Świat z "Elki" wygląda o niebo lepiej. W listopadzie kolejka kursuje i ma promocję. Zobaczcie zdjęcia

Przed nami ostatni miesiąc funkcjonowania kolejki linowej "Elka" w Parku Śląskim. Później zostanie zamknięta na czas budowy nowej stacji - dla drugiej linii - przy Wesołym Miasteczku. Ale jest też dobra wiadomość - w listopadzie obowiązuje promocja. Zobaczcie, jak świat wygląda z "Elki". A widać z niej nie tylko chorzowski Park Śląski, ale też - w całej okazałości - największe katowickie osiedle, czyli Tysiąclecie.

40-latkowie i starsi pamiętają jeszcze trzy linie "Elki", które kursowały po trójkącie przez prawie całe - wówczas - WPKiW. Dzisiaj istnieje tylko jedna linia tej nizinnej kolejki linowej, biegnąca ze Śląskiego Wesołego Miasteczka do Stadionu Śląskiego. Została odbudowana.

Zaczyna się budowa drugiej linii "Elki"

Ale jest dobra wiadomość - w ciągu 12 miesięcy zostanie zbudowana druga linia "Elki", z Wesołego Miasteczka nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym - do Planetarium.

Więcej: Zaczyna się budowa 2. linii kolejki "Elka" w Parku Śląskim. Będzie przebiegać nad zoo, w tym nad wybiegiem dla żyraf

„Elka” będzie kursować jeszcze do 30 listopada 2022 r., po czym na czas rozbudowy centrum przesiadkowego na stacji Wesołe Miasteczko „Legendia” zostanie wyłączona z użytkowania. Z tej okazji zaplanowano promocję. Każdy kto do końca listopada 2022 r. zakupi bilet na „Elkę”, otrzyma 50 procent rabatu na przejazd nowym odcinkiem Elki w 2023 roku.

W listopadzie 2022 r. "Elka" jest czynna tylko w weekendy, od piątku do niedzieli, w godz. 10-17.

Przypomnijmy ceny biletów na "Elkę":

  • Dzieci do 3 lat: przejazd bezpłatny
  • Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawni: przejazd w jedną stronę 15 złotych, w obie strony 20 zł
  • Dorośli: przejazd w jedną stronę 20 zł, w obie strony 25 zł
  • Bilet Rodzinny:
    2 osoby dorosłe i 2 dzieci: przejazd w obie strony 70 zł
    2 osoby dorosłe i 3 dzieci: przejazd w obie strony 90 zł

Grupy szkolne do 16-go roku życia (co najmniej 15 osób i opiekun): w jedną stronę 13 zł, w obie strony 18 zł (druk zamówienia znajduje się poniżej). Opiekunowie są traktowani jako członkowie grup.

Grupy osób powyżej 16 lat (co najmniej 20 osób): w jedną stronę 18 zł, w obie strony 23 zł (druk zamówienia znajduje się poniżej). Opiekunowie są traktowani jako członkowie grup.

Kasy zamykane są na 20 min. przed planowanym zamknięciem kolei, a ostatni przejazd rozpoczyna się na 15 min. przed planowanym zamknięciem kolei.

Biletomaty przyjmują banknoty o nominale 100 zł dopiero przy dokonaniu transakcji o wartości powyżej 50 zł.

Najpierw zbudowali "Elkę", potem rozebrali

Kolejka linowa „Elka” została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową "Elkę". To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza 4-osobowymi kanapami do dyspozycji są także 8-osobowe gondole.

Elka wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się budowa 2. linii kolejki "Elka" w Parku Śląskim. Będzie przebiegać nad zoo, w tym nad wybiegiem dla żyraf

Autor: Katarzyna Pachelska

27/10/2022

Duzy krag taneczny 1052017 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Unikatowy film z Parku Śląskiego z 1954 roku. I to w kolorze. Klimat bardzo majówkowy. Rozpoznajecie te miejsca?

Autor: Arkadiusz Nauka

09/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon