Ostatnia w tej kadencji sesja sejmiku województwa. Pożegnanie marszałka Chełstowskiego

Za nami ostatnia w tej kadencji sesja sejmiku województwa śląskiego. Ostatnia dla marszałka Jakuba Chełstowskiego, ostatnia także dla Marka Kopla czy Aliny Nowak.

https://twitter.com/PrasoweSlaskie
Sesja sejmiku wojewodztwa slaskiego

Z końcem kwietnia zakończy się obecna, najdłuższa w najnowszej historii Polski, bo trwająca ponad pięć lat kadencja samorządu terytorialnego. Już w poniedziałek (15 kwietnia 2024 r.) po raz ostatni w tejże kadencji zebrali się radni sejmiku województwa śląskiego. W kolejnej sesji sejmiku wezmą już udział radni wybrani 7 kwietnia.

Ta ostatnia sesja. Już się nie zobaczymy...

Dzisiejsza sesja była ostatnią dla Jakuba Chełstowskiego, który tym samym rozstaje się ze sprawowanym od listopada 2018 roku stanowiskiem marszałka województwa śląskiego. Chełstowski w zeszłotygodniowych wyborach nawet nie startował, więc tym razem zabraknie go wśród sejmikowych radnych. Chełstowski kończy kadencję jako członek klubu radnych Platformy Obywatelskiej - przypominamy, że rozpoczynał ją jako radny z listy Prawa i Sprawiedliwości. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

To była również ostatnia sesja dla Marka Kopla – wieloletniego prezydenta Chorzowa, który od 2018 r. był radnym sejmiku, Aliny Nowak, która podobnie jak marszałek Jakub Chełstowski odbyła „długą drogę” od członkostwa w klubie radnych PiS po obecność w szeregach PO, czy prof. Tadeusza Sławka, w przeszłości rektora Uniwersytetu Śląskiego, który tym razem w ogóle nie kandydował.

W ławach PiS dzisiejszą sesją przygodę z sejmikiem wojewódzkim zakończyli natomiast

 • Piotr Bańka,
 • Agnieszka Biegun,
 • Dariusz Iskanin,
 • Stanisław Jaszczuk,
 • Zbigniew Przedpełski.

Kałuża, Kubica, Kloc-Kondracka zostają

Program ostatniej w tej kadencji sesji sejmiku był dosyć krótki – znalazły się w nim m.in. nowelizacje budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa, uchwała on pomocy finansowej dla Olsztyna i Janowa na realizację VII Jurajskich Zawodów Balonowych, czy informacja o działalności Samorządowych Kolegiów Odwoławczych w Bielsku-Białej, Częstochowie i Katowicach.

Spośród tych radnych, którzy obecni byli w sejmiku przez ostatnie ponad pięć lat i kontynuować będą swoją obecność w tym gremium są m.in.:

 • Wojciech Kałuża,
 • Julia Kloc-Kondracka,
 • Józef Kubica,
 • Stanisław Gmitruk,
 • Urszula Koszutska,
 • Maciej Kolon,
 • Grzegorz Wolnik.
Sejmik wojewodztwa slaskiego

Może Cię zainteresować:

Sejmik Śląski dla Koalicji Obywatelskiej, ale nie porządzi sama. Porażka śląskich regionalistów. Oficjalne dane PKW

Autor: Michał Wroński

08/04/2024

Wojciech Saługa i Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Z Prawa i Sprawiedliwości do Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Śląskiego. Koniec klubu „Tak! Dla Polski”

Autor: Patryk Osadnik

25/09/2023

Józef Kubica

Może Cię zainteresować:

Dyrektor Lasów Państowych za burtą. Sejmik zgodził się na zwolnienie polityka Zbigniewa Ziobry

Autor: Patryk Osadnik

09/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon