Szok i niedowierzanie - to Katowice? Miejsca w centrum miasta, których po latach nawet lokalsi nie rozpoznają

Katowice przez cały czas się zmieniają, jednak są miejsca, gdzie przeobrażenia miejskiej tkanki odmieniły ją nie do poznania. Nawet bardzo niegdyś znaczące dla miasta obiekty zniknęły z jego mapy bezpowrotnie, nieraz nie pozostawiając po sobie najmniejszego śladu w krajobrazie Katowic. Zresztą patrzcie na pierwsze zdjęcie w galerii. Centrum Katowic. Ktoś rozpoznaje?

Dwór Tiele-Wincklerów, zwany katowickim zamkiem. Willa Grundmanna. Dwór Marii. Hotel Welta. Synagoga Wielka, spalona w 1939 roku. Dworzec autobusowy, powstały jeszcze przed 1939 rokiem funkcjonujący do lat 60.. A nawet jeszcze młodsze obiekty - hotel "Silesia", Pałac Ślubów, biurowiec DOKP. Nie ma ich wszystkich. Ba, zniknęła cała ulica! Śladem przebiegu Skośnej, wchłoniętej przez powiększony rynek, jest fasada dawnego budynku Banku Gospodarstwa Krajowego (dziś siedziby ING Banku Śląskiego).

Zmienione nie do poznania

Krajobraz Katowic ewoluuje co najmniej od XIX wieku. Są w nim jednak miejsca, które od początku XIX zmieniły się w sposób wręcz zadziwiający. Doskonałymi przykładami są tu brzegi i najbliższa okolica Rawy (skąd zniknęły nie tylko zakłady przemysłowe, ale i sama, przykryta obecne rzeka) czy Dwór Marii, w miejscu którego stanął Spodek (a wcześniej planowano zlokalizować tam operę). Ale tego typu zmiany - zastępowanie zakładów produkcyjnych placówkami handlowymi czy usługowymi - zachodziły i zachodzą nie tylko w centrum - przykładem SIlesia City Center na terenach dawnej kopalni "Eminencja" czy supermarket Kaufland w Brynowie, postawiony w miejscu, gdzie kiedyś działały fabryki branży spożywczej i chemicznej.

Czy to znaczy, że miasto nie pamięta o swojej przeszłości i łatwo się jej wyrzeka?

Zmiany naturalne, zmiany kontrowersyjne

Niekoniecznie. Oczywiście, Katowice mają się czego wstydzić, jak np. bezsensownego wyburzenia w latach 70. XX wieku dworu Tiele-Wincklerów. Dokonane już w XXI wieku wyburzenia dworca kolejowego, hali targowej "Supersamu" czy pałacu Ślubów także długo jeszcze budzić będą kontrowersje wśród mieszkańców. Ale też na ukształtowanie się katowickiego centrum w obecnej postaci zbiegło się szereg wypadkowych - od naturalnej ewolucji rozbudowującego się, młodego miasta, stopniowego wygaszania zlokalizowanej tu, XIX-wiecznej jeszcze produkcji przemysłowej, poprzez (w rejonie rynku dotkliwe) zniszczenia wojenne, po wielokrotne próby jego unowocześniania (jak uważano - niezbędnego). I to ostatnie było chyba głównym motorem zmian.

Historia Superjednostki w Katowicach

Może Cię zainteresować:

60 lat temu w Katowicach wymyślono Superjednostkę. Dlaczego zwyciężył u nas "Le Corbusier dla ubogich"?

Autor: Marcin Zasada

14/06/2023

Katowice 150 lat temu i dziś

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie, jak wyglądały Katowice 150 lat temu. Zdjęcia, które zrobił fotograf w XIX wieku porównaliśmy ze współczesnymi

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2023

Katowice w roku 1872

Może Cię zainteresować:

Na tych zdjęciach miasto Katowice ma dopiero 7 lat. Budowano je tak: na jednej osi domy, na drugiej przemysł

Autor: Tomasz Borówka

13/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon