Urodziny abp. Skworca w NOSPR odwołane. Metropolita jest odpowiedzialny za tuszowanie pedofilii w Kościele

W styczniu przyszłego roku arcybiskup Wiktor Skworc miał urządzić w katowickim NOSPR wielką urodzinową i jubileuszową imprezę, jakiej na Śląsku dawno nie miał nikt. Sama zapowiedź, jak i rozmach uroczystości wywołały uzasadnioną konsternację i krytykę, nie tylko w Katowicach: na Skworcu ciąży bowiem odpowiedzialność za ukrywanie pedofilii w Kościele. W czwartek wieczorem Archidiecezja Katowicka poinformowała, że hucznych urodzin arcybiskupa w NOSPR jednak nie będzie.
Archidiecezja Katowicka
Wiktor Skworc

Do większości gości na jubel abp. Wiktora Skworca zaproszenia dotarły już w tym tygodniu. 6 stycznia 2023 roku w sali NOSPR metropolita katowicki miał zamiar świętować nie tylko 75. urodziny, które wypadają zresztą w maju, ale także 50. rocznicę święceń kapłańskich i 25-lecie święceń biskupich. Głównym punktem programu miał być koncert Chopina w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz kolędowanie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Z zaproszenia można było też dowiedzieć się m.in., że w przerwie zaplanowano spotkanie gości z "Czcigodnym Jubilatem". Zapraszali, oprócz archidiecezji, także Urząd Miasta Katowice oraz urząd marszałkowski.

"Trzeba nie mieć wstydu"

"Czcigodny Jubilat"? Obok wikłania się w agenturalność, co wciąż kładzie się cieniem na jego życiorysie, wciąż nierozwiązana jest sprawę pedofilii w diecezji tarnowskiej, gdzie abp Skworc był metropolitą w latach 1998–2011. Stolica Apostolska wszczęła przeciwko niemu postępowanie dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich przez dwóch kapłanów kierowanej przez niego diecezji. Arcybiskup wiedział o molestowaniu dzieci, w jednym wypadku powiadomili go nawet o tym rodzice i dyrektor szkoły. Zamiast księży ukarać, przenosił ich w inne miejsca. Jednego z nich do innej parafii, a drugiego do pracy na Ukrainie, gdzie tamten także dopuścił się molestowania.

Abp Skworc nie powiadomił Watykanu o tej sytuacji, wbrew przepisom Jana Pawła II, co też jest poważnym zarzutem pod jego adresem. Duchowny próbował najpierw umniejszać swoją rolę, że być może źle ocenił kapłana, że sprawa wymaga wyjaśnień... W połowie 2021 roku już bez owijania w bawełnę przyznał, że doszło z jego strony „do zaniedbań”, zwraca się „ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie”. Gdy wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez podległy mu kler zajęła się Stolica Apostolska, złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Wniósł do papieża o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora czyli swojego następcy (abp Adrian Galbas, rodem z Bytomia). Zobowiązał się też wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

- Trzeba nie mieć wstydu, by organizować fetę ku czci arcybiskupa Skworca, który nie tylko jako agent SB donosił na śp. Kazimierza Świtonia i Solidarność, ale jako biskup w Tarnowie ukrywał pedofila na Ukrainie - komentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, historyk Kościoła, od lat potępiający i tropiący przestępstwa pedofilskie w polskim Kościele.

Imprezie groził bojkot

Urodziny skompromitowanego duchownego, w dodatku z udziałem miasta, wywołał uzasadniony sprzeciw wśród radnych w Katowicach. Łukasz Borkowski i Jarosław Makowski zwrócili się z pytaniami o organizację imprezy do prezydenta Marcina Krupy.

- Bezwstyd to mało powiedziane - komentuje Borkowski. W piśmie do prezydenta Krupy pytał m.in. o koszty ponoszone w związku z organizacją imprezy przez miasto (i województwo). Jak wyjaśniły służby prasowe miasta, bezpośrednio ich nie ma - urodziny miały odbyć się w trakcie tzw. "dni miasta". Katowice partycypują w utrzymaniu NOSPR i w zamian za kilka razy w roku mogą wykorzystywać obiekt na własne potrzeby. Do urodzin nie dokładał się też urząd marszałkowski, a - jak wyjaśnił rzecznik Sławomir Gruszka - udział w nich zespołu "Śląsk" miał odbyć się na zasadach realizowanej przez niego misji.

W czwartek wieczorem Archidiecezja Katowicka poinformowała, że krytykowana uroczystość jednak nie dojdzie do skutku.

- Archidiecezja Katowicka rezygnuje z organizacji planowanego na 6 stycznia 2023 roku koncertu w NOSPR w Katowicach - poinformował jej rzecznik, ks. Tomasz Wojtal.

Niewykluczone, że za taką decyzją stała tak fala krytyki, która wylała się na organizatorach imprezy, ale również... jej spodziewany bojkot. Pytani przez nas samorządowcy, politycy i przedstawiciele instytucji, którzy otrzymali zaproszenia na urodziny arcybiskupa, zapowiedzieli, że 6 stycznia nie pojawią się w sali NOSPR.

Abp skworc wawa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego abp Skworc powinien ustąpić ze stanowiska metropolity katowickiego?

Autor: Teresa Semik

10/03/2022

Panteon gornoslaski

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Niech sobie miejsce, w które naszą historię zaniósł arcybiskup Skworc, pozostanie piwnicą ersatzu

Autor: Marcin Zasada

13/06/2022

Panteon górnośląski

Może Cię zainteresować:

Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza. Zmarnowana szansa

Autor: Teresa Semik

20/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon