Trzecia Droga liczyła na 8 mandatów w Sejmiku Śląskim, skończyło się na 5. Aleksandra Poloczek: „Musimy zrobić rozeznanie, co nawaliło”

Trzecia Droga w województwie śląskim zanotowała wyraźnie gorszy wynik niż w skali całego kraju. „Musimy zrobić rozeznanie, co nawaliło” - mówiła wiceprezydent Świętochłowic Aleksandra Poloczek w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Czy to ona zostanie nowym wicemarszałkiem województwa?

Aleksandra Poloczek: FB
Aleksandra poloczek foto

Miało być 8, jest 5 mandatów. Co poszło nie tak?

Miało być 8, finalnie skończyło się na 5 mandatach dla Trzeciej Drogi w sejmiku województwa śląskiego. Radnymi z ramienia koalicyjnego komitetu Polski 2050 i PSL zostali:

  1. Aleksandra Poloczek,
  2. Stanisław Gmitruk,
  3. Jacek Jarco,
  4. Bronisław Karasek,
  5. Marek Bieniek.

Komitet osiągnął w województwie wyraźnie niższe (10,62%) poparcie niż w skali całego kraju (14,25%).

- Musimy zrobić rozeznanie, co nawaliło. (...) Trudno mi ocenić. Myślę, że musimy po tych wyborach skupić się bardziej na pracy u podstaw, formowaniu ludzi skupionych przy Polsce 2050, działaniach najbardziej skupionych na dole - mówiła Aleksandra Poloczek w Radiu Piekary

Jako przykład podała Rafała Wypiora, który osiągnął najlepszy wynik w Rudzie Śląskiej i jako jedyny przedstawiciel Trzeciej Drogi zasiądzie w Radzie Miasta. Wśród priorytetów, jakimi chciałaby się zająć jako nowo wybrana radna Sejmiku, Aleksandra Poloczek wskazała ,,problemy natury społecznej", którymi zajmowała się dotychczas jako wiceprezydent Świętochłowic. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

„My, kobiety spotykamy się z uprzedzeniami, zwłaszcza na Śląsku”

Rudę Śląską będą reprezentować w Sejmiku Śląskim trzy kobiety: Poloczek właśnie oraz Dorota Tobiszowska (PiS) i Urszula Koszutska (KO). Jak dodała Poloczek, liczy na współpracę z obiema radnymi, do czego jej zdaniem obligują wysokie wyniki w wyborach oraz płeć. - Jeżeli kobiety będą ze sobą współpracować, a nie rywalizować, to będziemy ogromną siłą.

- Mimo że jesteśmy z innych ugrupowań, łączy nas Ruda Śląska i płeć, i to jest ważne. (...) My, kobiety spotykamy się z różnymi uprzedzeniami panów, zwłaszcza na Śląsku, jeżeli chodzi o naszą płeć. (...) Ja byłam na stanowisku kierowniczym przez bardzo wiele lat i np. w takim MOSiR-ze jeśli chodzi o sprawy techniczne, to od razu z góry jest założenie, że jak przychodzi pan, który na tym się zna, to kobieta na pewno się na tym nie zna.

Saługa marszałkiem. Wicemarszałkiem Poloczek?

Wiadomo już, że oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na marszałka województwa śląskiego jest Wojciech Saługa, były marszałek, aktualnie poseł. Czy zdaniem Aleksandry Poloczek to dobra kandydatura?

- Nie znam osobiście, do polityki weszłam dopiero w zeszłym roku, także nie śledziłam poczynań, bo ten pan już w polityce istniał. Nie mogę się wypowiedzieć - odpowiedziała Poloczek.

W politycznych kuluarach słyszy się, że w 5-osobowym zarządzie 2 miejsca mają przypaść Trzeciej Drodze. Jedno stanowisko miałby objąć nominat PSL, drugie - Polski 2050. Lewica, która ponownie wprowadziła jedynie dwóch radnych, a zatem za mało by utworzyć klub, w takim układzie nie otrzymałaby ani jednego miejsca w zarządzie.

- Takie głosy chodzą, ale jak wiemy, jeszcze wszystko gdzieś tam jest niedoprecyzowane, więc myślę że musimy troszeczkę poczekać.

Czy Aleksandra Poloczek będzie kandydatką Trzeciej Drogi na wicemarszałka województwa śląskiego?

- Nie wiem jak się to rozwiąże, natomiast jestem gotowa podjąć wszelkiego rodzaju działania, które będą służyły ludziom, niezależnie na jakim miejscu będzie mi to dane - stwierdziła Aleksandra Poloczek
Sesja sejmiku wojewodztwa slaskiego

Może Cię zainteresować:

Ostatnia w tej kadencji sesja sejmiku województwa. Pożegnanie marszałka Chełstowskiego

Autor: Michał Wroński

15/04/2024

Malgorzata manka szulik wybory 2024 01

Może Cię zainteresować:

Żółta kartka dla Mańki-Szulik w Zabrzu. "Ja odbieram to zupełnie inaczej" - mówi prezydent. Konflikt z Podolskim? "To nieprawda. Lukas doskonale czuje się w moim gabinecie"

Autor: Szymon Karpe

15/04/2024

Mariusz Wolosz

Może Cię zainteresować:

Poprawa finansów miasta, inwestycje drogowe i budowa basenu wśród priorytetów Wołosza po wygranych wyborach. Co dalej z Szybem Krystyna? ,,Pojawiło się światło w tunelu"

Autor: Szymon Karpe

15/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon