Tereny po dawnej kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu są przygotowane dla inwestorów. Miasto liczy na nowe miejsca pracy i wpływy z podatków

W Bytomiu powstaną nowe miejsca pracy? No to liczą w mieście i Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przy ulicy Ignatza Hakuby, znajduje się teren będący częścią KSSE, który został przeznaczony między innymi pod zabudowę produkcyjną, usługową, handlową czy magazynową.

Przypomnijmy, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1996 roku i dziś jest jedną z największych w Polsce. Swoje tereny ma nie tylko w województwie śląskim, ale także opolskim i małopolskim. Wśród obszarów należących do KSSE są również tereny w Bytomiu. Zostały one włączone do KSSE – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów – 31 maja 2014 roku.

Bytomski teren należący do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to obszar po dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Działka ma 17,05 ha, leży przy ul. Strzelców Bytomskich, jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym gminy Bytom. Częścią tego terenu jest obszar przy ulicy Ignatza Hakuby, która ma powierzchnię 8,44 ha. Właścicielem jest Skarb Państwa, a teren w użytkowaniu wieczystym ma gmina Bytom. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu byłej KWK „Powstańców Śląskich” w Bytomiu teren przy ulicy Ignatza Hakuby przeznaczony jest pod zabudowę 1P, czyli zabudowę innowacyjnej produkcji, produkcyjną (za wyjątkiem zabudowy związanej z wydobyciem w kopalni), składową i magazynową, usług produkcyjnych, zabudowę związaną z logistyką oraz handlem hurtowym, targowiskowym handlem artykułami przemysłowymi, maszynami i pojazdami mechanicznymi.

Działka przy ul. Hakuby w Bytomiu.
Działka przy ul. Hakuby w Bytomiu.

Nieruchomość gruntowa jest niezabudowana i zlokalizowana na terenie poprzemysłowym o nieregularnym kształcie. Teren jest skomunikowany z ulicami Strzelców Bytomskich (istniejący wyjazd z byłej KWK „Powstańców Śląskich”), Dąbrowa Miejska, Narutowicza (połączenie planowane). Co istotne, Bytom jest w sercu górnośląskiej konurbacji, co oznacza łatwą komunikację. Miasto jest na szlaku Bursztynowej Autostrady A1 łączącej północ z południem Europy, a bytomski węzeł A1 znajduje się około kilometra od granic KSSE przy ul. Hakuby. Dodać również warto, że przez Bytom biegnie pięć dróg krajowych (11, 78, 79, 88 i 94), zaś dojazd do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach zajmuje około 20 minut.

Z włączeniem terenów do KSSE miasto wiąże spore nadzieje. – To przede wszystkim szansa na nowe miejsca pracy i większe wpływy do budżetu z podatków oraz rozszerzenie bazy gospodarczej o firmy związane z nowymi technologiami – podkreślają w bytomskim magistracie.

Janusz Michałek

Może Cię zainteresować:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pierwszą w Europie i trzecią strefą na świecie według rankingu „Financial Times”. Zaskoczeni?

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/11/2022

Janusz Michałek

Może Cię zainteresować:

„Bytom wytwarzał 2 proc. PKB kraju. Niewiarygodne”. A dziś? Prezes KSSE o przyszłości miasta

Autor: Marcin Zasada

08/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Leokadia protest mikolow 01

"Modlę się, żeby linia kolejowa do CPK nie powstała"

Biura PwC Katowice KTW

Firma PwC zajęła 9 pięter wyższego biurowca .KTW. Zdjęcia

Lukas Podolski

Lukas Podolski otwiera pierwszy bar z kebabem w Polsce

Tarnowskie góry ranking

Powiat tarnogórski i środki z Unii Europejskiej

Katowice PKP Ligota

Prawie miliard euro z UE dla PKP na nowe tory i przystanki

Blok KTBS na Osiedlu Witosa w Katowicach

52 chętnych na jedno mieszkanie w bloku TBS-u. To rekord!

Nowa płyta postojowa w Pyrzowicach

Lotnisko w Pyrzowicach ma nową płytę postojową