Stanowiska są, ale koalicji nie ma. Nowe rządy w Rudzie Śląskiej

- Staram się działać w ten sposób, żeby osiągać cele i żeby ludzie, którzy pomagają i współpracują byli zadowoleni – mówi prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk. W powyborczym rozdaniu sporo dostali ludzie związani z Prawem i Sprawiedliwością, ale prezydent podkreśla, że żadnej koalicji z PiS-em nie ma.

fot. UM Ruda Śląska
Michał Pierończyk

Skuteczne i sprawne rządzenie miastem wymaga większości w Radzie Miasta. Z takiego założenie wyszedł Michał Pierończyk, nowy prezydent Rudy Śląskiej. W mieście jest 25 radnych, a największy klub i 8 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie prezydenta, Razem dla Rudy Śląskiej, ma o jednego radnego mniej. Z kolei klub Solidarni z Rudzianami (związany z zastępcą prezydenta – Aleksandrą Skowronek) ma 4 radnych.

Prezydent Rudy Śląskiej może liczyć na 19 radnych, w tym radnych PiS

Razem daje to 19 głosów, na które może liczyć prezydent miasta. Nic jednak nie jest za darmo. Nowym przewodniczącym Rady Miasta w Rudzie Śląskiej został Kazimierz Myszur z Prawa i Sprawiedliwości. Zaś jednym z zastępców Michała Pierończyka jest Jacek Morek, związany z posłem PiS Markiem Wesołym. Prezydent podkreśla jednak, że żadnej oficjalnej koalicji z PiS-em nie ma.

- Ja rządzę miastem. Chcę to robić efektywnie, więc muszę mieć większość w radzie. Zaprosiłem radnych do współpracy. Działam. Muszę być aktywny i efektywny – dla dobra mieszkańców. Staram się działać w ten sposób, żeby osiągać cele i żeby ludzie, którzy pomagają i współpracują byli zadowoleni – Michał Pierończyk stwierdził w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Michał Pierończyk zabezpiecza sobie tyły?

Największym przegranym wyborów w Rudzie Śląskiej wydaje się być lokalna Platforma Obywatelska. Choć działacze tej partii cieszyli się po wygranej Michała Pierończyka, to w powyborczej układance zostali pominięci, ale… miejsce w radzie nadzorczej jednej z miejskich spółek dostał Leszek Nowociński, wiceszef PO w Rudzie Śląskiej. Czy prezydent zabezpiecza sobie tyły?

- To wynika ze współpracy, dzielenia się pomysłami i współtworzenia nowej jakości – podkreślił Michał Pierończyk w rozmowie z red. Marcinem Zasadą.

Tak szerokiego wsparcia jakie ma obecny prezydent Rudy Śląskiej nigdy nie udało się uzyskać Grażynie Dziedzic. Zmarła prezydent większość Rady Miasta miała przeciwko sobie.

Michał Pierończyk Aleksandra Skowronek

Może Cię zainteresować:

PO świętowała wygraną Pierończyka w Rudzie Śląskiej i liczyła na stanowisko wiceprezydenta. "Rozumiemy tę koalicję"

Autor: Marcin Zasada

18/10/2022

Michal Pieronczyk

Może Cię zainteresować:

Nowy prezydent Rudy Śląskiej: Nie wiem, czy wybory były potrzebne. Mandat silny mimo frekwencji

Autor: Arkadiusz Nauka

28/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon