Zobaczcie, jak wyglądały Katowice 150 lat temu. Zdjęcia, które zrobił fotograf w XIX wieku porównaliśmy ze współczesnymi

Zapraszamy na wycieczkę po Katowicach śladami XIX-wiecznego fotografa L. A. Lamchego, który około roku 1872 wykonał jedne z pierwszych zdjęć tego młodego miasta. Miasto Katowice dopiero wtedy powstawało, ale miejska zabudowa dynamicznie się rozrastała. Na wzór 24 fotografii Lamchego sprzed półtora wieku wykonaliśmy zdjęcia uwiecznionych przezeń miejsc. Staraliśmy się fotografować z tych samych punktów, co Lamche. A jeżeli było to niemożliwe, to przynajmniej z lokacji możliwie najbliższych tym, w których 150 lat temu stał Lamche ze swoim aparatem. Zobaczcie rezultaty.

Kiedy przyjrzeć się fotografiom Lamchego, same układają się one nam w spacer po Katowicach. W piękną opowieść o rodzącym się mieście. Taką opowieść zresztą ułożyliśmy.

Katowice w roku 1872

Może Cię zainteresować:

Na tych zdjęciach miasto Katowice ma dopiero 7 lat. Budowano je tak: na jednej osi domy, na drugiej przemysł

Autor: Tomasz Borówka

13/08/2023

Ale na podstawie zdjęć tego fotografa można też pokusić się o odtworzenie trasy, jaką pokonał w Katowicach. Tych mniejszych od obecnych Katowicach drugiej połowy XIX wieku. Lamche wykonywał zdjęcia na stosunkowo niewielkim obszarze, pomiędzy Kościołem Mariackim na wschodzie i placem Wolności na zachodzie. A kiedy przyjrzymy się tym fotografiom bliżej, zauważymy też, że często kilka z nich fotograf robił z jednego miejsca. I nic dziwnego! Dysponował przecież ciężkim aparatem fotograficznym, który musiał ustawiać na nieporęcznym statywie. Toteż gdy już się zainstalował w jednym miejscu, nieraz fotografował z niego kilkakrotnie.

Lamche uwiecznił zarówno klasyczne dziś budowle Katowic, stanowiące prawdziwe pomniki ich architektury i cenne świadectwa przeszłości, jak i obiekty już nieistniejące. Widzimy więc na jego zdjęciach świeżo wówczas wzniesione świątynie, wille ówczesnej elity i ojców miasta oraz wiele kamienic, z których część nie przetrwała od naszych czasów, a niejedną zmieniły nie do poznania przebudowy

Ale może przede wszystkim utrwalił na zawsze klimat tamtego rodzącego się miasta sprzed półtora wieku, momentami przywodzący na myśl Dziki Zachód USA i powstające tam w tym samym okresie osady amerykańskich pionierów.

Warto zagłębić się w ten niezwykły świat dawno minionej przeszłości Katowic, której ślady nadal są jednak w mieście czytelne.

Katowice Jurand Jarecki22

Może Cię zainteresować:

Niepowtarzalne kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z teki architekta Juranda Jareckiego, który pokochał to miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

10/09/2022

Katowice rynek

Może Cię zainteresować:

W 1990 roku Katowice nie wyglądały na miasto, z którym warto wiązać jakąkolwiek przyszłość

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon