Tak widział Katowice lat 70. niemiecki fotograf. DOKP, Spodek, Koszutka i Korfantego w epoce Gierka i Karwowskiego z "Czterdziestolatka"

Tak wyglądały Katowice około 50 lat temu, gdy utrwalił je na fotograficznych kliszach niemiecki fotograf Peter H. Feist. Jego zdjęcia można znaleźć w internetowym katalogu Instytutu Historii Sztuki i Obrazu w Berlinie. Na unikatowych fotografiach widać m.in. Spodek, budynek DOKP oraz aleję Korfantego (wówczas ulice Armii Czerwonej przy której stoi jeszcze dwór Tiele-Wincklerów, zwany katowickim zamkiem.

Rok 1975. Wojewodą katowickim jest Jerzy Ziętek, polska reprezentacja w piłce nożnej goli Holendrów 4:1 na Stadionie Śląskim, a w telewizji zostaje wyemitowany pierwszy odcinek serialu „Czterdziestolatek".

Katowice sprzed prawie 50 lat

Minęło już prawie 50 lat i dzisiejsze pamiątki po Śląsku z tamtych dni, które znaleźliśmy w cyfrowych archiwach Instytutu Historii Sztuki i Obrazu w Berlinie, robią jeszcze większe wrażenie. A przynajmniej na nas wrażenie zrobiły fotografie wykonane w 1975 roku w Katowicach przez niemieckiego fotografa Petera H. Feista, który ustawił się w Parku Powstańców Śląskich i zaczął strzelać fotki.

Artysta fotograf szczególnie upodobał sobie stojący w parku Pomnik Powstańców Śląskich, którego budowa zakończyła się zaledwie kilka lat przed przybyciem Feista w to miejsce. I to właśnie zdjęcia monstrualnych powstańczych skrzydeł na pierwszym planie dominują w zasobach archiwum berlińskiego instytutu. Na szczęście, dzięki szerokim kadrom na zdjęciach Niemca, jesteśmy w stanie dostrzec wyraźnie fragmenty śródmieścia Katowic lat 70.

Jest i katowicki zamek, czyli dwór Tiele-Wincklerów

I tak, na zdjęciach Feista można dostrzec m.in. Aleję Korfantego (wówczas ulica Armii Czerwonej), przy której wciąż stoją zabudowania dworu Tiele-Wincklerów. Pałac został wyburzony w jedną noc w 1976 roku na polecenie Zdzisława Grudnia, I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Na fotografiach widać zabudowania przy dzisiejszej Korfantego. Jest Separator i charakterystyczny wysoki blok mieszkalny. Nie zabrakło niebieskich bloków na Koszutce i ulicy Chorzowskiej.

Zobaczcie te niezwykłe zdjęcia Katowic z 1975 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon