Szalona epopeja Ślązaków w Teksasie. 15 maja 2024 r. ukaże się książka Ewy Winnickiej "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie"

Na 15 maja 2024 r. Wydawnictwo Czarne zapowiada premierę książki Ewy Winnickiej "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie". Autorka, specjalizująca się m.in. w opowieściach z USA i Wielkiej Brytanii, tym razem wzięła na tapet szaloną epopeję Ślązaków w Teksasie w XIX wieku.

Panna maria ksiazka

W poniedziałek 3 grudnia 1854 roku do portu w Galveston w Zatoce Meksykańskiej w stanie Teksas przypłynęły dwa statki pasażerskie. Wiozły 482 pasażerów, w tym grupę chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku. Przybyli na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecał im, że znajdą tu raj na ziemi. Po zejściu z pokładu wyruszyli na podbój Dzikiego Zachodu, włączając się w tok amerykańskiej historii. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Kosciusko, bywali kowbojami, bandytami, ranczerami, żołnierzami i milionerami. Powoli z Polaków w Teksasie zmienili się w Teksańczyków z Polski lub Teksańczyków ze Śląska, bo kwestia, co jest prawdziwą ojczyzną ich przodków, pozostaje dla wielu nierozstrzygnięta.

Na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecuje raj na ziemi

Tę niewiarygodną historię traperów ze Śląska opowiada w swojej najnowszej książce reportażystka Ewa Winnicka. Pozycja "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" ukaże się 15 maja 2024 r. nakładem Wydawnictwa Czarne.

Autorka opisuje losy śląskich osadników, wpisując je w dzieje Teksasu, największego amerykańskiego stanu, który – jak przekonują jego mieszkańcy – jest najlepszy we wszystkim, począwszy od liczby uniwersytetów po stan publicznych toalet. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Tu decyduje się przyszłość Ameryki, tu hoduje się najwięcej bydła, stąd pochodzą najsłynniejsi kowboje i tu znajdują się największe złoża ropy w całych Stanach. Tu mieszkają też najwięksi patrioci. W sercach niektórych z nich jest miejsce dla starego kraju, domu prapradziadów. I to o nich jest ta historia.

- Nawet gdyby Cormac McCarthy, Sławomir Mrożek, Szczepan Twardoch i Jonathan Franzen połączyli siły, nie wymyśliliby czegoś tak szalonego jak historia Stanisława Kiołbassy, posła reprezentującego Gliwice w pruskim parlamencie w 1848 roku, który słabo znał niemiecki, więc mało kto rozumiał jego przemówienia. W końcu wyemigrował do Teksasu, gdzie jego potomkowie do dziś prowadzą firmę Kiolbassa Smoked Meats, produkującą oczywiście kiełbasę. Perypetie księdza Moczygemby są nie mniej ciekawe, ale to już proszę samemu przeczytać - pisze o tej książce Wojciech Orliński

Książkę można już kupić w przedsprzedaży (kosztuje 40,53 zł) na stronie internetowej wydawnictwa.

Śląska premiera książki Ewy Winnickiej

Na śląską premierę książki „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” Ewy Winnickiej zaprasza Teatr Śląski w Katowicach. Zostanie ona zorganizowana w ramach cyklu NOWE KSIĄŻKI. Spotkanie z autorką odbędzie się 27 maja o godz. 18:00 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego. Bilety kosztują 5 zł.

  Juno ksiazka

  Może Cię zainteresować:

  Mazurskie jezioro, XVII-wieczna astronomka i kryzys wieku średniego. "Juno"– nowa powieść Anny Dziewit-Meller już 15 maja

  Autor: Arkadiusz Szymczak

  18/04/2024

  Powiedzmy ze piontek nowa powiesc szczepana twardocha

  Może Cię zainteresować:

  Powiedzmy, że Szczepan Twardoch wydaje nową książkę – „Powiedzmy, że Piontek” już 5 czerwca w księgarniach

  Autor: Arkadiusz Szymczak

  22/04/2024

  Folwark zwierzecy teatr slaski katowice 01

  Może Cię zainteresować:

  Jan Klata na robocie w Teatrze Śląskim. Reżyseruje "Folwark zwierzęcy" Orwella. Premiera już 19 kwietnia na Dużej Scenie

  Autor: Katarzyna Pachelska

  17/04/2024

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon