"Grzeszny żywot Franciszka Buły" ma 42 lata. Gdzie kręcono pamiętną scenę z cekaemem Karlik?

Kto oglądał "Grzeszny żywot Franciszka Buły", z pewnością zapamiętał scenę uroczystości przekazania Wojsku Polskiemu cekaemu "Karlik", ufundowanego za pieniądze zebrane przez bohaterów filmu. Ale czy wiecie, gdzie ją nakręcono?

Dziś rocznica premiery jednego z legendarnych śląskich filmów. 42 lata temu, 5 września 19980 roku widzowie po raz pierwszy zobaczyli "Grzeszny żywot Franciszka Buły" w reżyserii Janusza Kidawy. Ciekawostka z tej okazji. Filmowa uroczystość przekazania "Karlika" żołnierzom odbywa się przed polskim schronem Bojowym. Ale takich schronów Okręg Warowny "Śląsk" posiadał ponad 100! Który to z nich?

Schrony OW "Śląsk" budowano przez kilkanaście lat. Ich forma ewoluowała - wczesne obiekty fortyfikacyjne, jak np. większość tych wzniesionych w Piekarach - Dąbrówce Wielkiej, różniły się bardzo gabarytami i w ogóle wyglądem od nowocześniejszych - takich przykładowo, jak schrony w Rudzie Śląskiej-Goduli czy Kochłowicach. Schron z "Franciszka Buły" ewidentnie należy do tych nowszych, budowanych w drugiej połowie lat trzydziestych.

Na niektórych ujęciach filmu widać też szczegóły dalszego planu, jak charakterystyczny dom czy słup wysokiego napięcia. Dzięki temu można zidentyfikować to miejsce.

Okazuje się, że pamiętną scenę nakręcono właśnie w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, przy znajdującym się na polu nieopodal ulicy Piłsudskiego schronie bojowym sektora "Radoszowy". W odróżnieniu od kilku innych jej schronów, które w ostatnich latach uległy wyburzeniu, obiekt ten - przed wojną znany jako schron nr 75 - nadal istnieje. O jego wyborze przez twórców filmu zapewne zdecydował łatwy dostęp do tego miejsca. Oraz na dach samego schronu, z którego również nakręcono część ujęć.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Oddział Zamknięty

Największy przebój Oddziału Zamkniętego napisał... Szpilman!

Wieża Fredersena w filmie "Metropolis"

Rocznica "Metropolis" Fritza Langa. A w nim... Górny Śląsk!

Lemmy Kilmister

Jak Lemmy Kilmister zwiał z klubu w Katowicach. "Indiaństwo"

Najważniejsze filmy o Śląsku i Ślązakach

13 filmów, które musisz obejrzeć, by zrozumieć Górny Śląsk

Tyska architektura

Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80.

Artur Rojek

Rojek o ESK w Metropolii: Wysoka kultura nikomu nie szkodzi

Budyń

Dlaczego na Śląsku nigdy nie zapomnimy o Budyniu i Pogodno