Katowice w cieniu... czarnych klocków. Drapacz chmur .KTW II góruje nad okolicą. A do tego Spodek, MCK, Altus, rondo. Zdjęcia z drona

Biurowce kompleksu .KTW, zbudowane w miejscu wieżowca DOKP przy Spodku, zdominowały skyline centrum Katowic. Zwłaszcza większy, dumnie dzierżący tytuł najwyższego budynku w Katowicach (133 m wysokości) i w województwie śląskim. Czarne budynki w formie kubików nałożonych na siebie wzbudzają wachlarz emocji – od zachwyt po niesmak. Jedno jest pewne – nie można obok nich przejść obojętnie. Zobaczcie zdjęcia z drona, których autorem jest Tymoteusz Staniek.

Kompleks dwóch biurowców o nazwie .KTW powstał w ciągu 6 lat w miejscu wyburzonej siedziby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, tuż przy katowickim Spodku. Wieżowiec kolei powstawał w latach 1966-1972, czyli rok dłużej niż trwała budowa kompleksu .KTW. Rozbiórka PRL-owskiego budynku rozpoczęła się w grudniu 2014 roku, a zakończyła pół roku później, w czerwcu 2015 roku.

Wizjonerski i odważny projekt

W maju 2016 roku właściciel terenu, śląska firma TDJ, zaprezentowała wizualizacje swojej inwestycji biurowej. Wizja wzbudziła już wtedy wielkie emocje, bo projekt bytomskiej pracowni architektonicznej Medusa Group był odważny i wizjonerski. Nie dość, że jeden z biurowców miał być wyższy niż dotychczasowa dominanta w krajobrazie Katowic, czyli Altus, to jeszcze wieżowce miały mieć postać kilku wielkich kubików, położonych jeden na drugim, i w dodatku przesuniętych względem siebie. I ich elewacja miała być czarna jak węgiel.

Dziś cały kompleks już stoi, choć inwestycja jeszcze nie jest w pełni zakończona, bo przed biurowcami, od strony NOSPR-u, powstaje nowy plac. Więcej o nim: Podium ze schodami powstanie przy biurowcach .KTW. Będzie to miejsce dostępne dla wszystkich

To inwestycja firmy należącej do śląskiego miliardera

.KTW to kompleks biurowy złożony z niższego wieżowca – .KTW I i wyższego – .KTW II. Biurowce są połączone trzypoziomowym garażem podziemnym. Pierwszy obiekt, .KTW I, mierzy 66 metrów wysokości i liczy 14 kondygnacji, a jego budowa zakończyła się w 2018 roku i trwała blisko dwa lata. Drugi osiągnął wysokość 133 metrów, a liczba kondygnacji wynosi 31. Biurowiec został oddany do użytku na początku 2022 r. Parter i kondygnacja +1 w obu budynkach zostały przeznaczone na funkcje handlowo-usługowe. Łącznie biurowce .KTW mają 58 tys. mkw. powierzchni biurowej i 3,7 tys. mkw. przestrzeni handlowej.

Inwestorem .KTW jest śląska firma TDJ, a konkretnie jej odłam TDJ Estate. Firma należy do jednego z najbogatszych Polaków, Tomasza Domogały, 37-letniego miliardera, który w 2021 zajął 21. miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”. Jego majątek był wyceniony na 2 mld zł.

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowicki Nikiszowiec. Tu rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

20/11/2022

Katowice Szopienice huta 5

Może Cię zainteresować:

Szopienicki Uthemann. Nasz mały śląski Czarnobyl. Zobacz na zdjęciach z drona, jak dziś wyglądają pozostałości po hucie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

Katowice, osiedle Tysiąclecia

Może Cię zainteresować:

Tysiąclecie. Najlepsze osiedle na świecie. Rymowanka słaba, ale Tauzen jest jedyny w swoim rodzaju

Autor: Katarzyna Pachelska

15/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Maciej Kawalski

Jak lekarz z Katowic, Maciej Kawalski, nakręcił film

Szukalski Di Caprio

Geniusz. Skandalista. Mistrz. Szaleniec. Szukalski na Śląsku

Katarzyna Furgalinska

Patriotyczne ławki to porno. Wszystko na wierzchu, na maksa

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto!

Wystawa Macieja Goryla

Wystawa znanego tarnogórskiego fotografa już w tym tygodniu

Maciej Melecki, Stanisław Piechula i Rafał Wojaczek

"Każdy ma życie prywatne, ale nie każdy jest wybitnym poetą"

Wizualizacja 1

Ekomural powstanie na ścianie dworca PKP w Katowicach