Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Na poziomie 500 zginęli górnicy, trwa akcja ratunkowa

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek, 28 listopada, po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie. Wyższy Urząd Górniczy początkowo informował o sześciu osobach poszkodowanych, z których trzy nie żyły. Ostatecznie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach przekazało informację o czterech ofiarach.

Fot. Tauron Wydobycie
Szyb ZG Sobieski

Aktualizacja z godziny 20:15:

Jak poinformowało Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach: Cztery ofiary śmiertelne wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie. Na miejscu interweniowały Zespoły Ratownictwa Medycznego. Zespół medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego S0346 Szopienice przejął koordynację działań ratunkowych na miejscu zdarzenia. Pozostali poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali specjalistycznych.

Wcześniej pisaliśmy:

Jak informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego do wypadku doszło w godzinach popołudniowych na poziomie 500. Podczas prac wykonywanych przez 6-osobową grupę z oddziału wentylacyjnego przy podziemnym rurociągu doszło do jego rozerwania.

– Poszkodowanych zostało sześć osób, trzy z nich nie żyją. Obecnie w kopalni wciąż jeszcze trwa akcja ratunkowa – przekazała nam Anna Swiniarska-Tadla. – Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada Okręgowy Urząd Górniczy – dodaje.

Zakład Górniczy Sobieski powstał 4 listopada 1998 roku na bazie majątku produkcyjnego Kopalni Węgla Kamiennego Jaworzno, na początku jako Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski Jaworzno III. Na początku 2005 roku, wraz z Zakładem Górniczym Janina, Sobieski włączony został do Południowego Koncernu Węglowego należącego do Grupy Tauron. W 2014 roku zmieniono nazwę koncernu na Tauron Wydobycie.

Dziś Tauron Wydobycie SA Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o powierzchni około 60 kilometrów kwadratowych, zaś zasobność złoża, w oparciu o przyjęty model produkcyjny, pozwala na prowadzenie działalności produkcyjnej przez około 100 lat.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon