W Beskidzie Śląskim siarczysta zima! I Świąteczna Wioska 2023 w Koniakowie

Beskid Śląski kusi nową zimową atrakcją. Wybieracie się w Beskid Śląski? Nie omińcie Koniakowa. Dlaczego? Podpowiadamy: Świąteczna Wioska już otwarta, warto się tam wybrać.

Świąteczna Wioska. fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Świąteczna Wioska w Koniakowie

W dolinie Wisły już zimowe szaleństwo. Koła wyciągów się kręcą, narciarze śmigają na stokach, w lokalach gastronomicznych Ustronia i Wisły zaroiło się bardziej niż poza sezonem. Czuje się też przedświąteczny nastrój.

Beskid Śląski ma do zaoferowania jeszcze jedną atrakcję: Świąteczną Wioskę. Jeżeli wyszalejecie się już na stokach albo wolicie odetchnąć od gwaru zatłoczonej Wisły i Ustronia, przeskoczcie przez Kubalonkę i wybierzcie się do Koniakowa. Dojedziecie tam zresztą i z sąsiedniej doliny Soły, przez Żywiec i Milówkę. Kto wie, czy nie łatwiej, bo unikając korków w Wiśle. Uwaga tylko na serpentynach i ostrych zjazdach, na górskiej zimowej szosie nie ma żartów!

Świąteczna Wioska w Koniakowie została otwarta w piątek 8 grudnia na terenie przy tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Punktualnie o godzinie 15.00 rozbłysły światełka na choince przed strażnicą, tworząc niepowtarzalny klimat świąteczny. Zaprezentowano przy tym pojazd gaśniczy zakupiony przy wsparciu województwa dla potrzeb miejscowej OSP. Już podczas samej imprezy odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży. Pod okiem doświadczonych instruktorów można było stworzyć między innymi własne świąteczne prezenty, takie jak: lampiony, maskotki, kule do kąpieli, świąteczne stroiki. W strefie animacji elfowi animatorzy poprowadzili gry i zabawy dla najmłodszych.

A co w sobotę i niedzielę 9-10 grudnia? Ano, samo dobro!

Program na sobotę:

 • 13:00-17:00 - warsztaty kulinarne „Magia świątecznych wypieków”
 • 14:00-15:00 - „Zabawy ze świątecznymi elfami”: Nauka świątecznego tańca, pokonanie świątecznego toru przeszkód, świąteczne kalambury
 • 15:00-16:00 - warsztaty kreatywne: „Aromatyczne świece w pomarańczach”
 • 16.00 - „Koniakowski przystanek św. Mikołaja”
 • 16:30 - „Buzie świętami” - świąteczne malowanie twarzy
 • A przez cały czas zaprasza także kawiarenka!

Program na niedzielę:

 • 10:00 - „Świąteczny torg” – sprzedaż lokalnych produktów na parkingu przed strażnicą
 • 10:00-14:00 - warsztaty kulinarne: „Cake pops i inne świąteczne słodkości”
 • 12:00-15:00 - warsztaty kreatywne (dla dzieci): „Budujemy świąteczne miasteczko z klocków LEGO”
 • 14:00-15:00 - warsztaty kreatywne (dla dzieci): „Świąteczne kartki”
 • 15:00-15:30 - spotkanie z tradycją: „Mikołaje - opowieść o góralskiej tradycji”
 • 15:30 - „Koniaków z dawnych lat” – pokaz archiwalnych zdjęć
 • 16:00 - „Jako to kiejsi bywało - downo wilija w opowieści naszych dziadków” - pogadanka nt. dawnych regionalnych zwyczajów świątecznych z integracyjnym spotkaniem międzypokoleniowym
 • 17:00 - Występ heloginistów
 • ... oraz, naturalnie - kawiarenka!
- Świąteczna Wioska jest przebogata w atrakcje, warto więc znaleźć chwilę wolnego czasu w tej przedświątecznej gonitwie i odwiedzić to wyjątkowe miejsce w Koniakowie - poleca marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który sprawuje patronat nad wydarzeniem. - Mocno tutaj udziela się nam atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Marszałek Chełstowski podkreśla też, że nie byłoby takich wydarzeń bez aktywnej lokalnej społeczności. Pomysłodawcą imprezy jest bowiem Stowarzyszenie Trójwieś Razem.

- Świąteczna Wioska jest inicjatywą oddolną, powstała dzięki integracji lokalnej społeczności, ludzi o gorących sercach. Dziękuję panu marszałkowi, że wsparł nasz pomysł. Chcemy budować więzi, tworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się dobrze - mówi Stanisław Legierski, prezes Stowarzyszenia Trójwieś Razem.

Dodajmy jeszcze, że wydarzenie współorganizuje Ars Cameralis - Instytucja Kultury Województwa Śląskiego.

Soszow wisla

Może Cię zainteresować:

Górale zachwyceni! Takiego pięknego początku sezonu narciarskiego w Beskidach dawno nie było. W Wiśle ruszają wszystkie "kanapowe" stacje narciarskie

Autor: Katarzyna Pachelska

07/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon