Szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Siemianowice powinny być dzielnicą Katowic

Siemianowice Śląskie już dawno powinny być dzielnicą Katowic. Katowice powinny zwiększać swoją powierzchnię poprzez przyłączanie ościennych miast, natomiast zostawiam to mieszkańcom. Wydaje mi się, że byłoby wygodniej im mieszkać w Katowicach niż w Siemianowicach - powiedział Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

GZM
Kazimierz Karolczak

Jaka przyszłość czeka Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolię? Zdaniem szefa GZM te największe europejskie skupiska miast tak układają swoje relacje, że wyrównują dla mieszkańców mniejszych ośrodków szanse w dostępie do usług czy transportu. To samo powinno dziać się na Śląsku i Zagłębiu. Tak nową ustawę metropolitalną dla GZM widzi Kazimierz Karolczak.

- Co z nową ustawą metropolitalną? Wraz z ekspertami przygotowujemy projekt, który posunie do przodu kwestie, z którymi się dziś borykamy. Zazwyczaj w Europie metropolie wyglądają w ten sposób, że jest miasto rdzeń i te relacje układają się tak, że wyrównuje się różnice w usługach, dostępu do transportu itd. między dużym miastem, a tymi mniejszymi. U nas chcemy budować siłę miast, które ze sobą wspólnie działają. Dziś niestety nie konkurujemy z dużymi polskimi miastami takimi jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. Ta większa konkurencyjność jest dla nas priorytetem - stwierdził Karolczak.

Dodał, że ta konkurencyjność jest niezbędna, bo śląskie i zagłębiowskie miasta się wyludniają.

- Dzisiaj nowych mieszkańców tu nie ma. Wszyscy wyjeżdżają. Za 10 lat być może rzeczywiście trzeba będzie gasić światło - powiedział w Radiu Piekary szef GZM.

Europejska Stolica Kultury w Metropolii?

O tym, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie działa jak jeden organizm świadczy fakt, że miasto Siemianowice Śląskie poparło kandydaturę Jastrzębia-Zdroju do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, a przecież o to samo miano z Jastrzębiem konkuruje Metropolia, w której skład wchodzą właśnie Siemianowice.

- Siemianowice Śląskie już dawno powinny być dzielnicą Katowic - oświadczył Kazimierz Karolczak.

- Katowice powinny zwiększać swoją powierzchnię poprzez przyłączanie ościennych miast, natomiast zostawiam to mieszkańcom. Wydaje mi się, że byłoby wygodniej im mieszkać w Katowicach niż w Siemianowicach. Były takie pomysły za prezydenta Uszoka i to chyba nie jest złe rozwiązanie - dodał szef GZM.

Zdaniem Karolczaka nie ulega wątpliwości, że obszar miasta Katowice w niedalekiej przyszłości powinien się powiększyć. Szef GZM wspomniał też inne miasta - Tychy czy Gliwice, które też mogłyby być większe. Przyszłość Metropolii to zdaniem Karolczaka to 4 duże miasta zamiast 14 mniejszych. Być może właśnie w tym kierunku zmierza rozwój tutejszego obszaru metropolitalnego.

Marcin Krupa: Marzy mi się jedno wielkie miasto Katowice

Sam prezydent Katowic w rozmowie na łamach ŚLĄZAG-a nie krył, że ostatnią kadencję chce poświęcić na promowanie idei jednego wielkiego miasta jako ostatecznej formy integracji w ramach Metropolii.

- Funkcjonowanie w monocentryczności jest o wiele bardziej korzystne i o wiele bardziej rozpoznawalne w Europie i świecie aniżeli w policentryczności, która istnieje teraz - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa w wywiadzie wideo z cyklu ŚLĄZAQ.

- Ostatnia moja kadencja, ale nie tylko moja, bo też wielu innych prezydentów, którzy po raz drugi będą kandydowali i mam nadzieję, po raz drugi wygrają wybory, będzie kadencją na porządne zastanowienie się i może przygotowanie tego procesu (bo to jednak jest duży proces) realizacji i tworzenia dużej metropolii. Jaką nazwę będzie miała - trudno dzisiaj przesądzać. Słyszę od moich koleżanek i kolegów prezydentów, że coraz większa aprobata jest ku temu, by iść w stronę supermiasta, co nie znaczy, że jest radość i wielka chęć tworzenia rzeczywiście jednego dużego miasta - podkreśla jednak Krupa.

Slazaq kopia 2

Może Cię zainteresować:

"Witamy z 2-milionowej Metropolii Katowice". Pierwsza taka debata: marszałek, szef GZM i prezydent Katowic

Autor: Marcin Zasada

28/04/2023

ŚLĄZAQ Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa w ŚLĄZAQ: Marzy mi się jedno wielkie miasto w 2030 roku. Byłbym dumny, gdyby nazywało się "Katowice"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Rafal piech polska jest jedna

Może Cię zainteresować:

"Gdy Kaczyński usłyszał o nas, wpadł w szał" - mówi Rafał Piech, szef partii, która ma nazwę ziemską i duchową

Autor: Marcin Zasada

26/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon