Urodziny Damiana Dąbrowskiego, śląskiego eksperta od pogody. Ostatnie z czwórką z przodu

Dziś, 26 października, urodziny obchodzi nasz ulubiony ekspert od prognozowania pogody, Damian Dąbrowski. Ulubiony, bo śląski, ze Świętochłowic, ale ulubiony też dlatego, że jego prognozy pogody zawsze się sprawdzają.

Krzysztof Malinowski GZM/Martyna Urban
Damian Dąbrowski, urodziny

26 października Damian Dąbrowski, śląski ekspert od pogody, obchodzi urodziny. Skończył 49 lat. "Ostatnie urodziny z czwórką z przodu. Dramat" - żartuje (mamy nadzieję) Dąbrowski.

Damian Dąbrowski obchodzi urodziny

Przypomnijmy, że na co dzień mieszka w wysokim bloku w Świętochłowicach. Pracuje jako nauczyciel geografii, a po godzinach już od kilku lat prognozuje pogodę i edukuje o zjawiskach meteorologicznych. Na Facebooku prowadzi profil Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski (link: Facebook Damian Dąbrowski). Ma też szalenie popularną (2,5 mln odsłon co miesiąc!) stronę w internecie: (pogodadlaslaska.pl).

Czego życzą mu jego fani? "Wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze Panie Damianie, zdrówka i pogody ducha" - pisze Elżbieta. "Wszystkiego naj! Samych słonecznych prognoz. I dużo zdrowia" - dorzuca Monika.

Dąbrowskiego pocieszają też jego czytelnicy: "Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, druga młodość przed Panem" - uważa Agnieszka. Wtóruje jej Dorota: "Piątka to taka odwrócona dwójka. Wszystkiego Najlepszego". Paweł dorzuca: "To tak jak z temperaturą powietrza, wiek jest biologiczny i odczuwalny".

Nauczyciel z powołania, bloger z zamiłowania

Damian Dąbrowski nie kryje, że jego powołaniem jest uczenie, a blogowanie, przewidywanie pogody, to hobby.

- Z zawodu jestem nauczycielem geografii - mówił w wywiadzie dla ŚLĄZAGA. - W szkołach różnego szczebla przepracowałem już 25 lat. Uwielbiam kontakt z dziećmi i młodzieżą. Nauczanie tak ciekawego przedmiotu, jakim jest szeroko pojęta geografia, i to w czasach, w których dzięki nowoczesnym środkom dydaktycznym to nauczanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i ciekawe, jest dla mnie ogromną przyjemnością i daje wiele satysfakcji, tym bardziej gdy widzę, że uczniowie chcą się tego przedmiotu uczyć - dodał.

Dąbrowski jest nie tylko geografem, ale i meteorologiem z wykształcenia. Po maturze poszedł na 5-letnie studia geograficzne na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Skończył je obroną pracy magisterskiej z meteorologii, a jej tematem była charakterystyka cyrkulacji atmosferycznej na obszarze Wyżyny Śląskiej w latach 1986-1995.

Oprócz pracy w szkole, tworzenia prognoz, jego pasją i odskocznią jest ogródek działkowy. Lubi też spacery z psem.

Prognozy pogody Damian Dąbrowski zaczął opracowywać w 2012 roku. - Najpierw robiłem to na prywatnym profilu na Facebooku, ale w 2013 roku - za namową moich uczniów - utworzyłem osobny blog “Prognoza Pogody – Damian Dąbrowski” - opowiada.

- Od 2020 roku prowadzę również swoją stronę internetową pogodadlaslaska.pl która jest teraz dla mnie główną bazą. Oprócz prognoz pogody zamieszczam na niej m.in. ciekawostki związane z pogodą, przyrodą i klimatem - mówi.

Jak przyznaje, jego strona internetowa notuje nawet 2,5 mln odsłon miesięcznie.

Damian Dąbrowski, twórca strony pogodadlaslaska.pl

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie 12

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

29/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Grupa z Miasteczka Śląskiego na ŚDM 2023

Grupa z Miasteczka Śląskiego pozdrawia z ŚDM 2023

Georgenfest miasteczko śląskie 2023

Georgenfest 2023 w Miasteczku Śląskim

Miejska farma galeria katowicka 07

Galeria Katowicka rozda owoce i warzywa z Miejskiej Farmy

Lena

Maluchy z tarnogórskiej porodówki na fotografiach [GALERIA]

Emilka

Poznajcie maluchy urodzone w tarnogórskim szpitalu

Aktywny senior 2022

Pani Maria Rogocz z Kalet z tytułem "Aktywna Seniorka" 2022

Akcja przyjmowania starych opon

W zamian za zużyte opony - nasiona łąk kwietnych i kompost