„W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej“: nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Tychach

„W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej“ to nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Tychach. Będzie ją można zwiedzać od 10 marca 2023 r. Nasz portal ŚLĄZAG jest jej patronem medialnym.

Muzeum Miejskie w Tychach
Fotografia z wystawy „W chacharskich mundurach“ - Herbert i Ewald (w mundurze) Mrukwa, w tle szkoła w Czułowie, rok 1941

Ekspozycja to podróż do lat 1939–1945 oraz przypomnienie losów mieszkańców i mieszkanek Czułowa – najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów. Pokazuje ich życie codzienne podczas niełatwej wojennej rzeczywistości, której na każdym kroku towarzyszył znak orła ze swastyką. Mimo upływu 78 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku jest nadal żywa wśród lokalnej społeczności – do dziś można napotkać w Czułowie ślady działań wojennych.

Tytułowe „chacharskie mundury” dotyczą wszystkich żołnierzy służących w niemieckim wojsku, których losy związane były właśnie z Czułowem podczas ostatniej wojny światowej. Warto przypomnieć, że zburzenie, powstałego w 1937 roku pomnika Powstańców Śląskich stało się początkiem zmian, jakie nastały po wkroczeniu wojsk niemieckich do Tychów. Na wystawie zostaną zaprezentowane wątki związane nie tylko z mieszkańcami i mieszkankami Czułowa, ale też z osobami, które spędziły tu moment swojego życia. Pojawią się również kwestie dotyczące Fabryki Celulozy i Papieru, działań zbrojnych w styczniu 1945 roku i tych pofrontowych.

Bo II wojna światowa to nie tylko znane bitwy i nazwiska dowódców wojskowych oraz przełomowe daty – to przede wszystkim szereg niewielkich epizodów, które miały znaczący wpływ na życie zwyczajnych osób. To właśnie ukazuje historia Czułowa. Tym samym tematyka wystawy, będąc głęboko zanurzoną w historii lokalnej, przybliża w skali mikro wielką historię.

Gabriel Pierończyk, kurator wystawy, jest pasjonatem, pomysłodawcą inicjatywy „Muzeum Historii Czułowa (w organizacji)”. Fotografie, dokumenty, pamiątki rodzinne i inne obiekty, które można oglądać na wystawie, pochodzą z archiwów prywatnych mieszkańców i mieszkanek Czułowa: Joanny Bołdys-Jabłeki, Marty Bołdys, Andrzeja Busza, Andrzeja Cioski, Bronisławy Duki, Salomei Felder, Joanny Gadomskiej, Alfreda Gedigi, Cecylii Gospodarek, Jerzego Górnika, Stefanii Górnik, Alfredy Grzei, Doroty Janko, Krzysztofa Jaromina, Justyny Jobczyk, Wandy Kamińskiej, Marceliny Kieras, Jadwigi Koczy, Edwarda Kosta, Janusza Krzystolika, Hildegardy Krzyżowskiej, Waldemara Lebudy, Joanny Loski, Pawła Malcharka, Krzysztofa Małysiaka, Grażyny Mrukwy, Krystyny Nowak, Otylii Nowak, Beaty Pilszczek, Ireny Pióreckiej, Edwarda Prasoła, Janusza Simki, Marty Simki, Eugeniusza Szafrona, Cecylii Szczepanek i Izabeli Waszyńskiej; oraz zbiorów prywatnych Gabriela Pierończyka, będących częścią tworzącej się kolekcji muzealnej Muzeum Historii Czułowa (w organizacji).

  • kurator: Gabriel Pierończyk
  • przygotowanie wystawy: Agata Berger–Połomska, Aleksandra Matuszczyk
  • identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek i Magdalena Dziedzic KLARstudio.pl
  • pozyskanie i przygotowanie fotografii: Barbara Kopia, Agnieszka Ociepa-Weiss (Archiwum Państwowe w Katowicach), Artur Pławski
  • redakcja tekstów: Agnieszka Tabor Korektor Kropka i Redaktor Przecinek
  • koordynacja produkcji: Dorota Kordys
  • produkcja: Krystian Banik
  • program edukacyjny: Natalia Sitko
  • promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
  • czas trwania: 10 marca–13 maja 2023
  • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
  • wstęp wolny

Odkrywanie przeszłości

spotkanie z Gabrielem Pierończykiem z cyklu „Mozaika górnośląska“ wraz z oprowadzaniem po wystawie

Nasz gość opowie o swojej pasji i towarzyszących jej poszukiwaniach – wśród ludzi związanych z Czułowem, najdalej wysuniętą na północ dzielnicą Tychów, oraz w miejscach istotnych i ważnych dla historii tego obszaru.

Jak, poszukując informacji o mieszkańcach i mieszkankach Czułowa zdobywać zaufanie ludzi? W jaki sposób z nimi rozmawiać? Jak poszukiwać, by znaleźć? Kim były, czym się zajmowały i jakie życie wiodły osoby, które poznajemy na wystawie „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej” i które spoglądają na nas wprost z fotografii? O tym dowiedzą się uczestniczki i uczestnicy spotkania wokół pasji, która jest już stałym elementem codzienności Gabriela Pierończyka.

Częścią spotkania będzie oprowadzanie po wystawie „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”.

  • data: 13 kwietnia 2023 (czwartek), godz. 18.00
  • miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
  • gość: Gabriel Pierończyk
  • prowadzi: Agata Berger-Połomska
  • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
  • wstęp wolny

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon