji pomiędzy ugrupowaniami, niewykluczona jest zatem zmiana na stanowisku starosty. Funkcję te pełni aktualnie Krystyna Kosmala z IO. Sebastian Nowak z KO jest wicestarostą. Wybory 7 kwietnia zakończyły się wynikiem:

  • Koalicja Obywatelska - 32,81%, 9 mandatów (+4)
  • Prawo i Sprawiedliwość - 26,44%, 8 mandatów (tyle samo)
  • Inicjatywa Obywatelska - 25,74%, 7 mandatów (-2)
  • Nasz Samorząd - 11,18%, 1 mandat (-1)
  • Trzecia Droga - 3,84%, 0 mandatów

,,Starcie tytanów". Sporoń i Dziuk z najlepszymi wynikami w powiecie

Najlepszy indywidualny wynik w wyborach do Rady Powiatu Tarnogórskiego uzyskał Michał Sporoń z Koalicji Obywatelskiej, który zdobył zaufanie 2110 wyborców. Drugi najlepszy wynik zdobyła, kandydująca w tym samym okręgu nr 5 (Tarnowskie Góry - centrum), Barbara Dziuk z Prawa i Sprawiedliwości. Poparło ją 1528 głosujących.

Niektóre media lokalne określiły ten pojedynek ,,starciem tytanów". Biorąc pod uwagę niełatwą przeszłość, jaka łączy słynną polityk i byłą posłankę PiS z nauczycielem i radnym KO, trudno odmówić racji takim porównaniom. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

Trudna przeszłość Dziuk i Sporonia

Przypomnijmy: W listopadzie 2020 r. ówczesna posłanka z Tarnowskich Gór Barbara Dziuk złożyła donos na Michała Sporonia, nauczyciela języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, do Śląskiego Kuratorium Oświaty. Dziuk nie spodobał się udział nauczyciela w jednej z manifestacji Strajku Kobiet, jakie odbywały się po wyroku trybunału Julii Przyłębskiej, zaostrzającym przepisy antyaborcyjne. Sporoniowi groziło nawet wyrzucenie z zawodu.

Sprawę przeciwko nauczycielowi umorzono. Zdeterminowana Barbara Dziuk złożyła kolejną skargę, tym razem już bez załączników. Druga próba ukarania polonisty także okazała się nieskuteczna.

- Posłanka Dziuk w drugim procesie wyssała dowody z palca. Świadkowie, którzy zostali wskazani w sprawie nie chcieli zeznawać, a część z nich nie znała nawet posłanki - mówił Sporoń w rozmowie ze Ślązagiem w maju 2022 r.

W wyniku wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. PiS pożegnał się z władzą, a Dziuk z mandatem poselskim. Wdzięczni za jej pracę wyborcy dwa dni po wyborach zorganizowali pożegnanie przed biurem poselskim. Ponad 100 osób najpierw wykrzyczało ,,dziękujemy", a następnie ,,nigdy więcej".

Wśród wielu haseł na banerach, jakie przynieśli ze sobą tarnogórzanie, jedno zwracało szczególną uwagę: - O Barbaro, królowo donosów i czeków z kartonu, Sułtanko nieróbstwa i dożynek cesarzowo! Nadszedł koniec PiSowskiego betonu, I twego trzymania się koryta kurczowo. Michał Sporoń pojawił się na happeningu z butelką szampana.

Klaudiusz Ševković i Michał Probierz

Może Cię zainteresować:

Show-biznes i polityka: jak w wyborach poradzili sobie kandydaci znani z telewizji czy sceny? „Kto nie próbuje, ten szampana nie pije”

Autor: Redakcja

11/04/2024

Wybory samorzadowe 2024

Może Cię zainteresować:

Kto zasiądzie w Radzie Miasta Tarnowskie Góry i Radzie Powiatu Tarnogórskiego?

Autor: Urszula Gołkowska

08/04/2024

Tarnowskie gory wyniki wybory

Może Cię zainteresować:

Czech vs. Lesiewicz. Tarnowskie Góry z dogrywką po pierwszej turze wyborów samorządowych

Autor: Urszula Gołkowska

08/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon