Sprawą rosyjskiej flagi i „Z” w oknie kamienicy zajmie się chorzowska prokuratura

W oknie kamienicy pojawiła się rosyjska flaga i litera „Z”, czyli symbol inwazji na Ukrainę. Na miejscu interweniowali policjanci. Sprawa zostanie przekazana śledczym z Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Lokatorowi grozi do dwóch lata pozbawienia wolności.

Patryk Osadnik
Rosyjskie symbole w Chorzowie

Rosjanie w poniedziałek, 9 maja, obchodzą Narodowy Dzień Zwycięstwa. W Warszawie, podczas składania kwiatów, czerwoną farbą oblany został ambasador Siergiej Andriejew. Tymczasem jeden z Czytelników o poranku zaalarmował mnie, że w oknach kamienicy przy Pl. Piastowskim w Chorzowie pojawiła się rosyjska flaga i litera „Z”, która jest symbolem inwazji na Ukrainę.

Pojechałem na miejsce, ale lokatora nie zastałem w domu, a sąsiedzi niechętnie wypowiadali się na jego temat. - Wystarczy spojrzeć na drzwi albo wyjść na podwórko. Wszystko wiadomo - odpowiadali zgodnie.

Rzeczywiście, z dziur w ścianach wystawały deski i pręty, na których zamontowano dodatkowe drzwi z łańcuchem. Na drugich zamontowano tabliczkę z napisem: „Zakaz używania telefonów komórkowych”. Obok znajdowała się odgrodzona „komórka lokatorska” z drewnem na opał, a także dwa manekiny. Z kolei na podwórku stary chlewik zamieniony w dziwaczne laboratorium doświadczalne.

Rosyjskie symbole w Chorzowie 8

Może Cię zainteresować:

Rosyjska flaga i „Z” w oknie. Tak wygląda kamienica w Chorzowie. Mieszkańcy są oburzeni

Autor: Patryk Osadnik

09/05/2022

Rosyjskimi symbolami zajmie się prokuratura

O rosyjskich symbolach przy Pl. Piastowskim zaalarmowane zostały nie tylko media, ale również Komenda Miejska Policji w Chorzowie. Wiceprezydent miasta Marcin Michalik poinformował na Facebooku, że w sprawie „Z-etki” centrum zarządzania kryzysowego interweniowało już pod koniec kwietnia.

- Na miejscu pojawił się patrol mundurowych, którzy wylegitymowali lokatora wskazanego mieszkania. Sporządzona została odpowiednia dokumentacja, która zostanie przekazana do Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Tam śledczy ocenią, czy doszło do przestępstwa i jakie będą kolejne kroki w tej sprawie - informuje kom. Arkadiusz Bień.

Co ważne, ustawa z 13 kwietnia 2022 roku, uchwalona w związku z wojną na terenie Ukrainy, zakazuje w Polsce stosowania, używania i propagowania symboli lub nazw, które wspierają agresję Rosji. Grozi za to grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Około godz. 12.00 rosyjska flaga zniknęła. Litera „Z” została na oknie.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon