Tak wygląda wybuch metanu w kopalni. Potężna siła i temperatura dochodząca do nawet 1000 stopni Celsjusza

Nie żyje pięć osób, a kolejnych dwadzieścia jest rannych po tym jak w środę, 20 kwietnia w kopalni KWK Pniówek doszło do dwóch wybuchów metanu. O tym, jak ogromną siłę uderzeniową ma podziemny zapłon metanu świadczy film z kontrolowanego wybuchu, który wykonano w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

Tak wygląda wybuch metanu

Wystarczy iskra, żeby ciasne korytarze kopalni wypełniły się ogniem podgrzanym do 1000 stopni Celsjusza. Wybuch metanu jest najczęstszą przyczyną katastrof w górnictwie. Ten gaz znajduje się w pokładach węgla i wydobywa się z górotworu. Sam zapłon nie powoduje jeszcze tragedii, ale wybuch niesie ze sobą śmierć i zniszczenie. Po wybuchu metanu kula ognia zamienia się w błękitną aureolę, przed którą nie sposób się schronić. Widać to doskonale na filmie udostępnionym przez Główny Instytut Górnictwa. Dodajmy, że zarejestrowany wybuch metanu jest kontrolowanym zjawiskiem. Ten eksperyment przeprowadzono w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

Metan nie ma zapachu ani smaku, jest lżejszy od powietrza. Wybucha, gdy jego stężenie w powietrzu wyniesie od ok. 4-4,5 do ok. 15 proc. Eksplozja i gwałtowny podmuch zazwyczaj wywołane są iskrą. Nie jest o nią trudno podczas prac w kopalni. Wystarczy, że dwie twarde skały ocierają się o siebie.

Wybuch metanu w kopalni Pniówek. Nie żyje 5 osób

Niestety metan znów dał o sobie znać w śląskiej kopalni w środę, 20 kwietnia 2022 roku. W kopalni Pniówek doszło do wybuchu metanu, a w zasadzie do dwóch wybuchów, bo gdy po poszkodowanych w pierwszej eksplozji górników posłano ratowników, nastąpił wybuch wtórny.

Obecny bilans ofiar to 5 osób. Ponad 20 zostało rannych. Wszyscy mają poważne poparzenia całego ciała.

Uwaga pilne uwaga

Może Cię zainteresować:

Wybuchy metanu w kopalni Pniówek. Pięciu górników zginęło, siedmiu jest zaginionych

Autor: Patryk Osadnik

22/04/2022

Jerzy Markowski

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski o wybuchu i akcji w KWK Pniówek: Najtragiczniejszy wypadek od Halemby i kopalni Wujek-Śląsk

Autor: Marcin Zasada

20/04/2022

Kopalnia Pniówek

Może Cię zainteresować:

Górnicy z KWK Pniówek doznali poważnych oparzeń ciała i dróg oddechowych

Autor: Patryk Osadnik

20/04/2022

Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

Premier Mateusz Morawiecki jedzie do KWK Pniówek. Poszukiwanych jest ośmiu górników

Autor: Patryk Osadnik

20/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon