Trójstyk Polski, Czech i Słowacji w Jaworzynce ma 30 lat. Obeliski transportowano przy pomocy śmigłowca

W Jaworzynce znajduje się styk granic trzech państw - Polski, Czech oraz Słowacji, który ma już 30 lat. Zamiast jednego znajdują się tutaj trzy obeliski, które przetransportowano przy pomocy śmigłowca.

Trójstyk to miejsce, w którym stykają się granice trzech państw. W Polsce, która ma licznych sąsiadów, trójstyków jest sześć, z czego jeden w województwie śląskim. To trójstyk Polska - Czechy - Słowacja w Jaworzynce, która razem z Istebną i Koniakowem tworzy Trójwieś.

W miejscu trójstyku stawia się obelisk, na którym znajdują się godła trzech państw. Ten w Jaworzynce jest wyjątkowy, ponieważ znajduje się tam nie jeden, a aż trzy obeliski. Dlaczego? Ponieważ granice stykają się w samym środku potoku, gdzie nie można było ustawić obelisku. W związku z tym każde państwo ma swój. Każdy waży około 900 kilogramów, a na miejsce przetransportowano je przy pomocy śmigłowca.

W 2023 roku trójstyk Polski, Czech i Słowacji ma swoje 30-lecie. Powstał dopiero w 1993 roku, kiedy doszło do rozpadu Czechosłowacji i utworzenia dwóch niezależnych krajów - Czech oraz Słowacji. Wcześniej biegła tam po prostu granica Polski i Czechosłowacji.

W drodze na trójstyk samochód najlepiej zostawić na parkingu w pobliży kościoła Matki Bożej Frydeckiej, a następnie przejść około kilometra żółtym/zielonym szlakiem. Nad samym stykiem granic znajduje się gastronomia, plac zabaw, wiaty do wypoczynku etc.

Dolina Wapienicy w Bielsku-Białej

Może Cię zainteresować:

Szczera prawda: Beskid Śląski zachwyca latem. Na przykład Kolej Linowa na Szyndzielnię i Dolina Wapienicy

Autor: Redakcja

09/06/2024

Marcin Melon Autonomii nie widać bo przysłaniają ją polityczne dinozaury W sobotę kolejny Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Marcin Melon: Autonomii nie widać, bo przysłaniają ją polityczne dinozaury. W sobotę kolejny Marsz Autonomii

Autor: Maciej Poloczek

14/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon