Dyrektor Panteonu Górnośląskiego poprawia błędy w biogramach. Ale uważa, że Kukuczka zdobył Koronę Ziemi

W odpowiedzi na nasz artykuł o błędach w biogramach osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim jego dyrektor Ryszard Kopiec przysłał nam list, w którym odnosi się do naszych uwag. Szef Panteonu większość z nich uznał za zasadne i zapowiada zmiany.

Biogramy upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim można było przygotować staranniej

Dyrektor Kopiec zapowiada zmiany w biogramach, ale też broni niektórych z nich. Przy okazji z listu szefa Panteonu Górnośląskiego dowiedzieliśmy się, że Jerzy Kukuczka zdobył... Koronę Ziemi. A nie, przepraszamy, nawet nie Koronę Ziemi, a koronę ziemi:

Intencją autora było wskazanie aktywności sportowej Jerzego Kukuczki w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, która doprowadziła do zdobycia korony ziemi (tak w oryginale - przyp. red.). Podanie obok szczytów dat ich zdobycia wskazuje na taką intencje autora biogramu. Nie wskazanie w tekście dwóch wejść na Broad Peak mogłoby być zinterpretowane przez innego odwiedzającego wystawę jako brak wiedzy nt. osiągnięć sportowych naszego bohatera.

Panie Dyrektorze, z całym należnym szacunkiem zwracamy uwagę na różnicę pomiędzy Koroną Ziemi (tak to piszemy, tzn. wielkimi literami), czyli zdobyciem najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, a Koroną Himalajów, czyli zdobyciem wszystkich szczytów Himalajów i Karakorum o wysokości powyżej 8 tysięcy metrów. Kukuczka dokonał tego drugiego. A tak zupełnie przy okazji, dwukrotne wchodzenie na ośmiotysięcznik naprawdę nie liczy się w tej konkurencji.

W każdym razie w biogramie Kukuczki pozostaną dwa Broad Peaki. Natomiast Panteon zamierza wprowadzić sugerowaną zmianę nazwy katowickiego Klubu Wysokogórskiego, do którego w 1966 r. wstąpić miał (wedle biogramu) Kukuczka. A nie mógł, bo dzisiejszy KW Katowice był wtedy jeszcze Kołem Katowickim Klubu Wysokogórskiego. Dyrektor Kopiec zapowiada:

W tekście pozostawimy nazwę Klub Wysokogórski, natomiast dodamy informację o wcześniejszej nazwie klubu (d. Koło Katowickiego Klubu Wysokogórskiego).

Dziękujemy, Panie Dyrektorze, niemniej drobne ostrzeżenie: tylko, broń Boże, nie piszcie Koło Katowickiego Klubu Wysokogórskiego (jak w liście), bo znów będzie skucha. To było - uwaga! - Koło Katowickie Klubu Wysokogórskiego.

Korfanty, Grażyński i Oszek do poprawki

Będzie też zmiana w biogramie Wojciecha Korfantego. Przypomnijmy: zwróciliśmy uwagę, że określenie Korfantego szefem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w oficjalnym biogramie wielkiego Ślązaka brzmi nie do końca na miejscu (nazwa urzędu sprawowanego przez Korfantego to Polski Komisarz Plebiscytowy). Ryszard Kopiec uważa inaczej. (Słowo "szef" jest powszechnie stosowanym synonimem osoby najważniejszej w grupie społecznej, które nie ma zabarwienia pejoratywnego - tłumaczy dyrektor. - wg. Słownika Języka Polskiego "szef" to: "zwierzchnik kierujący jakimś zespołem; też: dowódca). Mimo to szef Panteonu wychodzi naprzeciw naszemu zastrzeżeniu:

Korzystając jednak z Pańskiej interpretacji tekstu wprowadzony zostanie do biogram termin piastowanego przez niego urzędu w okresie plebiscytowym, by wykluczyć wszelkie wątpliwości - czytamy w liście dyrektora.

Dyr. Kopiec zmienia też nieszczęsne zdjęcie gmachu Śląskiego Instytutu Naukowego (wybudowanego w roku 1975) w tle biogramu wojewody Michała Grażyńskiego:

W tle postaci M. Grażyńskiego został wprowadzony jeden z najwybitniejszych obiektów modernistycznych okresu międzywojennego, który powstał w Katowicach. Jest nim gmach Muzeum Śląskiego, który kojarzony jest z inicjatywą inwestorską ówczesnego wojewody.

Także zdjęcie Józefa Pukowca, na którego fatalną jakość techniczną wskazywaliśmy, uległo już wymianie.

Ponadto szef Panteonu informuje o zmianie w biogramie Roberta Oszka. W miejsce fantazji o służbie słynnego powstańca śląskiego na pancerniku (sic!) "Blücher" podczas bitwy pod Dogger Bank będzie po prostu:

Podczas I wojny światowej Robert Oszek służył w niemieckiej marynarce wojennej. Na początku wojny został przydzielony do załogi krążownika pancernego "Blücher". Awansowany do stopnia bosmana rozpoczął służbę we flotylli torpedowców.

Jeżeli chodzi o biogram Krystyny Bochenek, dyrektor Kopiec tłumaczy, iż informację o jej śmierci w katastrofie smoleńskiej podano w filmie, będącym elementem biogramu, ale - jak zapowiada - zostanie ona dodana do biogramu pisemnego. Podobnie jest w przypadku biogramów Henryka Sławika i Eugeniusza Wróbla - fakty, których brak w formie pisemnej, znajdują się w prezentacjach filmowych. Pisemny biogram Sławika także zostanie uzupełniony o informację na temat okoliczności jego śmierci. A z listy źródeł, w oparciu o które powstał biogram Krystyny Bochenek, zniknąć mają dziwaczne, nieklikalne "linki". Zastąpią je zwykłe, czytelne adresy źródeł internetowych.

Panteon Górnośląski

Może Cię zainteresować:

Poszliśmy do Panteonu Górnośląskiego, żebyście wy nie musieli. W nim Grażyński... chyba przeżył własną śmierć

Autor: Tomasz Borówka

17/03/2023

Biogramy upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim można było przygotować staranniej

Może Cię zainteresować:

Błędy w Panteonie Górnośląskim. Dyrektor Ryszard Kopiec zapowiada zmiany

Autor: Tomasz Borówka

23/03/2023

Aleja polskiego dziedzictwa slaska bledy

Może Cię zainteresować:

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach to kompromitacja. Na tablicach błędy historyczne i literówki

Autor: Tomasz Borówka

26/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon