Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią

Podpisano umowę na dofinansowanie przebudowy wielkiego pieca huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Inwestycja, która zapewnić ma „drugie życie” stalowemu kolosowi pochłonąć ma blisko 100 milionów złotych. Chciałoby się powiedzieć: wielki piec, to i wielkie pieniądze. A jakim olbrzymem jest piec, to najlepiej pokazują zdjęcia, jakie dla ŚLĄZAGA wykonał Mateusz Bałwas.

Od zakończenia pracy przez ostatni wielki piec w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu minęło właśnie 19 lat. W tym czasie stalowy kolos z obiektu typowo produkcyjnego stał się zabytkiem, jedynym w swoim rodzaju świadkiem hutniczej historii regionu. Tyle, że z faktu formalnego uznania za zabytek (co nastąpiło pod koniec 2012 r.) nie za wiele wynika. Owszem, nie został pocięty na żyletki, stoi, ale stan konstrukcji pogarsza się z każdym rokiem.

Wielki Piec w Rudzie Śląskiej będzie uratowany

Nowe życie dla wielkiego pieca ma przynieść zaplanowana przez miasto (będące obecnie jego właścicielem) przebudowa. Za jej sprawą na zabytkowej konstrukcji powstanie platforma widokowa wraz ze ścieżką dydaktyczną. Budynek sterowni i maszynowni ma zostać zaadaptowany na cele muzealne, zaś w miejscu rozebranej hali lejniczej postawiony ma zostać „zawieszony w powietrzu” nowy budynek główny (prowadzić będą do niego ruchome schody, nawiązujące do zasady transportu technologicznego wielkiego pieca), w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku, spotkań i gastronomii. Obiekt ma mieć tzw. „zielony dach”. Zaplanowano ponadto plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej i ogród edukacyjny, parking i obiekty małej architektury. Miejscy urzędnicy szacują, że wielki piec po rewitalizacji rocznie będzie odwiedzać ok. 10 tysięcy osób, co ma generować rozwój innych branż, zwłaszcza okołoturystycznych.

– Liczymy więc, że ta inwestycja będzie stanowiła ważny krok w procesie transformacji gospodarczej naszego miasta – mówi prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

100 mln zł na nową atrakcję turystyczną w Rudzie Śląskiej

Nowe oblicze wielkiego pieca mamy zobaczyć w roku 2026. Realizacja inwestycji pochłonąć blisko 100 mln zł, z czego ponad 66 mln zł będzie pochodzić z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a blisko 9,5 mln z budżetu państwa. Umowę w sprawie dofinansowania podpisano w miniony wtorek (27 lutego). (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Te kwoty muszą robić wrażenie, tak samo jak wrażenie muszą robić parametry stalowej konstrukcji – wysoka na ok. 60 metrów i ważąca blisko 1800 ton jest jedyną taką zachowaną w województwie śląskim i jedną z trzech w całej Polsce (dwa pozostałe piece tego typu uruchomiono w latach 60-tych i 70-tych XX w. Hucie „Sędzimira” w Krakowie, gdzie zresztą również jeden z nich został wpisany do rejestru zabytków i rozważana jest jego adaptacja w przyszłości do celów turystycznych). Zresztą sami spójrzcie na zdjęcia, jakie dla SLAZAGA wykonał Mateusz Bałwas.

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Tak ma wyglądać wielki piec huty Pokój w nowym życiu. Inwestycja w Rudzie Śląskiej pochłonie niemal 100 mln zł

Autor: Michał Wroński

22/12/2023

Adam Kowalski Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Adam Kowalski: Przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska przez lata stało na jednej nodze. Druga noga to hutnictwo

Autor: Maciej Poloczek

24/11/2023

Dolni Vitkovice Bolt Tower 2

Może Cię zainteresować:

Bolt Tower stał się symbolem Ostrawy. Czy stanie się nim też wielki piec w Rudzie Śląskiej?

Autor: Michał Wroński

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon