W cieniu Wielkiego Pieca. Dawna stołówka Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej przeobraziła się w budynek banku ING

Ostatnio światła reflektorów były skierowane na Wielki Piec Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Wyremontowana za 100 mln zł maszyneria ma się stać nową atrakcją turystyczną miasta. Ale w cieniu Wielkiego Pieca rezyduje obiekt wart nie mniejszej uwagi. Kiedyś stołowali się tu hutnicy, dziś pracują tu bankowcy. Pracownia MAŁECCY biuro projektowe odmieniła ten budynek z szacunkiem dla industrialnego otoczenia.

Architekci Joanna i Wojciech Małeccy i ich team z katowickiej pracowni MAŁECCY biuro projektowe odcisnęli już ślad swojej kreatywności na Rudzie Śląskiej. To oni zaprojektowali Nowy Werdon - budynek mieszkalny nawiązujący do architektury Werdonu, pobliskiego zespołu domów robotniczych z początku XX wieku, który nazwą zawdzięcza mieszkańcom - weteranom bitwy pod Verdun w czasie I wojny światowej. Obiekt ten wywołał w Rudzie Śląskiej niemałe emocje, dyskutowano o jego dużych (jakoby niepraktycznych) oknach i spadzistym dachu.

Dawna stołówka Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej jest teraz budynkiem banku ING

Katowiccy architekci jednak nie działali tylko na Wirku, ale również w Nowym Bytomiu, zwanym Fryną. Zmierzyli się tym razem z trudnym zadaniem, bo zaadaptowaniem na potrzeby banku ING dawnej stołówki Huty "Pokój", dosłownie stojącej w cieniu Wielkiego Pieca, jednego z najbardziej spektakularnych pozostałości po przemyśle ciężkim na Śląsku. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Wielki Piec od wielu lat stoi nieużywany i niszczeje, ale nadchodzą dla niego lepsze czasy. Za 100 mln zł ma zostać wyremontowany i na wzór ostrawskiego stać się atrakcją turystyczną Rudy Śląskiej.

Więcej o tym pomyśle:

Rewitalizacja nie tylko stołówki, ale i terenów wokół niej

- W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu, ale również terenów wokół niego - tłumaczą architekci. - Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe. Poszukiwanie nawiązań kolorystycznych było kluczowym elementem przy projekcie elewacji, jednak najważniejszym okazało się odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Brzozowy zagajnik, wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały ,,zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkość i tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku. Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół budynku życie - dodają Joanna i Wojciech Małeccy.

W inwestycji wprowadzono rozwiązania proekologiczne, między innymi system odzysku wody szarej, separator substancji ropopodobnych na parkingu, panele fotowoltaiczne na dachu, ławki solarne. Postępując zgodnie z koncepcją „re-use” ponownie wykorzystano materiały zastane, pierwotnie przeznaczone do utylizacji, jak kostka granitowa użyta na miejscach parkingowych.

Ruda Chebzie Pętla T Staniek 13

Może Cię zainteresować:

Trwa przebudowa słynnej pętli na Chebziu w Rudzie Śląskiej. Tramwajarze nie zdążą w terminie. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Michał Wroński

28/02/2024

Część terytorium obecnej Rudy Śląskiej w okresie międzywojennym

Może Cię zainteresować:

Ruda, największy patchwork Śląska. Miasto pozszywane z wsi, przysiółków, osad i... miast

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2022

Kaufhaus dom towarowy ok2000r arch SWKZ

Może Cię zainteresować:

"Tu w Kaufhausie na Fryncicie...". Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej z najstarszym domem towarowym na obszarze współczesnej Polski

Autor: Redakcja

02/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon