Szkaciorze wszystkich krajów, łączcie się! W 2024 roku Katowice będą gospodarzem Mistrzostw Świata w skacie

Górny Śląsk to arena wielkich wydarzeń sportowych. Na Stadionie Śląskim rywalizują ze sobą najlepsi lekkoatleci. W Spodku można podziwiać gwiazdy siatkówki. Ale to nic. Nic w porównaniu do tej informacji. W 2024 roku w Katowicach odbędą się… Mistrzostwa Świata w skacie, czyli śląskim brydżu.

Josef Wagner Höhenberg partia skata

Do Katowic przyjechali przedstawiciele Światowej Federacji Skata. Podczas wizyty zapoznali się m.in. z bazą noclegową oraz miejscami, w których można urządzić skatowe rozgrywki. Decyzja nie mogła być inna - Mistrzostwa Świata w Skacie odbędą się właśnie tutaj. W sierpniu 2024 roku na Górny Śląsk przyjedzie prawie 1000 graczy.

- Górny Śląsk jest niekwestionowaną stolicą skata w Polsce i dlatego bardzo zależało mi na tym, żeby tak ważne wydarzenie w naszym skatowym świecie odbyło się właśnie w Katowicach. Mistrzostwa to ogromne wyzwanie, ale jestem przekonany, że Polski Związek Skata jest na nie gotowy, a przy okazji zaprezentujemy region i miasto od najlepszej strony - podkreślił Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata.

- Nie miałem wątpliwości, że to się uda i bardzo się cieszę, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę! Nie od dziś wiadomo, że miasto stawia na gaming, przygotowuje się do adaptacji i rewitalizacji budynków po KWK „Wieczorek” pod funkcje hubu gamingowo-technologicznego, a od wielu lat organizuje IEM, niezwykle popularny turniej e-sportowy. To najlepszy adres dla organizacji tego typu wydarzenia. Tym bardziej, że skat to jedna z tych ważnych śląskich tradycji, które w moim przekonaniu warto i trzeba pielęgnować - podkreślił Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy, który zabiegał o zorganizowanie tego turnieju w Polsce.

Kierunek gzm gliwice

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM. Zapisujcie się na wycieczki, bo miejsc jest coraz mniej. Gdzie warto się wybrać?

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Skat, czyli śląski brydż

Skat to gra, która wywodzi się z Niemiec, a dokładnie z miejscowości Altenburg w Turyngii. Tam jest m.in. jego muzeum, a także fabryka kart do gry. W Polsce największą popularnością skat cieszy się na Górnym Śląsku. Sporo grali w niego górnicy - nie tylko na szychtach, ale również na organizowanych przez zakłady pracy turniejach.

Skat jest nazywany śląskim brydżem, choć ma z nim niewiele wspólnego. Do gry potrzebne są co najmniej trzy osoby, choć najczęściej przy stole siadają cztery - jedna rozdaje karty, reszta rozgrywa partię. Gra się 32 kartami. Każdy otrzymuje po dziesięć. Następnie prowadzona jest licytacja etc. Co ważne, solista mierzy się z dwójką graczy.

W Polsce rozgrywki skata są prowadzone na kilku poziomach. W 2024 roku, kiedy w Katowicach odbędą się Mistrzostwa Świata, Polski Związek Skata będzie świętował 40-lecie.

Aha, na zdjęciu partia szkata właśnie. Na XIX-wiecznym obrazie niemieckiego realisty Josefa Wagnera-Höhenberga. Tak, żeby przykuć Waszą uwagę.

500 Plus

Może Cię zainteresować:

Prezes obiecał, to ludzie dzwonią do ZUS i pytają, kiedy dostaną 800 Plus. "Nie ma żadnej podwyżki"

Autor: Michał Wroński

27/06/2023

Gornik w 1930 roku

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: O czym marzyli śląscy górnicy sto lat temu? „Strzelić jednego i nie oglądać paszczy szybu"

Autor: Dariusz Zalega

24/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bieg pomagamy durś piekary ślaskie

Piekarzanie pobiegną dla podopiecznych WTZ

MKS Park Wodny Tarnowskie Góry przepłynie Śniardwy

Młodzi tarnogórzanie chcą wpław pokonać La Manche

Bieg kelnerow wisla 2022 04

Pobiegną, niosąc na tacy butelkę, kufel piwa i szklankę

Libero, lodowisko

Lodowisko przed Galerią Libero w Katowicach od 8 grudnia

Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku 2022

Piekarzanie na Międzynarodowej Olimpiadzie Seniorów

IEM Expo

To już oficjalne! IEM Katowice odbędzie się w 2023 roku

UTW Tarnowskie Góry na olimpiadzie

Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku na olimpiadzie