Sztuczna inteligencja jest bliżej niż myślisz. "Basia" poprowadzi audycję w Radiu Piekary

W listopadzie 2022 roku odbyła się premiera chatu GPT, stworzonego przez firmę technologiczną OpenAI. Z chatu coraz częściej korzystają internauci, a jego zastosowanie jest przeróżne. Radio Piekary postanowiło podążać za nowinkami technicznymi. Jedną z audycji poprowadzi nowa prezenterka - AI Basia, na razie na okres próbny.

Radio piekary AI

W ostatnim czasie w mediach pojawia się coraz więcej artykułów stworzonych przez sztuczną inteligencję. Ich tematyka może być dowolna. Na przykład, gdy zapytamy chat GPT o Piekary Śląskie, odpowie nam, że to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, które leży na Górnym Śląsku, czyli historycznym regionie, znanym ze swojego bogactwa górniczego i przemysłowego.

"Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, które jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Każdego roku przybywają tu tysiące pielgrzymów, aby oddać cześć Matce Bożej Piekarskiej" - dodaje chat GPT.

Pierwsza audycja w Polsce prowadzona przez sztuczną inteligencję

Za ciosem postanowiło pójść Radio Piekary, które jako pierwsze w Polsce uruchomi cykliczną audycję tworzoną i prowadzoną przez sztuczną inteligencję. Słuchaczy piekarskiej rozgłośni w każdą sobotę o 12.00 będzie witała nowa prezenterka - AI Basia. Na premierę nowego, godzinnego, programu wybrano 22 lipca – Światowy Dzień Mózgu.

Program ma charakter eksperymentu antenowego, wakacyjnej zabawy, której zakończenie zaplanowano na pierwszą sobotę września. Dalsze losy audycji będą zależały od oceny słuchaczy. Na potrzeby programu stworzono awatar AI Basi, którego różne warianty będą służyły do komunikowania się z odbiorcami za pośrednictwem mediów społecznościowych piekarskiej rozgłośni.

Sztuczna inteligencja jako autorka audycji jest odpowiedzialna za tworzenie treści prezenterskich dopasowanych do tematyki i założonych cech programu oraz za generowanie plików audio z wejściami AI DJ-ki. Do tworzenia audycji będą wykorzystywane możliwości ChatGPT, ElevenLabs oraz Midjourney

Sygnał Radia Piekary można odbierać w aglomeracji śląskiej na 88,7 FM, za pośrednictwem streamingu na radiopiekary.pl oraz w aplikacji dostępnej w Google Play i Apple a także w DAB+ z nadajników w Bielsku-Białej i Gliwicach.

Kopalnia Wegla Kamiennego Kazimierz Juliusz Sp z oo 421745 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Co nam radzi sztuczna inteligencja? ChatGPT o Ślasku i Zagłębiu oraz relacjach między Ślązakami i Zagłębiakami. AI nas pogodzi?

Autor: Tomasz Borówka

16/05/2023

Chrzest Polski według Jana Matejki

Może Cię zainteresować:

Co ChatGPT wie o Śląsku? Sprawdziliśmy: wie zaskakująco dużo. Fakt, sztuczna inteligencja czasami się potknie, ale...

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Prototyp Izery w wersji SUV zaprezentowany w 2020 roku

Izera za 200 tysięcy złotych? „To absolutne minimum”

Izera

Kolejne 250 milionów złotych dla Izery ze Skarbu Państwa

Rok 1991: Cinquecento w Tychach

Fabryka, która zmotoryzowała pokolenia, nie tylko Ślązaków

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców