Tarnogórskie orkiestry, Sorry Boys i Kwiatkowski na scenie. Gwarki 2023 oficjalnie rozpoczęte! [GALERIA]

Mimo że Gwarki wystartowały już w czwartek, 7 września, to był to dopiero "Lokalny rozruch", jak określono ten dzień w harmonogramie. Jednak wczoraj, 8 września, impreza ruszyła pełną parą. Na rynku pojawiły się tłumy, pod sceną wiwatowali widzowie, a przed nami jeszcze dwie doby zabawy!

Klucz przekazany - Gwarki rozpoczęte

17 marca wszyscy chcą być Irlandczykami, a w drugi weekend września - tarnogórzanami. Wczoraj na rynku można było spotkać nie tylko mieszkańców Srebrnego Miasta. Na Gwarkach bawią się przedstawiciele różnych miejscowości GZM, a nawet goście spoza naszego województwa. Przyciągają ich różne powody: artyści, strefa rozrywkowa z karuzelami, food trucki z egzotycznymi przysmakami, albo po prostu wyjątkowa atmosfera.

Jakie artystyczne atrakcje miały miejce wczoraj na rynku? Imprezę rozpoczęliśmy od tradycyjnego przemarszu Tarnogórskiej Orkiestry Dętej. Nasi muzycy przemierzyli trasę z Placu Wolności do głównej sceny, a następnie skierowali się do Tarnogórskiego Centrum Kultury. Zaraz po nich zaprezentowała się Śląska Orkiestra Kameralna. W miarę upływu czasu na główny plac miasta zaczął zapełniać się gośćmi. Tymczasem popowe brzmienia zaserwował zespół Sorry Boys. Była to jednak dopiero zapowiedź kolejnej części muzycznego wieczoru.

Co by to były za Gwarki bez uroczystego przekazania klucza. Po godzinie 20:00 na scenie zobaczyliśmy kontynuatorów tradycji dawnych Gwarków - członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w ich wyjściowych mundurach. Burmistrz Arkadiusz Czech wraz z urzędnikami (także w stosownych strojach rajców miejskich) przekazali im symboliczny klucz do miasta, oddając tym samym Tarnowskie Góry w ich władanie na czas tradycyjnego święta.

Jako mocny akcent na zakończenie piątkowego wieczoru zaplanowano specjalny występ. To właśnie na niego czekały tłumy przed bramkami. Niektórzy z gości przyjechali aż z Warszawy tylko po to, by zobaczyć wczorajszego artystę. Na scenie pokazał się Dawid Kwiatkowski. Podobnie jak rok temu przy Roksanie Węgiel, pojawiły się pełne uwielbienia transparenty wiernych fanów. Niezależnie od stopnia przywiązania do gwiazdy wieczoru, podczas koncertu Kwiatkowskiego centrum miasta było już pełne. Z pewnością przyczyniły się do tego także dodatkowe atrakcje: strefa food trucków, karuzele czy ogólny klimat weekendowej imprezy.

Gwarki w sobotę. Co się będzie działo?

Dziś (sobota, 9 września) na tarnogórskim Rynku wystąpią: Viki Gabor, Kacperczyk i Miuosh.

 • 17:45 - Viki Gabor
 • 19:00 - KACPERCZYK
 • 20:30 - Miuosh

Z kolei na scenie przy Tarnogórskim Centrum Kultury będą animacje dla dzieci, artystyczny pokaz baniek mydlanych i pokaz iluzjonisty, wystąpią tam także zespół taneczny TESS i grupa wokalna z TCK w Opatowicach. Jako imprezy towarzyszące zaplanowano XXV Turniej Brydża Sportowego o Puchar Burmistrza Tarnowskich Gór oraz konferencję popularno-naukową o zabytkach górnictwa rud srebronośnych.

  Gwarki Tarnogórskie przed laty

  Może Cię zainteresować:

  Skąd się wzięły Gwarki? Już w XVI wieku Tarnowskie Góry miały prawo urządzać wrześniowe "zabawy i komedyje"

  Autor: Tomasz Borówka

  08/09/2023

  SLAZAQ z Arkadiuszem Czechem burmistrzem Tarnowskich Gór o Gwarkach

  Może Cię zainteresować:

  Arkadiusz Czech w ŚLĄZAQ: Pochód Gwarkowski powinien trafić na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

  Autor: Redakcja

  07/09/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon