„Ta banda sponsorował armię Putina”. Kolorz nie wierzy w słowa Timmermansa o dłuższym odchodzeniu od węgla

Odwrót od rosyjskich surowców potrwa co najmniej dekadę. Niestety jako Polska wkomponowaliśmy się w politykę energetyczną Unii Europejskiej, która sponsorowała wojnę na Ukrainie – ocenił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko–dąbrowskiej Solidarności.

Frans Timmermans Dominik Kolorz

- Polska i kilka innych krajów planowało odejście od węgla, tymczasowe wykorzystanie gazu ziemnego, a następnie przejście na odnawialne źródła energii. Jeśli pozostaną dłużej przy węglu, a następnie natychmiast przejdą na źródła odnawialne, może to nadal mieścić się w parametrach, jakie ustaliliśmy dla naszej polityki klimatycznej – tak kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę stwierdził w BBC Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za realizację unijnego Zielonego Ładu.

Kto sponsoruje wojnę na Ukrainie

- Nie wierzę w tej sytuacji w ani jedno słowo, które wypowiadają tak wielcy unijni urzędnicy jak Frans Timmermans i cała reszta. Ta banda sponsorował armię Putina – w takich słowach skomentował deklarację unijnego polityka Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko–dąbrowskiej Solidarności podczas środowej (9 marca) rozmowy na antenie Radia Piekary. Jak ocenił również Polska „niepotrzebnie” sprowadzała „takie ilości” surowców energetycznych z Rosji.

Warto dodać, że w ostatnich latach Polska co roku importowała z Rosji około 9-12 milionów ton węgla kamiennego, około 10 milionów ton ropy naftowej oraz 10-12 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

- Niestety wkomponowaliśmy się w politykę energetyczną UE, która sponsorowała wojnę na Ukrainie – powiedział Kolorz.

Embargo na surowce z Rosji

Zdaniem związkowca Europa powinna nałożyć embargo na surowce energetyczne z Rosji, choć zaznaczył, że konsekwencje tego poniosą jednak społeczeństwa Europy, gdyż nie da się szybko zastąpić rosyjskiego węgla.

- Odwrót od rosyjskich surowców potrwa co najmniej dekadę. Jak ktoś kiedyś kazał zamykać wszystko, co jest kopalne, to teraz tak szybko się tego nie odtworzy – ocenił Kolorz.

Jak dodał w aktualnej sytuacji ratunkiem dla polityki surowcowej Polski mogą być zapisy dotyczące nowych technologii węglowych ujęte w umowie społecznej dla górnictwa węgla kamiennego. Wyraził również przekonanie, że Unia Europejska da teraz "zielone światło” do zastosowania technologii CCS (tłoczenia CO2 pod ziemię).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Węgiel miał

Rząd zmienił zdanie. Bloki węglowe zostaną z nami na dłużej

Dominik Kolorz

Frans Timmermans przyspieszy notyfikację umowy społecznej?

Frans Timmermans w woj śląskim 2

Timmermans obiecał w Chorzowie pieniądze na transformację

Frans Timmermans

Timmermans przyjeżdża na Śląsk. Czy to oznacza... pieniądze?

Tomasz rogala zdradza szczegóły błekitnego węgla

Szef PGG ekologiem? Rogala chce mniejszego zużycia paliw

Konwencja PiS w Spodku

PiS ma nowy Program dla Śląska: Tusk, Tusk, Berlin, Tusk

Rafał Jedwabny

Rafał Jedwabny: Nie wybudujemy tylu elektrowni atomowych