Tak wygląda dom odporny na szkody górnicze. Przydałby się taki w Bielszowicach

Lewitujący dom odporny trzęsienia ziemi i szkody górnicze to z pewnością coś, co sprawdziłoby się na śląskiej ziemi. Jednak jako pierwsi na ten pomysł wpadli Japończycy, którzy zaprezentowali właśnie prototypu budynków rodem z filmów science-fiction. Wygląda to kosmicznie.

Air Danshin Systems
Lewitujący dom w Japonii

O japońskiej myśli technologicznej krążą już legendy. Inżynierowi z kraju kwitnącej wiśni wiele razy zasłynęli innowacyjnymi rozwiązaniami, również w architekturze. Znów pokazali co potrafią. Pracownia Air Danshin Systems stworzyła... lewitujące domy. Budynki mieszkalne unoszące się w powietrzu mają chronić lokatorów przed skutkami trzęsień ziemi, które w tym rejonie świata zdarzają się nader często.

Jak to w ogóle działa? Dom unosi się nad ziemią za pomocą aktywnych sprężarek, które wtłaczają powietrze pomiędzy podłogę domu, a jego fundament. Co ważne, budynek przechodzi w stan lewitacji jedynie w sytuacji zagrożenia tj. gdy zbliża się trzęsienie ziemi. Ma zamontowane specjalne czujniki, które są w stanie zaalarmować o aktywności sejsmicznej.

Gdy trzęsienie ziemi już minie, dom na powrót opada i stoi na specjalnej ramie wokół fundamentu. W sumie takich domów w Japonii zbudowano już 100, a ma być ich jeszcze więcej.

Lewitujące domy sprawdziłyby się na Śląsku

Innowacyjny pomysł japońskich inżynierów z pewnością sprawdziłby się na śląskiej ziemi, gdzie nagminnie występują problemy z tąpnięciami i szkodami górniczymi.

Czy widzielibyśmy taki dom na Śląsku? Jak najbardziej! W Bielszowicach. Mieszkańcy tej rudzkiej dzielnicy w ostatnich tygodniach mocno skarżyli się na destrukcyjne skutki działań wydobywczych pobliskiej kopalni. Z powodu szkód górniczych niedawno trzeba tam nawet było wstrzymać budowę nowego budynku szkoły podstawowej.

Kopalnia Bielszowice w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Raport: kopalnia Bielszowice ma ponad 150 mln węgla koksowego. Ziętek: "Gdyby ktoś odważyłby się tę kopalnię zamykać, trzeba by go rozstrzelać"

Autor: Marcin Zasada

30/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice 34

Katowice epoki Gierka na kolorowych zdjęciach

Giszowiec. Katowice („Paciorki jednego różańca”)

Śląsk, którego nie ma. W filmach Kazimierza Kutza [ZDJĘCIA]

Północne śródmieście Bytomia

Koniec żartów z Bytomia! Każde miasto powinno tak wyglądać

Sypialnia

Fototapety, niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu

Dom Weichmanna 05

Najważniejszy śląski zabytek, w który nikt nie wierzył

2 F98860 E 2661 4165 96 CF 56 B4 B7 F6 AF51

Zjeżdżalni na placu zabaw przy ul. Mickiewicza...

Miejski Dom Kultury w Piekarach Slaskich

Podróż w czasie do lat 80. Poznajecie te miejsca?