Stolica Górnego Śląska na zdjęciach sprzed dokładnie 50 lat. Sentymentalna podróż do Opola z lat 70. XX wieku

Te zdjęcia Opola były zrobione dokładnie 50 lat temu, w 1973 roku. Widać na nich nie tylko zabytki i ważne miejsca w mieście, ale również codzienne życie opolan, w tym codzienne zakupy. Ale fani motoryzacji odnajdą na nich również tamtejsze perełki, w tym syrenę 104, fiata 125 p, skodę 1000 czy wartburga 311. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała stolica Górnego Śląska.

W 1963 roku zorganizowany został I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, który w latach 70. cieszył się już wielką popularnością.

Miasto z popularnym Festiwalem Piosenki Polskiej

Jak wówczas wyglądało miasto? Warto pamiętać, że w roku 1973, w którym zrobiono te zdjęcia, Opole nie miało jeszcze swojego największego blokowiska, czyli osiedla Związku Walki Młodych (dziś Armii Krajowej, choć opolanie nadal używają nazwy ZWM), które powstało na przełomie lat 70. i 80. Na fotografiach widzimy za to sporo ujęć rynku i kamienic w tej części miasta.

Dzięki zdjęciom widać, jakie samochody jeździły wówczas po ulicach. Po moście Piastowskim poruszają się Syrena 104 (na innym zdjęciu jest jeszcze starszy model, 103) i Fiat 125p. Na innej fotografii widać autobus komunikacji miejskiej – na linii 4 kursował wówczas San H100B. Widać również zaparkowane samochody, wśród nich Syrenę 104, Skodę 100 i, prawdopodobnie – na niemieckich tablicach – DKW Junior. W oddali pędzi Wartburg 311.

Zielony Mostek i Most Groszowy

Co jeszcze? Oczywiście najbardziej znany opolski postument i popularne miejsce spotkań, czyli pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności. Są też zdjęcia mostu Groszowego nad Młynówką, zwanego też „Zielonym Mostkiem”, który prowadzi na wyspę Bolko. Most Groszowy, dodajmy, to jedno z ulubionych miejsc zakochanych par.

Udajmy się zatem w sentymentalną podróż do Opola z roku 1973.

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1975

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwa w Gliwicach była piękną ulicą nawet za PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Redakcja

06/03/2024

Katowice w latach 70

Może Cię zainteresować:

Kolorowe miasto PRL! Te zdjęcia Katowic miały dowodzić za granicą, że bankrutujący socjalizm u nas kwitnie

Autor: Tomasz Borówka

17/02/2024

Zabrze ulica Wolności, rok 1985

Może Cię zainteresować:

Ulica, którą jechały pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku. Dziś jest jedną z najdłuższych w Polsce

Autor: Maciej Poloczek

28/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon