Pociągi muszą ustąpić pierwszeństwa kolarzom. Tour de Pologne zatrzyma ruch kolejowy

Ktoś musi stać, by mógł jechać ktoś. Tak można podsumować wpływ wyścigu Tour de Pologne na funkcjonowanie transportu publicznego w regionie. Do tego, że rywalizacja kolarzy paraliżuje komunikację miejską już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Teraz kolejarze lojalnie uprzedzają, że za sprawą wyścigu tu i ówdzie mogą także stanąć pociągi.

Szymon Gruchalski
Tour de Pologne

W środę (2 sierpnia) na teren województwa śląskiego wjedzie kolarski wyścig Tour de Pologne. Tego dnia zawodnicy ścigać się będą na długim na prawie 199 km beskidzkim odcinku ze startem w Pszczynie, a metą w Bielsku Białej. Kibice kolarstwa zacierają ręce licząc na efektowną rywalizację kolarzy.

Ich entuzjazmu raczej nie będą podzielać pasażerowie kolei. PKP PLK powiadomiło bowiem, że w związku z wyścigiem pojawią się pojawią się zmiany w komunikacji kolejowej. Wynika to z faktu, iż kolarze w 12 miejscach będą przecinać linię kolejową. Jak tłumaczy zarządca infrastruktury, aby umożliwić przejazd kolumny wyścigu przez przejazdy kolejowo-drogowe, między godz. 12 a 16.30 na żądanie policji mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu kolejowego na odcinkach Chybie – Pierściec, Skoczów – Goleszów, Goleszów – Ustroń, Ustroń – Ustroń Polana, Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko, Wilkowice Bystra – Łodygowice oraz Bielsko-Biała Główna – Bielsko-Biała Lipnik. W praktyce oznacza to zatem potencjalne utrudnienia dla podróżnych jadących od Katowic w stronę Wisły i Żywca.

- Dodatkowe zatrzymania pociągów mogą powodować zmiany w ich kursowaniu, w zależności od godzin przejazdu kolumny wyścigu przez przejazdy kolejowo-drogowe - podaje PKP PLK. Jak wskazuje informacje o zmianach w komunikacji będą przekazywane podróżnym na stacjach i przystankach oraz w pociągach, dostępne będą także na stronach internetowych przewoźników oraz na Portalu Pasażera.

O utrudnieniach w kontekście kolejnych dni Touru na terenie woj. śląskiego (w czwartek odbędzie się jazda indywidualna na czas ulicami Katowic, zaś w piątek kolarze wystartują z Zabrza, by potem przez Tychy zmierzać w stronę Małopolski) kolejarze milczą. Już wcześniej natomiast Zarząd Transportu Metropolitalnego podał, że w związku z wyścigiem zmiany dotkną 137 linii autobusowych.

Tour de Pologne w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Tour de Pologne w Metropolii. Utrudnienia i zmiany w rozkładach 137 linii autobusowych

Autor: Patryk Osadnik

31/07/2023

Parkomat katowice 01

Może Cię zainteresować:

Radni uchwalili zmiany w polityce parkingowej w Katowicach. Parkowanie w Katowicach po nowemu od 1 grudnia 2023.Stawki wzrosną, godziny się wydłużą

Autor: Katarzyna Pachelska

27/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon