Stadion Górnika Zabrze będzie miał czwartą trybunę z prawdziwego zdarzenia. Umowa na finansowanie budowy podpisana

Dzisiaj (22 sierpnia 2022 r.) w Zabrzu została podpisana umowa na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji o wartości 103 mln zł, które pozwolą na sfinansowanie budowy czwartej trybuny Areny Zabrze, czyli stadionu drużyny Górnik Zabrze.

Stadion zabrze

Budowa Areny Zabrze, czyli stadionu, gdzie mecze rozgrywa Górnik Zabrze, będzie dokończona. Konkretnie - zostanie zbudowana ostatnia, czwarta trybuna, dzięki której stadion osiągnie docelową pojemność 32 tys. kibiców. Wcześniej czwarta trybuna występowała, ale w formie szczątkowej, aż w końcu została zamknięta. Sam stadion został oddany do użytku w 2016 roku.

Obligacje o wartości 103 mln złotych

Inwestycja pierwotnie została podzielona na dwa etapy, aby umożliwić zawodnikom korzystanie ze stadionu nawet w czasie prowadzonych prac. Realizacja drugiego etapu, polegająca na budowie czwartej trybuny, jest właśnie w fazie zaawansowanych przygotowań.

Miasto zdecydowało się wyemitować obligacje o wartości 103 mln zł, by sfinansować budowę czwartej trybuny. 22 sierpnia podpisano umowę z bankiem Pekao na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji.

W spotkaniu udział wzięła prezydent Zabrza dr Małgorzata Mańka-Szulik, wiceprezes zarządu Pekao S.A. dr Jerzy Kwieciński oraz prezes Stadion w Zabrzu sp. z o.o. Tadeusz Dębicki.

Wiele lat temu podjęłam odważną decyzję o budowie stadionu. Ta decyzja oraz wsparcie ówczesnych radnych i kibiców Górnika Zabrze pozwoliła na opracowanie projektu i wybudowanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Dziś podpisujemy ważny dokument, który pozwoli na sfinansowanie zakończenia budowy Areny – mówi prezydent Zabrza, dr Małgorzata Mańka-Szulik.

Rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w 2022 roku

Jednak będzie to inwestycja nie tylko sportowa. W jej ramach w dotychczas wybudowanej trybunie od strony ul. Roosevelta powstanie nowoczesne centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Zostanie tam przeniesiony istniejący już ośrodek znajdujący się obecnie przy ul. 3 Maja. Dzięki temu warunki leczenia mają się znacząco poprawić.

Wybudowanie dotychczasowych trzech trybun (bez kosztów finansowych) kosztowało ok. 230 mln. złotych. Czwarta trybuna powinna kosztować ok. 100 mln. złotych, więc całość to ok. 330 mln. Trzy istniejące trybuny mieszczą 24,5 tys. kibiców.

Zadanie dokończenia budowy stadionu zostało powierzone spółce Stadion w Zabrzu sp. z o.o.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w 2022 roku. Pierwszym elementem prac będzie przeniesienie stanowisk telewizyjnych na trybuny od strony ul. Damrota, co zostało już zaprojektowane i uzgodnione z realizatorami transmisji. Dotychczasowe kabiny komentatorskie i miejsca kamer na starej trybunie zostaną wyburzone. Na starej trybunie znajdowały się kiedyś szatnie dla zawodników i sala konferencyjna, ale one zostały już przeniesione na nową część stadionu. Jak się okazuje, krzesełka z trybuny, która ma być wyburzona, zostaną sprzedane kolekcjonerom.

Planowane zakończenie inwestycji to przełom I i II kwartału 2025 roku.


Podolski

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski zamierza kupić Górnika Zabrze. „To klub, który ma największy potencjał w Ekstraklasie"

Autor: Arkadiusz Nauka

22/08/2022

Podolski legia

Może Cię zainteresować:

Kibice Legii próbowali obrazić Podolskiego, ale pogubili się z geografii. Odra nie płynie przez Zabrze

Autor: Redakcja

22/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon