To jedna z najdłuższych ulic w Polsce. Zobaczcie jak zmieniała się ul. Wolności w Zabrzu

Ulica Wolności, dawniej Kronprinzenstrasse, to główna arteria w Zabrzu. Biegnie od zachodniej granicy miasta z Gliwicami, do wschodniej z Rudą Śląską. Zobaczcie jak wyglądała na przestrzeni lat.

Kronprinzenstrasse, czyli dzisiejsza ul. Wolności w Zabrzu, wybudowana została w latach 1819-1830. Wtedy dzisiejsze Zabrze to było kilka wsi, ale ulica stała się główną arterią miasta, które powstało sto lat później. Dziś jest to jedna z najdłuższych ulic w Polsce i ma 8,85 km długości.

Mieściły się przy niej duże zakłady przemysłowe m.in. Kopalnia Zabrze, dziś skansen Królowa Luiza czy Huta Reden, w miejscu której są teraz zakłady Powen SA.

Pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku jechały przez ul. Wolności w Zabrzu

Przez dzisiejszą ul. Wolności przejeżdżały pierwsze tramwaje tramwaje, które pod koniec XIX w. pojawiły się na Górnym Śląsku. Można był nim podróżować z Gliwic, przez Zabrze do ówczesnej Królewskiej Huty (dzisiejszego Chorzowa).

Przy ul. Wolności znajdują się m.in. trzy kościoły, w tym wpisany do rejestru zabytków kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Jest też kilka innych zabytków – m.in. dawny hotel Admiral-Palast, obecnie Monopol i zespół kopalni Królowa Luiza. W centrum miasta ulica wyłączona z ruchu kołowego stanowi reprezentacyjny deptak miejski, połączony z placem Wolności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Przemysł Śląska i Zagłębia w XIX wieku

Katowice? Mała dymiąca wieś. Śląsk i przemysł w XIX wieku

Zamek w Olsztynie

Najciekawsze zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Byliście tam?

Burzenie brutala Katowice 10

Ciężki sprzęt już gryzie ostatniego brutala w Katowicach

Tyska architektura

Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80.

Zandka, Zabrze

Familoki między 100-letnimi platanami. Osiedle Zandka

Stare Piaski w Czeladzi na makiecie

Stare Piaski na makiecie w kościele Matki Bożej Bolesnej

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie