Te rzeczy warto wiedzieć przed założeniem firmy

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu? W takim razie jeszcze przed podjęciem pierwszych kroków prawnych powinieneś mieć świadomość kilku rzeczy. Oto trzy zagadnienia, które mogą okazać się pomocne.

Slazag pl

Czy musisz rejestrować firmę?

Na samym początku upewnij się, czy w ogóle musisz rejestrować swoją działalność. W Polsce możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli:

  • przychody z Twojej działalności nie przekraczają miesięcznie 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2023 roku jest to 2700 zł;
  • jesteś osobą fizyczną;
  • od co najmniej 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej;
  • nie prowadzisz działalności regulowanej (nie jest wymagane posiadanie zezwolenia bądź koncesji);
  • nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej.

Co będzie sprawdzane podczas kontroli PiP?

Jeśli jednak zarejestrowanie firmy będzie wymagane, wówczas musisz mieć świadomość tego, że mogą czekać Cię kontrole. Przykładowo, kontrola pip z donosu często wzbudza wśród przedsiębiorców dużo emocji. Czy słusznie?

Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest nadzór i kontrola nad przestrzeganiem prawa pracy. Najszersze kompetencje inspektorzy mają wobec pracodawców, którzy zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę. Kontrola BHP może dotyczyć także innych jednostek organizacyjnych, na rzecz których osoby fizyczne świadczą pracę. Dotyczy to również osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Co istotne, kontrola może zostać przeprowadzona w dowolnym momencie, również w nocy. Do tego nie jest ona wcześniej zapowiadana. Inspektorzy sprawdzą, czy w miejscu pracy przestrzega się zasad BHP, a także skontrolowana zostanie legalność zatrudnienia. Chodzi o ewentualne wykrycie osób pracujących „na czarno”, a także ustalenie, czy umowy śmieciowe nie zastępują umów o pracę.

Ponadto inspektorzy mogą również sprawdzić, czy Twoja firma prawidłowo nalicza kwoty wynagrodzenia, a także czy przestrzegane są prawa pracownicze (na przykład kwestie urlopów wypoczynkowych, zakaz handlu w niedzielę).

Jeśli przydarzy Ci się kontrola, będziesz zobowiązany do zapewnienia inspektorowi odpowiednich warunków do jej przeprowadzenia. Tyczy się to między innymi dostępu do obiektu, umożliwienie przeprowadzenia rozmów z pracownikami oraz udostępnienia wskazanej dokumentacji.

Co musisz wiedzieć o zatrudnianiu na UoP?

Umowa o pracę powinna określać takie zagadnienia, jak:

  • częstotliwość wypłat wynagrodzenia;
  • dobową i tygodniową normę czasu pracy;
  • wymiar urlopu wypoczynkowego;
  • długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz wzór na informacje o warunkach zatrudnienia na Aleo i upewnij się, że zawarłeś wszystkie istotne kwestie.

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jednak przestrzeganie przepisów sprawi, że podczas ewentualnej kontroli nie będziesz musiał się niczego obawiać. Jeśli masz wątpliwości co do pewnych kwestii prawnych, wówczas warto zasięgnąć porady eksperta, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i nie popełnić kosztownego błędu.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon