Takiego Śląska już nie ma. Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska i Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Śląsk uwieczniony w filmach Kazimierza Kutza to w wielu przypadkach kraina, której już nie ma. W 5. rocznicę śmierci wielkiego reżysera przypominamy, jak w czasie kręcenia słynnej "trylogii śląskiej" oraz wcześniejszego "Krzyża walecznych" Kutza wyglądały miasta, w których toczyła się akcja jego dzieł.

Trudno uwierzyć, że to już pięć lat bez Kazimierza Kutza. Najwybitniejszy śląski reżyser opowiadał Górny Śląsk w taki sposób, że – jak Krzysztof Zanussi – po obejrzeniu „Soli ziemi czarnej” czy „Perły w koronie” każdy chciał być Ślązakiem. Charakterystycznych krajobrazów z filmów Kutza było kilka: Nikiszowiec, Giszowiec, okolice kopalni Wujek. Ale pamiętacie, gdzie rozgrywała się finałowa scena "Perły w koronie"? Którędy szedł kondukt pogrzebowy w "Paciorkach jednego różańca"?

Na pytanie o pierwszy film Kazimierza Kutza, pokazujący Katowice, każdy bez zastanowienia wskazuje dzieło inaugurujące słynną śląską trylogię: "Sól ziemi czarnej". Tymczasem po raz pierwszy rodzinne miasto reżysera pojawiło się w jego twórczości jedenaście lat wcześniej. W debiutanckim "Krzyżu walecznych".

Oto krótki przewodnik po śląskich miastach, które zagrały u Kutza. Świętochłowice, Ruda Śląska, Bytom. Wielu z tych miejsc już nie ma, inne zmieniły się nie do poznania. Zobaczcie galerię z kadrami z dzieł słynnego reżysera.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

EC Szombierki

EC Szombierki wróci na Szlak Zabytków Techniki?

Kościoły, które udają kury

Śląskie kościoły, które... przypominają kury

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Architektura intymności. Piętro domu "lewituje" nad parterem

Miejsce urodzenia Wojciecha Korfantego 4

100 lat w Polsce. A tak wygląda miejsce urodzenia Korfantego

2 F98860 E 2661 4165 96 CF 56 B4 B7 F6 AF51

Zjeżdżalni na placu zabaw przy ul. Mickiewicza...

Zbigniew Rokita

"Śląsk ma swoją żywą opowieść, która się drze na cały głos"

Dom wiatrak okolice Lubartowa10

Dom jak z bajki w drewnianym wiatraku [ZDJĘCIA]