Szyb Krystyna znowu zmieni właściciela? Prezydent Bytomia: „To dezinformacja”. W sprawie środków na pustostany chce spotkać się z premierem

W internecie krąży ogłoszenie sprzed 8 lat. Pogłoski o zmianie właściciela Szybu Krystyna to dezinformacja i niedoinformowanie - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Zapytany o obiecane przez Donalda Tuska środki na remonty pustostanów, zapowiedział spotkanie z premierem po wyborach samorządowych.

ARC
Mariusz Wolosz

Szyb Krystyna znowu zmieni właściciela? Prezydent Bytomia: „To dezinformacja”

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Bytomiu, Szyb Krystyna to pozostałość po Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki. W lipcu 2023 r. właścicielem szybu została firma Multi Polymers, która zapowiedziała rewitalizację zabytku. Ostatnio w internecie pojawiły się doniesienia o ponownej zmianie właściciela. Na antenie Radia Piekary prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zdementował jednak te pogłoski, określając je jako „dezinformację i niedoinformowanie”.

Jak zaznaczył, udostępniane ostatnio przez niektórych mieszkańców ogłoszenie z jednego z portali jest ogłoszeniem firmy windykacyjnej sprzed 8 lat. - Jak ktoś chciał doczytać to doczytał, a jak nie, to puścił dalej z „odpowiednim” opisem. Urząd Miasta pozostaje w stałym kontakcie z właścicielem Szybu Krystyna. Firma kupiła w Bytomiu kilka obiektów i nie zamierza sprzedawać „Krystyny”.

- To jest dalej ten sam właściciel, który wspólnie z pracownią pana Przemo Łukasika przygotowują dokumentację projektową i zamierzają odrestaurować Szyb Krystyna i nadać mu nowe funkcje - mówił prezydent Bytomia.

Red. Marcin Zasada dopytywał Wołosza o podnoszone przez bytomskich społeczników zastrzeżenia, że od lipca ubiegłego roku w Szybie Krystyna niewiele się zmieniło. Obiekt do tej pory nie został zabezpieczony ani ogrodzony. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się po więcej na: https://www.slazag.pl/newsletter).

- Oczywiście, można na to patrzeć w ten sposób. Ci ludzie, którzy to oceniają tak zupełnie pobieżnie, nie mają świadomości, ile trwa uzgodnienie z konserwatorem zabytków. Dopiero niedawno ta dokumentacja została przekazana właścicielowi. Można mówić dużo, ale jak się ma niewielką wiedzę w tym zakresie, to często mówi się nieprawdę - dodał Mariusz Wołosz.

Tusk obiecał 10 mld zł na remonty pustostanów. Wołosz: „Jeśli nic się nie zadzieje, poproszę o spotkanie z premierem”

W marcu 2023 r. Donald Tusk podczas dziesięciodniowego objazdu województwa śląskiego wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z Mariuszem Wołoszem, podczas której złożył obietnicę 10 mld zł dla samorządów na remonty pustostanów. Swój plan ogłosił przed kamerami w Bytomiu, gdzie stanął na tle zrujnowanych kamienic. Niebawem minie dokładnie rok od złożonej wtedy obietnicy obecnego premiera. Co z realizacją zapowiedzi? Coś się wydarzyło od roku?

- Dla mnie bardzo dużo. W tym tygodniu otrzymaliśmy poważną informację o odblokowaniu środków unijnych. Moim zdaniem to wiele w tej sytuacji zmieni. Jeśli do wyborów samorządowych za miesiąc nic się w tej kwestii nie zadzieje, to na pewno poproszę o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, aby porozmawiać, kiedy i co może się wydarzyć w temacie środków ma pustostany. Mam świadomość wielu trudniejszych spraw, które dzieją się w mieście, niemniej jednak moim zadaniem jest pukanie do drzwi, wszędzie tam gdzie można pozyskać środki na rewitalizację Bytomia - odpowiedział prezydent miasta.
Grzegorz Krzak

Może Cię zainteresować:

Kandydat PiS na prezydenta Chorzowa oficjalnie zaprezentowany

Autor: Maciej Poloczek

05/03/2024

Michal Gramatyka

Może Cię zainteresować:

Michał Gramatyka o przedwyborczych układankach w województwie śląskim. Michałek na weselu członka Psycho Fans? „Kotala wręczał szefowi kibiców nagrodę w imieniu miasta”

Autor: Szymon Karpe

05/03/2024

Mariusz wolosz przedstawil program wyborczy 5

Może Cię zainteresować:

Hokejowa Polonia w Ekstraklasie, akcelerator biznesowy, nowe żłobki i przedszkola... Mariusz Wołosz przedstawił program wyborczy na kolejną kadencję

Autor: Szymon Karpe

01/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon