Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju w śnieżnej szlafmycy. Odnowiony skarb Parku Zdrojowego prezentuje się pięknie też w zimie

Czekaliśmy z tymi zdjęciami, zrobionymi w piękny zimowy dzień w styczniu na powrót zimy, ale widoki na come back są znikome, więc serwujemy je już dzisiaj. Z nadzieją, że może jednak zima objawi się jeszcze w tym sezonie. Oto Stara Pijalnia, jeden z odnowionych obiektów w Parku Zdrojowym w Goczałkowicach. Zdjęcia zrobił Tymoteusz Staniek.

Jest jak duży domek dla lalek albo gigantyczne pudełko na czekoladki. Budynek Starej Pijalni w Goczałkowicach-Zdroju urzeka architekturą i kolorystyką. Obiekt cieszy oczy po gruntownej renowacji, która zakończyła się pół roku temu, a już zdobył I miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”. Kategoria? Jedyna słuszna: “Małe jest piękne”.

Stara Pijalnia odzyskała dawny blask

Stara Pijalnia została wzniesiona w 1862 roku. Dziś znajdujący się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój budynek jest jednym z najstarszych tutejszych zachowanych obiektów zabytkowych. Jest pięknym przykładem XIX-wiecznej architektury uzdrowiskowej i parkowej.

Charakteryzuje się drewnianą konstrukcją ryglową w dolnej partii, od wewnątrz ma wzmocnienia ceglane. Dawniej budynek był ozdobiony perłowymi inkrustacjami. Wewnątrz mieścił się marmurowy basen, osadzony na ozdobnych kamiennych postumentach. Bezpośrednio z niego przewodami do obrzeży przepływała solanka, którą można było czerpać do woli. Całość połączona była krytym deptakiem z domem zdrojowym. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W 2023 roku Stara Pijalnia przeszła modernizację. Prace obejmowały: wymianę przegnitych belek stropowych, remont dachu polegający na demontażu pokrycia dachowego, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymianę uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, wymianę lukarny, renowację zabytkowych okien, wymianę okien na elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian.

W sumie renowacja kosztowała milion złotych.

Dzięki modernizacji Stara Pijalnia wróciła do swojej pierwotnej funkcji. W odrestaurowanym budynku jest prowadzona krenoterapia, czyli terapia wodami leczniczymi z wykorzystaniem dobrodziejstwa płynącego z cennych minerałów.

- Założeniem jest, aby w jednym miejscu i to właśnie w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój, móc cieszyć się wodami leczniczymi z innych uzdrowisk polskich. Z uzdrowiska w Szczawnicy sprowadzamy do Goczałkowic-Zdrój pięć wód leczniczych, co pozwoli na zarejestrowanie kolejnego urządzenia uzdrowiskowego – pijalni- rozlewni wód leczniczych - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój

Stara Pijalnia jest czynna codziennie w godzinach 11-17, a w niedzielę w godzinach 11-18.30. Można się tu napić 5 wód leczniczych: Helena, Józefina, Stefan, Jan, Józef oraz naturalnej wody mineralnej Goczał.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój działa od 1856 roku

Historia Goczałkowickiego Uzdrowiska sięga 1856 r. Władze pruskie, poszukując na terenie miejscowości pokładów soli, przypadkowo odkryły bogate złoża solanki. W latach 1860-1862 powstały pierwsze obiekty zdrojowe:

  • dwupiętrowy, tzw. Stary Dom Zdrojowy,
  • łazienki,
  • pijalnia wód leczniczych,
  • pensjonat.

Końcem XIX w. wybudowano Nowy Dom Zdrojowy, który obecnie służy przebywającym na leczeniu kuracjuszom, mieszcząc w swych murach siedzibę szpitala Rehabilitacyjno-Reumatologicznego.

„Złoty okres” w historii goczałkowickiego uzdrowiska zakończył się wraz z wybuchem II wojny światowej. Ratunkiem dla uzdrowiska okazała się decyzja Wydziału Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, która w 1953 r. powołała do życia Wojewódzki Szpital Przeciwreumatyczny dla pobliskiego okręgu przemysłowego. Placówka rozpoczęła swą pracę rok później. Kilka lat wcześniej w związku z szerzącą się chorobą Heine-Medina, udało się na nowo reaktywować dawne sanatorium dziecięce.

Dziś uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu:

  • chorób narządu ruchu (w szczególności reumatologicznych i ortopedycznych),
  • chorób naczyń obwodowych,
  • chorób laryngologicznych,
  • rehabilitacji osób z cukrzycą.

Ponadto w jego ofercie znajdują się wprowadzone, jako jedne z pierwszych w Polsce, zabiegi z dziedziny krioterapii. Co roku w uzdrowisku przebywa ponad 10 000 pacjentów.

Goczałkowice Zdrój

Może Cię zainteresować:

Goczałkowice-Zdrój na antysmogowej krucjacie. Uzdrowisko walczy o lepsze powietrze i wizerunek

Autor: Michał Wroński

21/01/2024

Stacja kolejowa Czechowice Dziedzice

Może Cię zainteresować:

Nie czekali na CPK. Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice zakończona. Kosztowała 1,5 mld złotych

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2024

Nikiszowiec w latach trzydziestych XX wieku

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca z lat 30. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy, my je pokolorowalismy

Autor: Patryk Osadnik

14/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon