Tak wyglądało życie mieszkańców Katowic w latach 1947-1950. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

Życie mieszkańców Katowic w latach 1947-1950. Jak wyglądało życie mieszkańców tuż po wojnie? Lata powojenne Katowic na unikatowych fotografiach. Zobaczcie.

Jak wyglądało życie mieszkańców Katowic w latach powojennych? Dzisiaj możemy je oglądać tylko na starych fotografiach. Widać na nich ulicę 3 Maja, która była ulicą handlową, Powszechny Dom Towarowy czy też zakłady mięsne. Centrum miasta było placem targowym, na którym odbywał się raz w miesiącu, handel żywymi zwierzętami.

Katowice po wyzwoleniu w 1945 roku odzyskały swoją dawną rangę, ośrodka przemysłowego i handlowego. Miasto w czasie wojny nie poniosło drastycznych strat w zabudowie. Największą było zniszczenie synagogi przy ulicy Mickiewicza, rozebranie budynku Muzeum Śląskiego, a przede wszystkim rozszabrowanie miasta przez wojska radzieckie. Katowice nadal uznawane były za stolicę Górnego Śląska.

Powoli zaczęły powstawać nowe osiedla, jak Ligota, Koszutka, Ochojec czy Tysiąclecie. To między innymi w Katowicach tuż przed wojną i zaraz po niej powstały pierwsze wieżowce – na osiedlu Rozdzieńskiego.

Dzisiaj Katowice, nie przypominają już dawnego przemysłowego miasta. Zobaczcie zatem, jak miasto wyglądało przed kilkudziesięciu laty.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon