Spotkanie z Lionem Tokkie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Holenderski badacz opowie o marszach śmierci i ocalałych z Zagłady

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach zaprasza na unikatowe spotkanie z Lionem Tokkie. Holenderski badacz opowie o marszach śmierci i powojennych losach ocalałych z Zagłady.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Lion tokkie w gliwicach

Holenderski badacz z wizytą w Gliwicach

Urodzony w 1948 r. w Holandii Lion Tokkie stracił podczas Zagłady 126 krewnych, zamordowanych przez Niemców w różnego rodzaju nazistowskich obozach. Po ponad 40 latach pracy w branży IT, w 2010 roku zaczął badać historię swojej żydowskiej rodziny. Zainspirowały go losy ojca, który przeżył ucieczkę z obozu pracy przymusowej.

W 2022 r. Lion Tokkie został odznaczony przez władze Królestwa Niderlandów Orderem Oranje-Nassau, za zasługi w badaniach nad historią Żydów holenderskich, w tym historii deportacji do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Obecnie prowadzi badania dotyczące marszów śmierci.

Poszukiwania badawcze i historyczna pasja doprowadziły go na Górny Śląsk, a konkretnie do Gliwic, gdzie podczas zwiedzania Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, poznał i zaprzyjaźnił się z pracownikami muzeum.

- Zdarza się w naszej pracy tak, że przychodzi gość i odnajduje coś, czego kompletnie się nie spodziewał. Tak było z panem Lionem Tokkie. Zwiedzał Muzeum i zaczął z nami rozmawiać. (...) Był zaskoczony, że na naszym cmentarzu znajduje się grób masowy ofiar marszu śmierci (styczeń 1945) i był onieśmielony faktem, że pomimo tak szerokiej wiedzy którą posiada, nie miał o tym grobie pojęcia. Rozmowa poszła w kierunku jego dorobku naukowego i badań nad grobami masowymi, które rozmieszczone są wzdłuż tras marszów - wspomina zespół Domu Pamięci.
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
fot. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Lion Tokkie opowie o marszach śmierci i ocalałych z Zagłady

W czwartek 9 maja o godz. 17:00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbędzie się spotkanie z Lionem Tokkie, który przyjął zaproszenie i kolejny raz odwiedzi placówkę, tym razem w roli wykładowcy. Wykład będzie dotyczyć marszów śmierci, które miały miejsce od października 1944 r. do końca wojny w maju 1945 r. oraz powojennych losów ocalałych z Zagłady. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Z języka angielskiego na polski spotkanie będzie tłumaczył Bartosz Kumanek. Jak zapewniają pracownicy Domu, uczestnicy będą zaskoczeni efektami mozolnej pracy Holendra, w tym opracowaną przez niego mapą grobów.

- Historyk opowie jak hitleryzm wynalazł systemową maszynę śmierci, na przykładach obozów zagłady Auschwitz i Gross-Rosen. Przedstawi trasy tzw. marszów śmierci; południową, północną oraz drogi kolejowe. Odwoła się też do kolekcjonowanych od lat świadectw osób, które przyglądały się maszerującym przez środek Europy kolumnom więźniów.
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich fot. Miasto Gliwice
Slascy zydzi

Może Cię zainteresować:

Tożsamość górnośląskich żydów była unikatowa, bo żyli między żywiołem germańskim a słowiańskim

Autor: Roman Balczarek

10/12/2023

Klasztor w Panewnikach

Może Cię zainteresować:

Największa tajemnica gauleitera Brachta. Kwatera nazistowskiego kacyka była u zakonnic w Katowicach. I magazyn zrabowanych Żydom rzeczy

Autor: Tomasz Borówka

31/12/2023

Nie damy sie wysiedlic 1

Może Cię zainteresować:

Promocja książki ,,Nie damy się wysiedlić" w Bibliotece Śląskiej. Publikacja z okazji 80. rocznicy likwidacji gett żydowskich w Zagłębiu

Autor: Szymon Karpe

27/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon