Rozbudowana oferta przewoźników oraz biur podróży, jak i rosnące zainteresowanie podróżami za granicę – szczególnie podczas letnich wakacji – przekładają się na wzrost ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. – spółka zarządzająca Katowice Airport – prognozuje, że w trakcie szczytu sezonu letniego, czyli w lipcu oraz sierpniu, z siatki połączeń lotniska skorzysta łącznie rekordowe 1,8 mln pasażerów, a cały 2025 rok zostanie zamknięty wynikiem 7 mln obsłużonych osób – będzie to najlepszy wynik w historii portu.
Mając na uwadze kontekst rekordowego roku oraz sezonu wakacyjnego, warto przypomnieć potencjalnym podróżnym, na co zwrócić uwagę przed przybyciem lotnisko oraz już na jego terenie, by podróż na wczasy przebiegła przyjemnie i sprawnie.
Dokumenty tożsamości
Wśród elementów podróży, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed przybyciem na lotnisko, jest stan dokumentu tożsamości, tj. dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli posiadany dokument jest ważny oraz niezniszczony, należy go mieć przy sobie w wersji fizycznej podczas pobytu na lotnisku. Mimo rosnącej popularności elektronicznych wersji takich dokumentów (np. aplikacja mObywatel, zdjęcie dowodu), nie są one akceptowane w branży lotniczej. Warto również zwrócić uwagę na zastrzeżone dowody osobiste – jeżeli zostało zgłoszone zaginięcie dokumentu, który następnie się odnalazł, nie zostanie on zaakceptowany podczas odprawy ze względu na jego zastrzeżenie.
Ważny dokument tożsamości musi posiadać każda osoba, niezależnie od wieku. Zasada ta dotyczy również osób niepełnoletnich, w tym – co ważne – i najmłodszych podróżników, czyli niemowlaków.
Nie do każdego państwa można wjechać na podstawie dowodu osobistego – niektóre kraje akceptują jedynie paszport. Przed zakupem biletów oraz rezerwacją wakacji zaleca się zapoznanie z zasadami wjazdu do poszczególnych państw – szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pasażerowie, którzy zgubili dowód osobisty lub zorientowali się przed podróżą, że ich paszport stracił ważność, mogą skorzystać z usług specjalnego punktu umożliwiającego wyrobienie tymczasowego paszportu. Znajduje się on na drugim piętrze terminalu pasażerskiego B katowickiego lotniska i funkcjonuje od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30. Możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego przysługuje osobom, które posiadają ważny bilet na lot za granicę lub rezerwację biura podróży. Koszt wyrobienia takiego dokumentu to 30 zł, lecz warto mieć na uwadze, że nie każdy kraj go honoruje – zaleca się, by pasażerowie chcący wyrobić paszport tymczasowy sprawdzili, czy państwo do którego zamierzają podróżować go uznaje.
Bagaż podręczny oraz rejestrowany
Warto już na etapie pakowania walizek – jeszcze przed wyjazden na lotnisko – przypilnować, by nie znajdowały się w nich rzeczy niedozwolone. Dość powszechnym zjawiskiem na lotniskach są bowiem kwestionowane przedmioty w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Obszerna lista rzeczy, których nie można zabrać ze sobą, znajduje się m.in. na oficjalnej stronie internetowej Katowice Airport oraz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Oprócz zawartości walizek, warto zwrócić szczególną uwagę na wagę, rozmiar oraz liczbę sztuk bagażu. Linie lotnicze posiadają różne limity dotyczące liczby sztuk bagażu rejestrowanego oraz podręcznego, ich rozmiarów oraz maksymalnej dopuszczalnej wagi. Szczegółowe informacje dotyczące limitów znajdują się na stronach internetowych linii lotniczych lub – w przypadku wakacji zakupionych bezpośrednio u biur podróży – na rezerwacjach.
Punktualność – czas przyjazdu, procedury
Warto zawsze mieć na uwadze prawdopodobieństwo wystąpienia kolejek do stanowisk odpraw biletowo-bagażowych lub kontroli bezpieczeństwa. Takie sytuacje mogą wystąpić podczas szczytu sezonu wakacyjnego, kiedy lotnisko obsługuje największą liczbę pasażerów. Pasażerowie powinni przyjechać na lotnisko nie później niż dwie godziny przed planowaną godziną odlotu – jeżeli wylot jest zaplanowany na godzinę 12:30, na lotnisku należy być nie później niż o godzinie 10:30. Jest to wystarczający zapas czasu, zezwalający na spokojne przejście wszystkich procedur związanych z podróżą lotniczą.
Katowice Airport jest jedynym polskim lotniskiem regionalnym, które jest czynne całodobowo. Może zatem zdarzyć się, że wylot będzie miał miejsce kilka minut po północy. Należy w takich sytuacjach pamiętać, by na lotnisko przyjechać odpowiedniego dnia – jeżeli wylot ma miejsce np. w piątek o godzinie 00:15, pasażer powinien być na terenie portu nie później niż w czwartek o godzinie 22:15.
Po odprawie, nadaniu bagażu rejestrowanego oraz kontroli bezpieczeństwa pozostaje ostatnia procedura przed podróżą, czyli boarding. Na hali odlotów, gdzie odbywa się zapokładowanie, należy zwrócić uwagę na tablice informujące, z której bramki będzie odprawiany lot. Boarding rozpoczyna się zazwyczaj 20-30 minut przed planowaną godziną odlotu samolotu. By nie opóźnić wylotu, pasażerowie powinni pilnować czasu oraz uważnie słuchać komunikatów głosowych, które na lotnisku są nadawane za pomocą systemu nagłośnieniowego, który informuje m.in. o rozpoczęciu procedury boardingu.
Bezpieczeństwo oraz savoir-vivre na lotnisku
Bezpieczeństwo i ochrona są priorytetami dla branży lotniczej. Osoby przebywające na terenie lotniska nie powinny pozostawiać swoich bagaży bez opieki, ponieważ wzbudza to natychmiastowe zainteresowanie lotniskowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Taka sytuacja potrafi sparaliżować pracę portu lotniczego, co z kolei przekłada się na opóźnienia, a w skrajnych wypadkach może nawet spowodować odwołanie rejsów.
Śmiech to zdrowie, lecz na wszystko jest odpowiedni czas oraz miejsce. Istnieją bowiem zagadnienia, z których nawet na lotnisku lepiej nie żartować. W trakcie procedur związanych z odlotem pasażer może zostać zapytany, czy w bagażu podręcznym lub rejestrowanym nie ma niebezpiecznych przedmiotów. Najgorszą odpowiedzią, jaką podróżny może udzielić, jest przyznanie, że posiada w walizce bombę lub broń. Skutkiem takiego niesmacznego „żartu” jest natychmiastowa reakcja wszystkich służb odpowiedzialnych za ochronę oraz bezpieczeństwo. Sam pasażer musi z kolei liczyć się z surowymi konsekwencjami, czyli mandatem oraz bardzo wysokim, graniczącym z pewnością, prawdopodobieństwem, że kapitan statku, którym ów osoba miała podróżować, odmówi jej wejścia na pokład.
Tematem, którego zdecydowanie nie wypada pominąć w kontekście omawiania podróży lotniczych jest alkohol. W tym miejscu należy stanowczo zaznaczyć że, osoby pod widocznym wpływem alkoholu nie są akceptowane na rejsach. Uważajmy więc z procentami.