System ŚKUP wysypał się na pożegnanie. Co się stało? Jedną z rozważanych przyczyn jest atak hakerski

Od rana system ŚKUP w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma awarię. Nie działają kasowniki w pojazdach, automaty biletowe, Portal ŚKUP, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i aplikacja Mobilny ŚKUP. Pasażerowie są wściekli, a ZTM szuka przyczyny problemów. Jedna z hipotez jest taka, że mógł to być atak hakerski.

Patryk Osadnik
Awaria systemu ŚKUP

System ŚKUP wysypał się rano na amen. Nie wiadomo jak długo potrwa awaria i jak długo pasażerowie nie będą mogli korzystać z biletomatów i kasowników. Co właściwie się stało? Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, przyczyną tej masowej awarii mógł być atak hakerski. To jednak na razie tylko hipoteza i trop, który sprawdzają odpowiednie służby.

- Nie znamy w tej chwili przyczyn awarii. Trwa ich ustalanie - powiedział nam lakonicznie Łukasz Zych z GZM-u.

ZTM zachęca do korzystania z biletów papierowych i zaopatrywania się w bilety poprzez aplikacje mobilne: SkyCash, mPay, Mobilet, zbiletem.pl i jakdojade. Jednak problem mają ci, którzy na swojej karcie mają nabite bilety miesięczne, bo od ewentualnego mandatu nałożonego przez kontrolera trzeba się będzie potem odwoływać.

Aplikacja miała zastąpić ŚKUP. System zrezygnował przed czasem

Według pierwotnych planów już dzisiaj miała działać nowa aplikacja mobilna ZTM, która ma oferować możliwość zakupi i zwrotu biletów w różnych taryfach, planowania podróży z rzeczywistym czasem odjazdu etc. Niestety jej wprowadzenie do użytku się opóźnia. Ostatecznie data „odpalenia" aplikacji przesunęła się o kilka tygodni, co Kazimierz Karolczak, szef GZM, tłumaczyły koniecznością dopracowania szczegółów i naprawienia błędów.

Metrolinia M1

Może Cię zainteresować:

Aplikacja ZTM ma opóźnienie. Kazimierz Karolczak: "Nie chcemy powtórzyć błędów ŚKUP"

Autor: Patryk Osadnik

06/02/2023

Przedstawiciele organizatora transportu poinformowali, że około godziny 15.00 powinien pojawić się kolejny komunikat, z którego dowiemy się jak poważna jest ta awaria i czy uda się ją szybko naprawić. Jeśli nie, to ZTM musi mieć jakiś plan awaryjny dla posiadaczy kart ŚKUP i wszystkich korzystających z systemu.

Automat ŚKUP

Może Cię zainteresować:

Awaria systemu ŚKUP. Nie działają kasowniki, biletomaty i system informacji pasażerskiej

Autor: Patryk Osadnik

08/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon