Tak wygląda dom odporny na szkody górnicze. Przydałby się taki w Bielszowicach

Lewitujący dom odporny trzęsienia ziemi i szkody górnicze to z pewnością coś, co sprawdziłoby się na śląskiej ziemi. Jednak jako pierwsi na ten pomysł wpadli Japończycy, którzy zaprezentowali właśnie prototypu budynków rodem z filmów science-fiction. Wygląda to kosmicznie.

Air Danshin Systems
Lewitujący dom w Japonii

O japońskiej myśli technologicznej krążą już legendy. Inżynierowi z kraju kwitnącej wiśni wiele razy zasłynęli innowacyjnymi rozwiązaniami, również w architekturze. Znów pokazali co potrafią. Pracownia Air Danshin Systems stworzyła... lewitujące domy. Budynki mieszkalne unoszące się w powietrzu mają chronić lokatorów przed skutkami trzęsień ziemi, które w tym rejonie świata zdarzają się nader często.

Jak to w ogóle działa? Dom unosi się nad ziemią za pomocą aktywnych sprężarek, które wtłaczają powietrze pomiędzy podłogę domu, a jego fundament. Co ważne, budynek przechodzi w stan lewitacji jedynie w sytuacji zagrożenia tj. gdy zbliża się trzęsienie ziemi. Ma zamontowane specjalne czujniki, które są w stanie zaalarmować o aktywności sejsmicznej.

Gdy trzęsienie ziemi już minie, dom na powrót opada i stoi na specjalnej ramie wokół fundamentu. W sumie takich domów w Japonii zbudowano już 100, a ma być ich jeszcze więcej.

Lewitujące domy sprawdziłyby się na Śląsku

Innowacyjny pomysł japońskich inżynierów z pewnością sprawdziłby się na śląskiej ziemi, gdzie nagminnie występują problemy z tąpnięciami i szkodami górniczymi.

Czy widzielibyśmy taki dom na Śląsku? Jak najbardziej! W Bielszowicach. Mieszkańcy tej rudzkiej dzielnicy w ostatnich tygodniach mocno skarżyli się na destrukcyjne skutki działań wydobywczych pobliskiej kopalni. Z powodu szkód górniczych niedawno trzeba tam nawet było wstrzymać budowę nowego budynku szkoły podstawowej.

Kopalnia Bielszowice w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Raport: kopalnia Bielszowice ma ponad 150 mln węgla koksowego. Ziętek: "Gdyby ktoś odważyłby się tę kopalnię zamykać, trzeba by go rozstrzelać"

Autor: Marcin Zasada

30/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Synagoga Bytom

Co zbudował Paul Jackisch? Jego dzieła widujecie codziennie

Nowe Tychy w obiektywie Amerykanina

Tychy lat 60. na kolorowych zdjęciach fotografa z USA

Nowy zabytek w Bielsku Białej

Nowy zabytek w woj. śląskim. To projekt architekta z Wiednia

Mieszkanie na Koszutce w Katowicach

Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Katowicach

EC Szombierki

Inwestor rozpoczął prace wewnątrz EC Szombierki

Villa Reden z nagrodą w ogólnoświatowym konkursie

Villa Reden wygrywa konkurs na najciekawszy budynek świata

Śląski Instytut Naukowy

Ostatni brutal w Katowicach do wyburzenia. Co tu powstanie?