Rosyjska flaga i „Z” w oknie. Tak wygląda kamienica w Chorzowie. Mieszkańcy są oburzeni

Rosyjska flaga i „Z”, czyli symbol inwazji na Ukrainę, pojawiły się w oknie chorzowskiej kamienicy. Mieszkanie jest zabezpieczone dodatkowymi drzwiami z łańcuchem, a sąsiedzi odpowiadają, że wszystko widać na pierwszy rzut oka. O sprawie powiadomiono policję.

W poniedziałek, 9 maja, kiedy w Rosji obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa, z samego rana maila przysłał do mnie oburzony Czytelnik. Napisał tylko jedno słowo: „Wstyd!” i załączył dwa zdjęcia kamienicy przy Pl. Piastowskim w Chorzowie. Kiedy przyjechałem na miejsce, zapytałem przechodniów, co o tym sądzą. Wszyscy byli zgodni, że to skandal.

Mowa o rosyjskiej fladze oraz literze „Z”, która jest symbolem inwazji na Ukrainę. Zostały one wywieszone w oknach jednego z mieszkań, razem z trzema godłami, w tym z jednym godłem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, na którym orzeł nie ma korony.

Drzwi z łańcuchem. „Zakaz używania telefonów komórkowych”

Wszedłem do kamienicy, żeby porozmawiać z lokatorem lub lokatorami mieszkania, o którym zaalarmował Czytelnik. Nie było trudno go rozpoznać. Z dziur w ścianach wystawały deski i pręty, na których zamontowano dodatkowe drzwi z łańcuchem. Obok znajdowała się odgrodzona „komórka lokatorska” z drewnem na opał, a także dwa manekiny. Jeden z charakterystyczną włochatą czapką. Na gwoździu w ścianie ktoś odwiesił żółty sztormiak, a przed wejściem odłożył masywne buty.

Jarosław Makowski o Panteonie Górnośląskim

Może Cię zainteresować:

Jarosław Makowski: Kościół nie otrząsnął się po skandalach pedofilskich, a teraz znów traci mandat moralności

Autor: Patryk Osadnik

09/05/2022

Włożyłem rękę pomiędzy dwie pary drzwi i kilka razy mocno zapukałem w wewnętrzne z tabliczką: „Zakaz używania telefonów komórkowych”. Nikt nie otworzył, choć mógłbym przysiąc, że słyszałem krzątaninę.

- Wie pani, czy ktoś jest pod szóstką? - zapytałem sprzątaczkę.

- Nie. Wyszedł.

- Kiedy wróci?

- Nie wiadomo.

Rozmawiałem także z sąsiadami.

- Wystarczy spojrzeć na drzwi albo wyjść na podwórko. Wszystko wiadomo.

Na podwórku lokator urządził sobie ze starego chlewika dziwaczne laboratorium doświadczalne z opon, beczek, starych rowerów i najróżniejszych przedmiotów, które najwidoczniej znalazł na ulicach. W jakim celu? Nie wiadomo.

- Były jakieś interwencje z tym związane?

- Były… To trudny temat. Wolałbym nic o tym nie mówić – odpowiadali mieszkańcy.

Rosyjskie symbole w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Sprawą rosyjskiej flagi i „Z” w oknie kamienicy zajmie się chorzowska prokuratura

Autor: Patryk Osadnik

09/05/2022

Do dwóch lat więzienia za rosyjską propagandę

Skontaktowałem się z Międzyzakładową Górniczą Spółdzielnią Mieszkaniową „Perspektywa”, która zarządza kamienicą przy Pl. Piastowskim. Wstępnie usłyszałem, że temat jest skomplikowany. Czekam na maila z odpowiedzią na pytania.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie otrzymali zgłoszenie dot. rosyjskich symboli w oknie kamienicy. Jak ustaliłem, podejmują w związku z tym interwencję.

Zgodnie z ustawą, która została 13 kwietnia uchwalona w związku z wojną na terenie Ukrainy, zakazane jest w Polsce stosowanie, używanie i propagowanie symboli lub nazw, które wspierają agresję Rosji. Grozi za to grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon