UE dofinansuje budowę kolei metropolitalnej od Będzina do Katowic Piotrowic

Kolejarze z PKP PLK chwalą się, że zdobyli ponad 937 mln euro na budowę kolei metropolitalnej między Będzinem, a południem Katowic, a także na modernizację torowisk i stacji od Tychów po Goczałkowice. Z prostej arytmetyki wynika jednak, że będą musieli z własnego budżetu dołożyć kwoty liczone w miliardach złotych.

M. Wroński
Pociąg Kolei Śląskich w Katowicach

Czy pieniądze z unijnego mechanizmu CEF „Łącząc Europę” pozwolą pchnąć do przodu budowę kolei metropolitalnej na Górnym Śląsku i w Zagłębiu? PKP PLK pochwaliła się właśnie, że w pierwszym naborze wniosków Polska zgarnęła ponad 23 proc. całej puli. Co zaś istotne dla nas, na ponad 1,26 miliarda euro pozyskanego dofinansowania przeszło 937 milionów euro stanowić ma pomoc dla dwóch projektów kolejowych w naszym regionie.

Z początkiem przyszłego roku PKP PLK chce rozpocząć prace

Pierwszy z nich obejmuje dobudowanie dwóch dodatkowych torów od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych, co pozwoli rozdzielić ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego. Inwestycja przewiduje ponadto przebudowę peronów na stacji Sosnowiec Główny i budowę dwóch nowych przystanków - Sosnowiec Środula i Katowice Morawa. Dwa dodatkowe tory mają pojawić się także między Szopienicami Południowymi, a Piotrowicami w Katowicami. Do tego dojdzie budowa modernizacja stacji i przystanków (Katowice Szopienice Południowe, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota), przesunięcie przystanku Katowice Brynów w rejon autostrady A4 oraz budowa trzech zupełnie nowych przystanków (Katowice Uniwersytet, Katowice Akademia, Katowice Kokociniec). W ramach prac przewiduje się też budowę Lokalnego Centrum Sterowania Katowice, z którego dyżurni ruchu będą zarządzali ruchem na linii od Sosnowca do Tychów.

Drugi z projektów, na który PKP PLK uzyskały dofinansowanie dotyczy odcinka od Tychów do Goczałkowic - Zdroju. Za sprawą planowanej inwestycji nowe perony pojawić się mają na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice. Planowana jest ponadto modernizacja sieci trakcyjnej, obiektów inżynieryjnych oraz torów. Prędkość pociągów wzrośnie do 160 km/h, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania ruchem poprawić ma się jego bezpieczeństwo.

- Z początkiem 2023 roku wchodzimy na plac budowy – deklarował w lutym Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Jak wówczas szacował na przełomie 3 i 4 kwartału tego roku powinno już być wiadomo, kto będzie wykonawcą inwestycji, a jej realizacja, na różnych odcinkach, może zająć od 42 do 48 miesięcy (docelowo na początku roku 2027 na całej trasie od Piotrowic do Szopienic powinien już być dodatkowy tor dla kolei aglomeracyjnej).

Oferty przebiły zakładany budżet, pieniądze z UE nie załatwią wszystkiego

Brzmi to wszystko obiecująco, ale jak zwykle problemem mogą okazać się pieniądze. A mówiąc ściślej, szybko rosnące koszty inwestycji. Sygnałem ostrzegawczym dla PKP PLK był przetarg na prace między Będzinem, a Sosnowcem. Na ich wykonanie spółka zamierzała przeznaczyć ok. 980 mln zł. Kiedy jednak pod koniec kwietnia nastąpiło otwarcie ofert, to okazało się, że najtańsza z nich (1,436 mld zł brutto) o ponad 46 proc. przekracza założony budżet.

Przedstawiciele spółki próbowali robić dobrą minę tłumacząc, że dopiero kolejny krok, czyli aukcja elektroniczna wyłoni zwycięzcę postępowania i określi kwotę zamówienia, ale nikt raczej nie zakładał, że uda się wrócić do założonej kwoty. Podobna sytuacja miała też zresztą miejsce w przypadku przetargu na prace od Szopienic w kierunku Piotrowic. Najtańsza ze złożonych ofert opiewała na blisko 5,6 mld zł brutto podczas gdy założony przez PKP PLK budżet wynosi nieco ponad 4 mld zł.

Jak łatwo policzyć, w sumie, wykonawcy za realizację inwestycji od Będzina po Katowice Piotrowice chcą ok. 7 mld zł. Nawet jeśli uda się tą kwotę nieco zmniejszyć na etapie aukcji, to po uwzględnieniu dofinansowania z CEF okaże się, że spółka z własnego budżetu będzie musiała dołożyć kwoty liczone w miliardach złotych.

Katowice-Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Kolej Metropolitalna ma dojechać na Nikiszowiec. Wkrótce zmiany w siatce połączeń autobusowych

Autor: Patryk Osadnik

08/03/2022

Pociag Kolei Slaskich

Może Cię zainteresować:

Kolej Plus pozwoli zbudować kolej metropolitalną. Aż 7 nowych linii w miastach Śląska i Zagłębia

Autor: Michał Wroński

20/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Umowa na Kolej Plus do Jastrzębia - Zdroju

Pociągi do Jastrzębia wrócą po ponad ćwierć wieku przerwy

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Ruda Śląska Chebzie stacja PKP

Nowy przewoźnik wjedzie na śląskie tory? Ruszają konsultacje

Jerzy Kukuczka Mural w Katowicach

Co z budową Centrum Himalaizmu i historią o Jerzym Kukuczce?

Ruda Śląska Chebzie

Z Chebzia cugiem do Bytomia, do Katowic z Wirku i Kochłowic

Konferencja, Urząd Miasta Katowice

Katowice dostały od UNICEF-u 46 milionów złotych

Inwestycja w Szkole Podstawowej nr 12 w Chorzowie