Sport, muzyka oraz gry. Dosłownie! W Spodku i MCK jesień i zima zapowiadają się „na bogato”. Oto kalendarium wydarzeń

„Były sobie świnki trzy, świnki trzy, świnki trzy: sport, muzyka oraz gry oraz gry, to my” - pamiętacie tę piosenkę z programu „Jarmark” w TVP w wykonaniu Szewczyka, Pijanowskiego i Zientarskiego? Program robił furorę w latach 80. Teraz sportu, muzyki oraz gier (i to w wersji online i analogowej) można zażyć w Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Właśnie ogłoszono ramówkę wydarzeń na sezon jesienno-zimowy 2023/2024. Na bogato.

10 Dach MCK

W 2022 roku branża eventowa jeszcze podnosiła się z pandemii. Wojna w Ukrainie też nie pomogła w powrocie do liczby i jakości imprez sprzed 2020 roku. Jednak ten rok, 2023, daje iskrę nadziei, że świat wraca do normalnych trybów przynajmniej w tej gałęzi gospodarki.

Spodek oraz MCK z wieloma wydarzeniami jesienią i zimą

Jak się okazuje, w 2022 roku w rozmaitych wydarzeniach odbywających się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestniczyło ponad 750 tys. osób. W pierwszym półroczu 2023 roku było ich już ponad 520 tysięcy. A ponieważ na jesień i zimę zapowiadanych jest multum wydarzeń w tych dwóch arenach, liczba uczestników zapewne grubo przekroczy milion.

W czwartek 31 sierpnia 2023 r. podczas konferencji ramówkowej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przedstawiono najważniejsze imprezy, które odbędą się w sezonie jesienno-zimowym 2023/2024 w Spodku i MCK.

– Obok codziennej dostępności obiektów, przed nami w sezonie jesienno-zimowym ponad 60 wydarzeń specjalnych, wśród nich m.in. eventy targowo-konferencyjne czy kulturalno-rozrywkowe mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, spółki zarządzającej obiektami. Staramy się udowadniać co sezon, że Katowice zasługują na nazwę Miasta Muzyki, a już niedługo – Miasta Nauki. To między innymi za sprawą wydarzeń odbywających się w naszych obiektach stolica Metropolii jest mekką siatkówki, szachów czy e-sportu. Mamy 122 dni do końca roku i myślę, że każdy dzień może być okazją, żeby przyjść do Spodka i do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i zobaczyć, posłuchać, posmakować, doświadczyć czegoś ciekawego – dodaje Sitarz.

PTWP zarządza od 8 lat obiektami, których formalnym właścicielem jest miasto Katowice.

– Liczba wydarzeń, które już odbyły się w tym roku i które przed nami to wielki sukces nas, jako miasta, ale przede wszystkim firmy, która zarządza Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. Nie należą one do łatwych obiektów, ponieważ konkurencja jest bardzo duża, w szczególności, jeśli mówimy o możliwości przyciągania tych imprez, które zrzeszają uczestników z całego świata, a które odbywają się też w Katowicach. Cieszy mnie tak liczna różnorodność, od spotkań na tarasach aż po wielkie wydarzenia, podczas których dyskutuje się o przyszłości polityki, czy o wyzwaniach naszego świata. Te wszystkie wydarzenia, które dzieją się w Katowicach, składają się na tworzenie pewnej marki, która przyciąga inwestorów, która przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy w Katowicach i perspektyw dla młodego pokolenia – dodaje.

Koncerty muzyki popularnej i filmowej

W sezonie jesień/zima na kultową scenę wracają wykonawcy, których dobrze zna spodkowa publiczność: Katarzyna Nosowska i HEY, Kazik Staszewski i KULT czy Lady Pank. Nie zabraknie także stałych imprez cyklicznych, jak festiwale Rawa Blues i MAYDAY Poland. Koncertować będą tutaj także Steczkowska, Kukulska, Szpak i Skawiński w ramach wydarzenia „Tribute to…” czy Till Mindemann. Przed publicznością wiele emocji z pogranicza muzyki i filmu podczas widowisk: Visual Concert, The Legend of Rock Symphonic, Gali Muzyki Filmowej z Filharmonią Śląską.

Filharmonia Śląska znalazła w Spodku swoją kolejną salę koncertową. O ile sala w samym budynku Filharmonii gości muzykę poważną, to w Spodku artyści prezentują inne odsłony muzyki filmową czy tę z gier komputerowych.

– Spodek stał się naszą drugą sceną, bo scena Filharmonii Śląskiej stała się świątynią muzyki klasycznej, a zainteresowanie muzyką filmową jest równie spore wyjaśnia Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej. Stąd pomysł, żeby pojawiać się na scenie Spodka w każdym sezonie z trzema projektami. W ramach jednego z nich przed nami m.in. współpraca z Marcinem Wyrostkiem, który zaprosi na scenę naszych rodzimych śląskich artystów szeroko pojętej branży popowej. Gala Muzyki Filmowej to spektakl, do którego zapraszamy aktorów z Teatru Śląskiego, ale też artystów z innych branż, m.in. iluzjonistów, żeby pokazać coś więcej niż tylko muzykę, która oczywiście jest trzonem. Z kolei Game Music Concert to ukłon w stronę nowych mediów i nowinek technologicznych – dodaje.

W sprzedaży są już bilety na spodkowe wydarzenia w 2024 roku, m.in. na koncert Agnieszki Chylińskiej z okazji jej 30-lecia na scenie. Młodsi odbiorcy będą się bawić na koncertach nagrodzonego Złotym Słowikiem duetu Kwiat Jabłoni oraz grupy popularnych polskich influencerów, występującej pod szyldem Genzie, która zagra kolejny raz – dla odmiany – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. MCK, który gościł już pod swoim dachem Dawida Podsiadło czy Taco Hemingwaya, wyrósł na ważną scenę na muzycznej mapie Polski. Jeszcze w 2023 roku rozbrzmiewać będzie dźwiękami koncertów wytwórni DOPEHUSE, Kacperczyka i Tre Voci.

Zaplanowany na listopad koncert w Katowicach będzie elementem trasy, która odbędzie się niedługo po wydaniu naszego trzeciego albumu „Pokaz slajdów” mówią Kasia i Jacek Sienkiewiczowie, czyli siostra i brat tworzący duet Kwiat Jabłoni (a prywatnie dzieci Kuby Sienkiewicza z zespołu Elektryczne Gitary). Zagramy znaczną część materiału z tego albumu, przygotowujemy też nowe aranżacje naszych starszych utworów. Po raz pierwszy przywieziemy ze sobą własną scenę i znacznie więcej scenografii niż dotychczas. Nie każda hala, w której występujemy, ma takie możliwości, jak Spodek, więc zaprezentujemy w Katowicach maksimum tego, co szykujemy. Na scenie pojawi się z nami aż 14. muzyków i gości. Naszym marzeniem jest, żeby wszyscy śpiewali z nami, żebyśmy wspólnie tworzyli ten koncert. Wśród kilku miast ulubionych przez nas ze względu na publiczność są właśnie Katowice – dodaje rodzeństwo Sienkiewczów.

W Spodku nie zabraknie też sportowych emocji

Po dużych wydarzeniach, jak mistrzostwa świata w siatkówce i piłce ręcznej, zarządca obiektów kontynuuje spotkania dla miłośników różnych dyscyplin. Przed fanami sportowych emocji m.in.: Turniej Piłki Halowej Spodek SuperCup czy X Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. To właśnie w Spodku Górnik Zabrze wystąpi w roli gospodarza w Lidze Europy w piłce ręcznej. Jesienią startuje także nowy sezon hokejowy z mistrzem Polski GKS Katowice.

Na horyzoncie czekają natomiast przygotowania do Pucharu Świata karate kyokushin czy mistrzostw Europy w koszykówce FIBA EuroBasket 2025.

Od widowiska religijnego „Maryja” po Richtig Śląski Kabareton

Kalendarz wydarzeń w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym cechuje duża różnorodność, trafiająca w rozmaite potrzeby i zainteresowania – od religijnego widowiska muzycznego Maryja, poprzez Targi Ślubne, aż po Richtig Śląski Kabareton. Niesłabnącym entuzjazmem cieszą się też widowiska multimedialne – 2023 rok zakończy Beksiński.Live, a 2024 rozpoczną Lord of the Rings i Anime Sympho Show. Obiekty świetnie sprawdzają się też, jako sale warsztatowe i taneczne, o czym będzie można przekonać się podczas drugiego międzynarodowego festiwalu salsy w skali roku – tym razem będzie to el Sol Festival, który przenosi się do Katowic z Warszawy.

– Pokładamy duże nadzieje w związku z Katowicami, ponieważ przestrzeń MCK pozwala nam się rozwijać przez kolejnych parę lat bez ograniczeń. Przed pandemią mieliśmy 5 tys. uczestników, w tym roku liczymy na tyle samo, a zakładamy, że będziemy mogli rozwinąć się nawet do 20 tys. Jeśli skończy nam się miejsce w MCK, jest jeszcze jest Spodek. Na Festiwal el Sol przyjeżdżają uczestnicy z 82. państw, ze wszystkich kontynentów, których łączy wspólna pasja, jaką jest taniec. 3 dni zajęć, 62 godziny warsztatów tanecznych, pokazy, konkursy dla wschodzących gwiazd, konkursy tańca improwizowanego, kilkanaście godzin tańca na czterech parkietach – tak wyglądać będzie festiwal – zapowiedziała Anna Chagowska, dyrektora festiwalu el Sol.

MCK rozwija się także jako scena impresaryjna dla spektakli – w 2023 roku zagrano tutaj już 8 przedstawień, a do końca roku czeka jeszcze 10 pokazów z gwiazdorską obsadą, m.in. „Kobieta, która ugotowała męża”, „Szalone nożyczki”, „Dobrze się kłamie” czy „Ślub doskonały”. Duży sukces odnotowują Śląskie Targi Książki (które w tym roku podwoją powierzchnię targową) czy festiwal Planszówki w Spodku, których w nadchodzącym kwartale można spodziewać się ponownie.

– Planszówki w Spodku rozwijają się od lat, od bardzo małej imprezy na fragmencie antresoli Spodka, poprzez cały Spodek, a w tym roku wychodzimy do MCK, będziemy mieć dwa obiekty mówi Łukasz Piechaczek, pomysłodawca planszówek w Spodku. Kiedy zaczynaliśmy, przyciągaliśmy ok. kilkunastu wystawców i nieco ponad 2 tys. uczestników, w tym roku będzie to ponad 60. wystawców, a spodziewamy się ok. 8 tys. uczestników. To aktualne największa i najlepsza impreza z planszówkami w Polsce. Podczas wydarzenia będą setki gier do wypróbowania, od prostych początkujących, po wielogodzinne strategie. Hobbyści, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski, będą mogli zagrać w premiery, przetestować prototypy, zobaczyć nowości wydawnicze, wziąć udziały w turniejach rangi mistrzów Polski – już za tydzień zapraszam do gry – dodaje Piechaczek.

Konferencje, kongresy, targi

Do końca roku zaplanowano w MCK i Spodku wiele wydarzeń biznesowych, w tym kilka o międzynarodowych charakterze. Katowice po raz pierwszy będą gościć konferencję MicroTAS. W obiektach odbędą się także: Konferencja klimatyczna PRECOP 28, 7. Stormwater Poland – konferencja dotycząca wód opadowych, TOOLEX Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki, Konferencja Nowy Przemysł 4.0, Infoshare DEV Konferencja dla Ekspertów i Pasjonatów branży IT, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, 13. Forum Promocji Turystycznej, Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu, Kongres Oświaty Katowice, Śląski Festiwal Nauki, Tattoo Konwent Katowice czy Targi Jedyne w Swoim Rodzaju.

Dużą grupę stanowić będą wydarzenia z sektora medycznego, w tym m.in.: 48. Ogólnopolskie Dni Endoskopowe, 29. Ogólnopolska Sesja Pielęgniarek i Asystentów Endoskopowych, 31. Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, 2. Międzynarodowy Kongres Ginekologii Operacyjnej czy Konferencja Zdrowia Publicznego oraz Centralny Klub Pacjenta w Katowicach.

– Serce American Heart of Poland 20 lat temu zaczęło bić na Śląsku. To właśnie tutaj chcemy rozmawiać o zdrowiu oczami pacjenta, dlatego głównymi interesariuszami naszego wydarzenia będą właśnie pacjenci – zapowiada Paweł Kaźmierczak, dyrektor ds. medycznych, członek zarządu Grupy American Heart of Poland. W mocnym gronie decydentów będziemy dyskutować o jakości i dostępności w systemie ochrony zdrowia i o tym, jak je poprawić – dodaje Kaźmierczak.

– Będziemy rozmawiać o zdrowym stylu życia, o aktywności fizycznej, o motywacji do wprowadzania zdrowych nawyków. Przygotowaliśmy prelekcje znanych osób ze świata medycyny, będą z nami prof. Andrzej Bochenek, ale także dj Vika, Robert Korzeniowski, czyli osoby ze świata sportu i rozrywki. Na uczestników będą czekały bezpłatne badania profilaktyczne. Mam nadzieję, że to wydarzenie wpisze się w kalendarz cyklicznych imprez w MCK – mówiła Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezeska Fundacji z Sercem do Pacjenta Grupy American Heart of Poland.

Śląski Festiwal Nauki potrwa 3, a nie 2 dni, jak do tej pory

O Śląskim Festiwalu Nauki mówił Dariusz Laska, zastępca kanclerza Uniwersytetu Śląskiego do spraw rozwoju i współpracy z gospodarką.

– Śląski Festiwal Nauki jest jednym z przykładów wydarzeń, które z roku na rok rosły, rozwijały się i dziś z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że jest to największe tego typu wydarzenie w kraju i jedno z wiodących w Europie. Świadczą o tym liczby, statystyki, goście, którzy nas odwiedzają, zasięg merytoryczny i organizacyjny. Śląski Festiwal Nauki to ponad 500 tys. odbiorców w ciągu ostatnich 6. lat, obejmuje swoim zasięgiem 8 uczelni z województwa śląskiego i ponad 25 dyscyplin naukowych. Warsztaty, wykłady gości z kraju i z zagranicy, prezentacje, eksperymenty, możliwość dotknięcia eksponatów przez każdego odwiedzającego – to wszystko wpływa na popularyzację nauki. W tym roku wydłużamy festiwal o jeden dzień, trzy pełne dni od 9 do 11 grudnia spędzimy w MCK-u. Tegoroczny festiwal będzie równocześnie galą otwarcia w Katowicach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 – zapowiada Dariusz Laska.

Z obiektów można korzystać na co dzień

Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek przyciągają odwiedzających nie tylko podczas organizowanych w ich przestrzeniach wydarzeń. Celem zarządcy jest, aby obiekty były stale blisko mieszkańców, jako miejsca ich codziennych aktywności. Czy będzie to lodowisko, czy sala gimnastyczna, dmuchańce czy zwiedzanie Spodka – infrastruktura obiektów jest otwarta na różne grupy i potrzeby. W to podejście wpisuje się także kończące swój szósty sezon na tarasach obiektów Centrum Kato, animujące życie towarzysko-kulturalne w Strefie Kultury przez wiosenno-letnie miesiące czy Katowicki Klub Kolacyjny serwujący wariacje na temat kuchni śląskiej przygotowywane przez cenionych szefów kuchni, którego kolejna odsłona już 30 września.

Według raportu dr. Krzysztofa Cieślikowskiego (doktora nauk ekonomicznych, adiunkta na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką, AWF Katowice), goście wydarzeń w Katowicach zostawiają w mieście około 200 mln zł rocznie mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP. My zbadaliśmy, ile pieniędzy zostawiają tutaj organizatorzy wydarzeń w naszych obiektach – to ponad 300 mln zł w skali roku. Branża MICE wpływa na inwestycje hotelowe czy biurowe. Inwestorzy podkreślają, jak ważna dla ich potencjalnych pracowników jest oferta czasu wolnego, szczególnie w przypadku tych firm, na których zależy regionowi – innowacyjnych czy z obszaru branży kreatywnej. Organizowane przez nas eventy mają ogromny efekt promocyjny, tylko jedna impreza, Europejski Kongres Gospodarczy, przyniosła ekwiwalent medialny na poziomie 178 mln zł. Goście, którzy przyjeżdżają na kongresy, wracają do Katowic na festiwale czy też w celach turystycznych – dodaje Kuśpik.

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice w cieniu... czarnych klocków. Drapacz chmur .KTW II góruje nad okolicą. A do tego Spodek, MCK, Altus, rondo. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2022

Bloki strefa kultury katowice 43

Może Cię zainteresować:

Przy zrewitalizowanej za miliard zł Strefie Kultury w Katowicach rosną apartamentowce. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2023

Widok z KTW II 14

Może Cię zainteresować:

Biuro z najpiękniejszym widokiem w Polsce? W wyższej wieży .KTW. Trudno się skupić na pracy

Autor: Katarzyna Pachelska

16/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon